• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 13 °C

'FETÖ mücadelesi arapsaçına döndü'

'FETÖ mücadelesi arapsaçına döndü'
Elektrik Mühendisleri Odası, Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer gördüğü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve tüm demokrat insanların haklarının iade edilmesi istendi.

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, FETÖ mücadelesi kapsamında Cemaat ile ilgisi olmayan demokrat ve yurtsever insanların da tasfiye edilmesine tepki gösteren yazılı bir açıklama yaptı. EMO`nun Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer gördüğü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ve tüm demokrat insanların haklarının iade edilmesi istendi.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminde bulunan Fethullahçı Terör Örgütü`ne karşı yürütülen mücadele rayından çıkmıştır. FETÖ denilen yapılanma ve hiçbir tarikatla ilişkisi olmayan, demokrat ve yurtsever insanlar aynı torba içine atılarak kamudan ve toplumsal yaşamdan tasfiye edilmeye çalışılmaktadır. Ne yazık ki EMO`nun Hasan Balıkçı Onur Ödülü verdiği Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu da görevinden uzaklaştırılan akademisyenler arasındadır. İktidar derhal bu cadı avına son vermeli; demokrat ve yurtsever insanların tüm haklarını iade etmelidir.

Ülkemizde yaşanan her darbede demokrat ve yurtsever insanlar eziyet görmüştür. Bu nedenle darbelere en çok karşı çıkan bu kesim ironik bir şekilde darbe girişiminin bastırılmasının ardından yine hedefe konulmuştur. Darbe öncesinde Fethullahçı ve diğer tarikat ya da cemaatlerle bağlantısı olmadığı için kamuda işe alınmayan, ekonomik ve toplumsal örgütlenmede yetki ve söz sahibi olmaları engellenen bu kesimler, bu kez de FETÖ mücadelesi adı altında cezalandırılmak istenmektedir.

EMO, kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede hain bir saldırı ile katledilen Üyemiz Hasan Balıkçı adına verdiği Onur Ödülü`nün ilkini; endüstri bölgelerindeki ağır metal maruziyetinin halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koyan ve halkı aydınlatan çalışmaları nedeniyle hedef alınan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`na vermişti. Fırsat bu fırsat denilip Prof. Hamzaoğlu başta olmak üzere, barış bildirisine imza atan akademisyenler, demokrat öğretmenler, mühendisler ve başka kamu çalışanları da FETÖ torbasıyla tasfiye edilmeye çalışılmaktadır.

Gelinen noktada, yasama ve yargıyı devre dışı bırakarak iktidar erkini OHAL ile sorgusuz sualsiz bir genişliğe yayan iktidarın bizatihi darbe dönemi uygulamalarına imza attığı görülmektedir. TMMOB darbenin daha hemen ertesinde yaptığı açıklamada "Ne Darbe Ne Dikta Yaşasın Bağımsız Demokratik Türkiye" demiştir. "Darbeye karşı olmanın aması olmaz" baskısıyla yanlışları bile söylemenin imkansızlaştırılmaya çalışıldığı bir ortamdan geçerken, TMMOB`nin gösterdiği tavrın ne kadar haklı ve yerinde olduğu bugün daha da açık olarak önümüzde durmaktadır.

Bir zamanlar bizzat FETÖ tarafından yapılan Ergenekon torbası gibi FETÖ torbasının da çorba haline getirilmesindeki amaç nedir? İktidar, bu yapılanmayla olan organik bağlarını görünmez kılmak için hedef mi saptırmaktadır? Yoksa "Allah`ın lütfu" olarak nitelendirdiği darbe girişimi sayesinde kendisine muhalif olan tüm kesimleri ortadan kaldırmayı mı hedeflemektedir?

AKP`nin 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarına kadar Fethullahçılarla iç içe oldukları ve birlikte hareket ettikleri gerçeğinden hareket edilerek, FETÖ`nün ancak bu iktidar eliyle temizlenebileceği iddiaları boş bir hayaldir. Acı gerçek şudur ki AKP; kendisini de tasfiye etmesi gerekirken, "özür dileriz, aldatıldık" söylemleriyle daha önce kendi eliyle Fethullah`ın okullarına gitmelerini sağladığı öğrenciler, bu yapılanmadan referans almadan iş yaptırmadığı adamlar üzerinden FETÖ mücadelesi sürdürmektedir. Asıl sorumlular ve siyasi ayak ısrarla yok sayılmaktadır. Kamuda yapılan tasfiyelerle boşalan kadrolara, yarın yeni bir kanlı girişimde bulunup bulunmayacakları meçhul olan Fethullahçı değil başka bir şeyci tarikat ya da cemaat grupları yerleştirilmeye çalışılmaktadır.

Hukuk, demokrasi ve özgürlüğün herkese lazım olduğunu en iyi FETÖ darbesine maruz kalan AKP`nin anlaması elzemdir. Demokrat ve yurtsever insanların hakları iade edilmeli, kamuya alımlarda onun bunun referansı değil, liyakat ve hakkaniyet esas olmalıdır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)