• BIST 117.651
 • Altın 167,390
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 14 °C
 • Antalya 14 °C

Genetiği değiştirilmiş demokrasi

Doğan YURDAKUL

Aynen “mahkeme kararlarına saygılı olmak” sözü gibi “sandık sonuçlarına saygılı olmak” sözü de egemenlerin kullandığı klişelerden biridir.

Merdan Yanardağ’ın seçimde dijital hile yapıldığı, bu ülkede  artık Milli Piyango sonuçlarına bile güvenilemeyeceği saptamasına katılıyorum.

Çünkü dijital “delil” oyunlarıyla bir yıl Silivri zindanına tıkılmış biriyim. Çünkü AKP’nin oyları, Bülent Arınç’ın tahmininin bile 6 puan üstünde!

Gıda maddeleri gibi, seçim sandığının da genetiğinin değiştirildiği bir ülkede yaşıyoruz. Ama ben yine de, açıklanan sonuçlar “gerçekmiş” gibi bir değerlendirme yapmaya çalışacağım. 

Seçimden önceki anketlere bakanlar “AKP aşağı yukarı aynı sonucun çıkacağını bildiği halde neye güvenerek seçimi tekrarlatıyor? Kazanana kadar seçim mi diyecek?” diye soruyordu.

Anketlerin fiyaskosu bir yana, AKP’nin oyunu tuttu: beş ay içinde kurgulanan terörle HDP’yi, milliyetçi söylemlerini elinden alarak MHP’yi baraj altına indirmeyi amaçlamışlardı. İki partiyi baraj altına indirmeyi başaramadılar ama üç partiden oy “devşirerek” tek başına iktidarı kaptılar!  7 Haziran ile  1 Kasım seçim sonuçlarının karşılaştırılması bunu gösteriyor:

Resmi olmayan sonuçlara göre, MHP’nin kaybı: % -2.4, HDP’nin kaybı: %-2,4, Saadet Partisi’nin kaybı: %1,4. Üç partinin toplam oy kaybı: -% 8.1. AKP’nin kazancı: %8.5. Bu toplamların arasında binde dört gibi bir eksik var ki, onu da seçime katılma oranının yüksekliği ile açıklamak mümkün.

Görünüşe bakılırsa, “CHP’li sandığa gitmez” efsanesi yıkıldı, hatta 1 Haziran’da bir kısım AKP’linin sandığa gitmediği bile düşünülebilir.

İller temelinde saptayabildiğim bazı ilginç sonuçlar var. İstanbul’da HDP (-2.5) ve MHP’nin (-2,9) “emanet oyları” CHP’ye + 1.5 ), AKP’ye (+8)  geri dönmüş!

O korkunç katliamın yaşandığı Ankara’da AKP’nin oyu 10.5 puan artmış! CHP yüzde 1, MHP 3.4,  HDP 1,8 gerilemiş. Yoksa buradan Ankara’nın IŞİD’i desteklediği gibi gülünç bir sonuç mu çıkarmalı?

Şaka bir yana, Ankara’dan katliama tepki oyu çıkmaması hiç mantıklı görünmüyor. Demek ki Davutoğlu “canlı bomba olayından sonra oylarımızda artış var” derken bir bildiği varmış!

İzmir’deki sürpriz AKP’nin oylarını 5 puan artırmış olması. CHP’de de yüzde 2 artış var. MHP ve HDP ise 2 şer puan kaybetmiş. 

Bu arada “muhafazakâr” Kürtlerin HDP’ye “emanet” giden oylarının AKP’ye geri döndüğü iddia ediliyor. Eğer buna inanılacak olursa, sevinmek gerekir. Çünkü alt ve üst yapısıyla feodal kalıntılar HDP’nin prangasıdır.

KARAMAN’IN KOYUNU, SONRA ÇIKAR OYUNU!

Ufukta görünen olasılık, MHP’nin yarım yüzyıllık ideolojisi olan “Türk-İslam sentezinin” de artık AKP’ye geçmekte olmasıdır. Böylece “Sünni diktası” da yavaş yavaş “Türk-Sünni diktasına” yatay geçiş yapabilecektir. Zaten eskiden MHP militanlarının patentinde olan “Tekbir” de giderek AKP militanlarına geçiyor. 

Bundan dört ay önce Yurt gazetesinde yazdığım “Çete’den koalisyon kaçırma” (5 Temmuz) başlıklı yazımın bir bölümünde şöyle demiştim:

“Bugüne kadar en kritik dönemeçlerde desteğini aldıkları MHP’yi yine yanlarında buldular.  “Çete” ve “ırgat” dedikleri yüzde 60’ın içinden yüzde 16’yı kaçırabildiler. Yeni hedefleri, eskiden “merkez sağa” yaptıkları gibi, MHP’yi de kendi içlerinde eritebilecekleri “önyargısız” soslu bir koalisyon olabilir. Tabanı eritilmiş liderler müzesinde Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş’un yanına Bahçeli veya Ekmeleddin İhsanoğlu da eklemlense AKP için kaymaklı ekmek kadayıfı olmaz mı?”

O yazıyı MHP’nin son turda oylamaya katılmaması sayesinde İsmet Yılmaz’ın Meclis Başkanı seçilmesinden hemen sonra yazmıştım. Aynı Meclis Başkanı 1 Kasım’dan dört gün önce Sivas’ta yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Eğer koalisyonlara bu ülkeyi muhtaç ederseniz o zaman evlatlarınıza iş bulabilmek zor olur. Engellimize bakabilmek çok zor olur. Yoksulumuza kömür dağıtabilmek çok zor olur. Yeşil kartlımıza ilacını vermek çok zor olur. Evlatlarımıza yeni iş yeri açabilmek de çok zor olur."

Sonuç: Sivas’ta AKP oyunu yüzde 10 artırdı, MHP yüzde 6,5 oy kaybetti!  Bahçeli’ye de “MHP oy ve milletvekili sayısı itibariyle yeterli olmasa da TBMM'nde temsil edilme imkanına yeniden kavuşmuştur” demek kaldı.

Siz bakmayın Davutoğlu’nun sık sık Tekbir sesleriyle kesilen balkon konuşmasındaki birlik, beraberlik, demokrasi sözlerine, o konuşmanın satır aralarında şu cümle de var: “Bugünkü sistemin Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamadığı apaçık ortadadır.”

Aynı Davutoğlu, Ağustos ayı başında,  koalisyon görüşmeleri sırasında şunları da söylemişti: “Türk demokrasi tarihi 30'lardan 40'lardan bugünlere, bir sarkacı temsil eder ve iki ucun birbirlerini desteklemek suretiyle çıkardığı krizlerle uğraşmak zorunda kalmıştır. 1950'lerin sonlarına doğru düzeni yok sayan bir cuntalaşma bir kaosa yol açtı. Otoriterleşme, özgürlükler, kaos, tekrar otoriterleşme sarkacı o günden bugüne devam eder.”

Tanımdaki “sarkacın” salınım ritmine bakacak olursak, kaostan sonra tekrar otoriterleşme geliyor.

 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)