• BIST 116.621
 • Altın 166,023
 • Dolar 3,9422
 • Euro 4,8383
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 17 °C

GSÜ öğrencileri iş cinayetine karşı ayakta

Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleşen iş cinayetinin ardından öğrenciler dersleri boykot kararı aldı.

Saat 12:00’den itibaren okulun sahil merdivenlerinde toplanan yüzlerce öğrenci hayatını kaybeden teknisyen Arif Arslan’ı anarak, forum düzenlemeye başladı.

Yönetimden ‘kendi insiyatifiyle’ savunması

Elektrik teknisyeni Arif Arslan, okulun eski yurt binasındaki asansörü tamir etmeye çalışırken zeminle kabin arasında sıkışarak can vermişti. Yaklaşık beş yıldır üniversitede görev yapan Arslan’ın cenazesi okula gelen itfaiye ekiplerince çıkarılmış, üniversite bu iş cinayetiyle yasa boğulmuştu.

Üniversitedeki Eğitim-Sen üyesi akademisyenler Arslan’ın ölümüne ilişkin bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, üniversite yetkililerinin Arslan’ın asansör tamirine‘kendi inisiyatifiyle ve tek başına’ giriştiğini beyan ettikleri açıklanırken, “Oysa asansörle ilgili tamir ve bakım işlerinin yetkili asansör firmasının teknisyenleri tarafından yapılmasının gerekli olduğu yönetmeliklerle sabittir. Dolayısıyla üniversitede elektrik teknisyeni olarak çalışan bir kişinin asansör alanına “kendi inisiyatifiyle ve tek başına” girmesi kendi yetki alanı dışındadır. Eğer söylendiği gibi “kendi inisiyatifiyle ve tek başına“ girmiş olsa bile bu durumda da merhum iş arkadaşımızın amirlerinin bu ölümde ihmali ve ihmalden doğan sorumluluğu vardır” denildi.

Öğrenciler: Boykot ediyoruz

Öte yandan GSÜ öğrencileri de dersleri boykot edeceklerini duyurdu: “Arkadaşımız Arif Arslan’ın ölümü sonrasında, iş güvencesi-güvenliği ve işçilerin-öğrencilerin yaşam hakkını savunmak için yarın öğlen saat 12:00’de, Ön Kantin’de, sahil tarafındaki merdivenlerde buluşuyoruz.”

GSÜ Hukuk Fakültesi öğrencileri de Arslan’ın iş cinayetine kurban gitmesinin ardından bir metin yayınladı.

Açıklamada şöyle denildi: “Her gün bizim hayatımızı kolaylaştırmak için didinen emekçilere karşı minnet borcumuz olduğunun bilincindeyiz; bu sebeple: yürütülecek olan soruşturma sonucunda olayda ihmali bulunanlara gerekli müeyyidelerin derhal uygulanmasını, üniversitemizde çalışan emekçilerin iş güvenliğine ve genel olarak hepimizin can güvenliğine ilişkin zafiyetlerin acilen giderilmesini, okulumuzdaki emekçilerin başta taşeron çalıştırılma olmak üzere bütün sorunlarının bir an önce çözülmesini talep ediyor ve tepkimizi göstermek adına bugün boykota gidiyoruz. Arif Arslan Ağabeyimizin acılı ailesine, büyük bir ailenin parçası olarak yanlarında olduğumuzu hatırlatıyor ve başsağlığı diliyoruz.”

Öğrenciler saat 12:00’dan itibaren sahildeki merdivenlerde toplandı. Arif Arslan’ı anan öğrenciler, iş cinayetlerine ilişkin bir forum da düzenliyor.

Yemekhanede de eylem var

Galatasaray Üniversitesi’nde çalışan kadrolu ve taşeron işçilerin iş güvenliği ve özlük hakları sorunları uzun süredir gündemde.

Gezi Parkı eylemleri sonrasında okulun tüm bileşenlerince oluşturulmuş GSÜ Meclis’te işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, taşeronlaşmanın son bulması adına çalışmalar yapılmıştı.

