• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C
  • Adana 17 °C
  • Antalya 20 °C

Gülen'i bu kadar güçlü yapan tek şey var

Seymur SÜLEYMANOV

Sevgili okuyucular,ilk yazımda şunu söyelemek isterim ki, Türkiye gittikce dindarlaşıyor. Bu süreç kardeş Azerbaycan ülkesinden net bir şekilde gözükmektedir.

Dinin siyasete karıştığı devletler, hiç bir zaman demokratik ve özgür olamamıştır.Olması ihtimali bile yoktur. Aynen Türkiye'de olduğu gibi.

AKP ve FETÖ yıllardır Türkiye'yi birlikte yöneten iki dindar kesim. FETÖ yıllardır Türkiye devletinin en üst organlarına rahatca yerleşebilmiştir. Gülen bu adımları attığında, Erdoğan'la gelecekte karşı karşıya geleceğini tahmin bile etmemiştir. Ama olan oldu.

Fethullah Gülen'i Türkiye'de bu kadar güçlü yapan tek şey var: DİN!

Hiç düşündünüz mü; Gülen fakir bir imamlıktan nasıl oldu da bu kadar zengin oldu?

Erdoğan'la ortak çalışarak mı? Hayır.

Amerika, Gülen'e Türkiye'de örgütlenmesi ve halk arasında tanınması için destek verdi. Ne için? Tam 20-30 yıl sonrayı düşünmüşler. Neyse,bu sonraki yazılara kalsın. Asıl hedef Türkiye'nin şuanki durumu.

15 Temmuz'da Türkiye'de kanlı askeri darbe girişimi yaşandı. Darbenin ardından Türkiye çok karıştı. Kimin eli kimin cibinde belli değil. FETÖ ve destekçilerinin Türkiye halkına ve devletine yaptığı kanlı darbe girişimi, hiç bir zaman akıllardan silinmeyecek.

Azerbaycan'dan Türkiye'de baş gösteren olaylara bakıldığında şunu belirtmek gerekir ki, 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi yalnız Türkiye Hükumetini değil aynı zamanda milleti ve demokrasiyi hedef alıyor. Eğer askeri darbenin hedefi hükumete el koymak idiyse neden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni hedef alıyor?! Amaç başka. Türkiye'ye uzanan bir çok el var.

FETÖ Azerbaycan'da da büyük br güce erişti. Burada ona bağlı universiteler, gazeteler ve haber siteleri mevcut. 2-3 yıl önce 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından Azerbaycan'da Gülen'e bağlı olan bir kaç gazete ve okullar kapatıldı. Ortalık sakinleşti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Azerbaycan'da ulusal yayın yapan ANS televizyon kanalı kapatıldı. Darbenin  ardından ANS kanalının Amerika temsilçisi Genire Ataşova, Fetullah Gülen'le röportaj yaptı. Sanki o kanlı darbeyi destekliyormuş gibi, sabahtan akşama Türkiye devletine karşı haber sunmakta devam ediyordu.

Azerbaycan devleti darbenin karşısında her zaman  Türkiye'nin yanında olduğunu ve ne gerekiryorsa yapacağını her defa açık şekilde beyan ediyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.