• BIST 103.235
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 23 °C

Fethullah Gülen'in iade komedisi

Torun Ahmet TÜRKMEN

Gece boyunca elimde kumanda aleti, içişleri bakanı Efkan Ala’nın istifa etmesi-ettirilmesi (bence aynı kapıya çıkar) olayının perde arkasına dönük yorumları izlemek için televizyon kanallarını dolaştım durdum. 

Burada önemli olanın bakanlıktan kimin gidip, kimin geldiğinden çok bu değişikliğe neden olan olgular ve bu olguların boyutunun bu vesile ile biraz daha net bir şekilde ortaya çıkması oldu. 15Temmuz sürecine yaklaşık benim gibi bakanların ısrarla söylediği gibi Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarının Emperyalist güçler tarafından (Fetö görünümlü ya da değil) kontrol altına alınmasının korkunç boyutunun ortaya çıkmış olmasıdır. 

Aynı zamanda Hükümet etme- yönetme sorumluluğunu taşıdığını iddia eden güçlerin ne kadar yönetmekten aciz, temizlemeye çalıştıklarını söyledikleri karanlık ve kanlı yapıyla çok uzun yıllar boyunca nasıl özdeşleştiklerinin acı tablosunun ortaya çıkmasıdır. Şimdi “eti tırnaktan nasıl  ayıracaklar.”  Bunu yaparken kendi karanlık, diktatörel amaçları için “alan temizliğini“ ne boyutta sürdüreceklerini hep beraber göreceğiz.

Diğer yandan olağan üstü koşullarında her türlü demokratik uygulamayı gün be gün tırpanlayarak “Güvenlikçi” politikalara daha kararlı bir şekilde dönüldüğü ortaya çıkıyor. Efkan Ala gibi bu politikalarda tescilli birine bile tahammülsüz bir anlayışa geçiliyor. Bunun diğer bir adı ise korku ve güvensizliktir. Geleceğe olan güvensizlik.

Uzun bir süredir Fettullah Gülen’in Amerika’dan iadesi konusunda kamuoyunda büyük bir tartışma yürütülüyor. 15 Temmuz’dan sonra bu tartışmalar siyasi iktidar tarafından bir kampanyaya dönüştürüldü. Bu konuda başta Amerika olmak üzere Avrupa, Rusya ve birçok ülke nezdinde girişimler yapılıyor. 

Ama gerçekler, gerçek niyetler öylemi? İç kamuoyunda şova dönüştürülen bu konuda AKP hükümetinin hiçte samimi olmadığını ve hatta Amerikan yetkililerinin de bunu bildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Burada temel soruyu sormak gerekiyor; Gülen’in iade edilmesi gerçekten her iki tarafın, Amerika’nın,Tayyip Erdoğan ve AKP’nin işine gelir mi? Hiç sanmıyorum. Aksine her iki tarafın da işine gelmediğini söyleyebiliriz. Çünkü her iki güçte on yıllardır bu örgütün ne yaptığını biliyorlar.

Hatta, Gülen ve yetkililerinin konuşması ve ortaya belge koymaları halinde olayın on yıllar boyunca ve AKP hükümetleri döneminde bir çok şeyin birlikte planlandığının ortaya çıkacağı ve bu nedenle birçok şeyin tersine dönebileceğini biliyorlar. Bu nedenle asla işlerine gelmez. “Ama böyle bir şovun yapılmasına, AKP’nin kendi tabanını ikna için şiddetle ihtiyacı var” Bunun görülmesi gerekiyor. Ayrıca “İdam talep edilirse getirebiliriz” denilen bir ortamda bunun anlamının “sen beni sakın ciddiye alma, ben bunu söylemek zorundayım” demek olduğu aşikar değil midir.

Konunun Amerika açısından farklı bir boyutu var. Ortadoğu ve Müslüman ülkelere dönük önce “Büyük Ortadoğu projesi” diye tanımlanan zamanla farklı ad ve biçimde sunular projelerde Fettullah Gülen ve onun örgütüne özel bir misyon verildi. Bu misyon daha önceki Amerika tarafından oluşturulan ya da denetlenen yapılardan farklı olarak “Sen benim planlarımı harfiyen yerine getir, bende seni tüm Müslümanların temsilcisi yapayım” bunun için “öncelikle Türkiye’den başlayalım” diye tanımlanabilecek yaklaşımıdır. Bu süreçte “Amaç için her şey mübah sayıldı” Diğer yapılarda Amerika dahil “egemen devletlere karşı” bir görüntü verilirken burada doğrudan Amerika adına bir misyon söz konusu. Bu durumda çok farklı bir tezle karşı karşıya olduğumuz ortada.

Amerika’nın tüm bunların deşifre olmasını isteyebileceğini düşünemeyiz. Bu nedenle Amerikan devletinin Fettullah Gülen’i sağ olarak teslim etmesinin pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz. 

Açık bir “orta oyunu oynanıyor “ ve bunu herkese yutturmaya çalışıyorlar. Eğer yutarsanız.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)