Bir süredir yemekhane çalışanlarının maaşlarını alamamasından ötürü de son olarak üniversite öğrencileri yemekhaneyi ‘ele geçirip’ yemekleri kendileri dağıtmaya başladı.

GSÜ öğrencilerinden çağrı

Sorumlular hesap verene kadar eylemlerinin devam edeceğini duyuran GSÜ öğrencileri, bir çağrı yaparak pazartesi günü de boykot eylemi yapacaklarını duyurdular.

GSÜ öğrencilerinin açıklaması şöyle:

11.11.2015 Çarşamba sabah 11:00 sularında Galatasaray Üniversitesi kadrolu işçilerinden Arif Arslan'ı bir iş cinayetine kurban verdik. Taşeron firmanın bakım ve tamirini yapması gereken ve defalarca arızalanan asansörü bodrum katından tamir etmek üzere gönderilen Arif Arslan asansörün düşmesi sonucu çok acı bir şekilde hayatını kaybetti. Arif Arslan eşi ve çocuklarıyla Galatasaray Üniversitesinde lojmanda ikamet ediyordu. 

Elektrik teknisyeni olan Arslan, iş tanımı yalnızca asansörde mahsur kalacak biri olduğunda onu kurtarmak olduğu halde idari üstlerinin manevi baskısıyla asansörün tadilatını da gerçekleştiriyordu. Kazanın ardından itfaiye ve polis olay yerine gelerek işçi arkadaşımızın cenazesini çıkarıp kamera kayıtlarına el koydular.  Yetkililer Arif Arslan’ın asansör tamirine “kendi inisiyatifiyle ve tek başına” giriştiğini ifade ederek olayı bir kazaya indirgemeye çalışıyorlar.

Olayın üzerine Galatasaray Üniversitesi rektörü Ertuğrul Karsak Paris'teki programını sürdürürken diğer yetkili ve sorumlulardan gün boyu bir açıklama gelmedi. Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ise dün saat 17:00'de ve bugün (12.11.2015 Perşembe) 12:00'de kantinde gerçekleştirdikleri forumlarla hukuki mücadeleyi ve ölen işçinin ailesiyle irtibatı sağlayacak komiteler oluşturdular. Forumun ardından cenazenin, işçinin ailesinin ikametinin bulunduğu üniversite yerleşkesinden uğurlanmasıyla rektörlük önünde üniversite bileşenleriyle toplanıldı.

Rektör yardımcısı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşığlu olayın sorumlularını protesto eden öğrencilerle görüşmek üzere rektörlük binasından çıkarak yuhalanmasına ve protesto edilmesine sebep olacak aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"O burayla bütünleşmiş biriydi. Sıradan biri değildi. Yirmi dört saati buradaydı. Her şeye koşuyordu. Maalesef çok iyi niyetinin, çok çalışkanlığının kurbanı oldu diyebilirim."

Prof. Yüzbaşıoğlu tüyler ürperten soğukkanlılığıyla açıklamasını defin işlemlerinin detaylarını vererek protestolar arsında bitirdi. Rektörlüğün önünden ayrılmayan üniversitelilerin, aralarından seçtikleri beş temsilci, rektör yardımcısıyla yarım saatlik bir görüşme gerçekleştirdiler. Bu görüşmede hazırlanan temel talepler yönetim tarafından kabul edildi. ( Arif Arslan'ın karısına istihdam ve çocuklarına eğitim bursu, üniversitede iş güvenliğini denetleyecek öğrenci komitesinin tanınması...) Prof. Yüzbaşıoğlu, öğrencilerin, "yaptığı açıklamalardan dolayı özür" talebini ise kabul etmedi.

Galatasaray Üniversitesi bileşenleri sorumlular hesap verene kadar boykot, yemekhane işgali gibi eylemleri sürdürme, pazartesi günü saat 13:30'da rektörlük önünde yeniden geniş katılımlı bir protesto kararı aldılar.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)