• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 18 °C

Eren Erdem'den kanun teklifi: TOKİ konutları yoksullara ve evsizlere verilsin

Eren Erdem'den kanun teklifi: TOKİ konutları yoksullara ve evsizlere verilsin
CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, TBMM Başkanlığı'na atıl durumdaki TOKİ konutlarının yoksul ve evsizlere verilmesini öngören kanun teklifi verdi.

Son yıllarda yoksulluğun ciddi seviyelerde arttığı belirten CHP'li Erdem'in kanun teklifi gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:
"Neoliberal politikalar bu kesimlerin borçlanma, güvencesizlik ve geleceksizlik tehlikesiyle daha fazla sömürülmesine ve yoksullaşmasına neden olmaktadır. Bu politikaların uygulanması ve yaygınlaşmasıyla, ekonomiyi ve işgücü piyasasını dönüştürdüğü ölçüde mekân ve kentleri de dönüştürmüş, iktidar ve rant sahipleri kentlerin kamusal alanlarını emekçi, yoksul ve alt gelir gruplarından ‘arındırdığı’ ölçüde bu gruplar şehrin “periferisine” itilmiştir. Son 14 yıllık süreçte İstanbul ve Ankara gibi metropoller başta olmak üzere yoksullar, evsizler ve sokak hayvanları iktidarın ‘mutenalaştırılma’ girişimleriyle sistematik olarak yaşam alanlarından uzaklaştırılmıştır. Pahalılığın ve işsizliğin arttığı bu süreçte, çeşitli politik hatalar nedeniyle ülkemiz içinde göç hareketliliği artmış ve yoksulluk ve evsizlik sorunu gittikçe daha fazla gözle görünür hale gelmiştir. Ancak ne yazık ki alt gelir grupları, yoksullar ve sokakta yaşayan evsiz insanlar yine çoğunlukla sadece medyanın donarak ve açlıktan ölme gibi trajik bulduğu haberlerle görünür olmaktadır. Kiraların son yıllarda artış ivmesi dikkate alındığında, alt gelir grupları için metropollerde yaşamanın ne kadar güçleştiği daha net olarak anlaşılacaktır. 

Devlet, sosyal adaleti ve eşitliği sağlamak amacıyla herkese insan onuruna yaraşır asgari bir yaşam seviyesi sağlamak durumundadır. Yoksulluk sorunuyla özel teşebbüslerin çabaları veya bazı ‘iyi niyet sahibi’ kişilerin gösteri amaçlı bağış kampanyalarıyla değil, devletin kalıcı ve etkili politik tutumuyla mücadele edilir. Bu anlamda hayat pahalılığı, borçlanma ve güvencesizlikle birlikte yaşamaya mahkûm evsiz, yoksul ve alt gelir gruplarının en temel barınma ihtiyacının sosyal devlet tarafından giderilmek zorundadır Atıl durumdaki TOKİ konutları kalıcı olmasa bile kısa vadede bu soruna önemli bir çözüm sunacaktır. Dolayısıyla devlet atıl durumdaki konutları dağıtarak en azından evsizlerin barınma sorununu gidermelidir." 

unnamed.png
 

Etiketler: , ,
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)