• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 28 °C

Eski raportörden AYM üyelerine çok ağır suçlamalar

Eski raportörden AYM üyelerine çok ağır suçlamalar
Anayasa Mahkemesi'nden eski raportör Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya, Gülen Cemaati'nin yüksek yargıdaki yapılanması hakkında Halk TV'de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Daha önce de Anayasa Mahkemesi'nde 'paralel yapılanma' olduğunu iddia eden ancak bu iddiası AYM tarafından yalanlanan Kaya, 2 AYM üyesinin Gülen Cemaati mensubu olduğunu, bazı üyelerin rüşvetle karar verdiğini, bir üyenin ise Gülen Cemaati'nin şantajları nedeniyle onların istediği yönde kararlar vermeye zorlandığını iddia etti.

"ZÜHTÜ ARSLAN HEM AKP'YE HEM CEMAATE OYNUYOR" 
Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın hem AKP'ye hem de Gülen Cemaati'ne yakın durduğunu iddia eden eski raportör, "Hangisi kazanırsa onun yanında yer almayı planlıyor" dedi.

İşte Anayasa Mahkemesi'nden eski raportör Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya'nın canlı yayındaki çarpıcı iddiaları:

- 2 sene önce Anayasa Mahkemesi'ndeki cemat yapılanmasını tespit ettiğim ve basın açıklaması yaptığım için 12 saat sonra Haşim Kılıç tarafından görevden alındım.

-Paralele gübre olma sorunu şu anda Anayasa Mahkemesi'nin en önemli sorunudur. AYM'de baktığınızda yapıyla alakası olmayan ama onların büyümesine imkan sağlayan bir yapı var.

Bunları ben 4 gruba ayırıyorum:

Birinci Tip Menfaaatçiler: Bunlar AYM'de şu an iki üye. Paralel yapı ile mensubiyetleri yok ama paralel yapıya menfaat karşılığı gübrelik apıyorlar. Salim S. ismindeki vatandaş iki üyeyi Haşim Kılıç zamanında da Zühtü Arslan zamanında da inanılmaz rüşvetlerle yönlendiriyor. Dosyalar üzerinden örnek verebilirim. AYM içindeki vastansever insanlar bu tiplerin peşinde. Haşim Kılıç döneminde bu rüşvetçilerin sayısı 3'tü, şu anda 2'ye düştü.

İkinci Tip Şantaj Üzerinden Çalışanlar: Parlel yapı bunların görüntülerini kaydetmiş, bunu yönlendiriryor. Bu da paralel yapı üyesi değil ama paralel yapı istediği gibi yönlendiriyor. 

Üçüncü Tip Hesapçılar Grubu: Bu grup gün olur devran döner diye hareket edenler. Bir gün cemaat geri gelebilir diye düşünüyorlar. Oyunu AKP kazansa da cemaat kazansa da kazanmak üzerine kuruyorlar. Zühtü Arslan budur. İsterse bana dava açar, ben de ona dava açabilirim. Darbe başarılı olsaydı zühtü Arslan yine AYM başkanıydı. 200'e yakın personel AYM'de halen paralel yapı üyesi. Paralel yapılanma Polis Akademisi'nde Zühtü Arslan döneminde kökleşmiştir. Zühtü Arslan AKP'lidir ama Tayyip Erdoğan muhalifidir.

Dördüncü Tip Acizler Sınıfı: Bunlar hesap da çıkar da gütmez. Ama o kadar aciz ve siliktir ki, hiç bir konuda şahsiyetli duruş gösteremezler. 

Bu sorunlar aslında YÖK'te de var. 

AYM'DEN CEVAP GELMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi'nden eski raportör Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya'nın basında yer alan "paralel yapılanmayı deşifre ettiğim için işimden edildim" açıklamalarına yönelik sert bir açıklama gelmişti. Açıklamada, "Mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle mahkememizdeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi yoktur" denilmişti.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitedeki görevine iade edilen eski raportör Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya'nın basında yer alan iddiaları üzerine yazılı açıklama yapmıştı. İthamların asılsız, iddiaların da mahkeme mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğu belirtilen açıklamada, "Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini yada yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur" denilmişti.

"Mesleki yetersizlikten"

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Bazı yazılı ve görsel medya organlarında, mahkememiz ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer alması nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur. Daha önce mahkememizde görev almış, ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle mahkememizdeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisi yoktur.

"Mahkemeyi yıpratmak amacında"

Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğu yapılan tertiplerden açıkça anlaşılmaktadır. Çeşitli medya organlarının sözkonusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir.

"Herhangi bir siyasi parti, cemaat ya da başka güç odağının etkisiyle hareket etmeyiz"

Anayasa Mahkemesi, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini yada yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurumdur. Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir.

Mahkememiz özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya olan güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Cemaat yapılanması olduğunu ileri sürmüştü

Eski Raportör Yrd. Doç. Dr. Emir Kaya, raportörlük görevine son verilerek üniversitedeki görevine iade edilmesinin ardından bazı basın kuruluşlarına açıklamalar yapmış ve "Anayasa Mahkemesi'ndeki ‘paralel yapılanma’yı deşifre ettiği için" işinden edildiğini ileri sürmüştü. Kaya, mahkemenin cemaatin kontrolünde olduğunu iddia etmişti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)