• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 14 °C
 • Adana 18 °C
 • Antalya 19 °C

Haftanın Kitabı: "Banksy; Duvarın Ardındaki Adam"

Haftanın Kitabı: "Banksy; Duvarın Ardındaki Adam"
Will Ellsworth-Jones'in "Banksy; Duvarın Ardındaki Adam" ABC Kitap editörleri tarafından 'Haftanın Kitabı' olarak öneriliyor.

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
 [email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimizin bu hafta seçtiği 'Haftanın Kitabı' ise Will Ellsworth-Jones'in "Banksy; Duvarın Ardındaki Adam" kitabı oldu. 

Sıradışı bir sokak çocuğundan ulusal bir hazineye dönüşen Banksy bugünlere nasıl geldi? 

Will Ellsworth-Jones kitabında sokak sanatının asi ve yaramaz adamı Banksy'nin sanat serüvenine ışık tutuyor.

"Duvarları grafitiyle kaplayan, şablonlarla desenler işleyen, sprey boyayla resimler yapan sokak sanatçıları yaptıkları işlerin kalıcı olmasını ummaz, hatta çoğu geçici olmasından hoşnuttur. Duvarları kirlettiklerini düşünen yerel yönetimlerin işlerinin üzerini boyaması bir bakıma yeni tuvaller kazandırır onlara.”

bank.jpg
al-(11)-003.jpg

HAFTANIN KİTABI

Will Ellsworth-Jones
BANKSY; DUVARIN ARDINDAKİ ADAM
Hayalperest Yayınevi

Sahne ışıklarından bu denli uzak duran, adını, yüzünü böylesine gizleyen ve sadece e-posta yoluyla röportaj veren Banksy şaşırtıcı derecede ünlü/şöhret sahibi.

Bristol'den gelen sıradan bir grafiti sanatçısıyken eserleri müzayedelerde altı haneli rakamlara alıcı bulan Banksy, ünlülerin duvarlarını süslüyor. Yeni bir Banksy'nin ortaya çıkışı ulusal çapta haber oluyor, en son sergisi için insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor ve Exit Through the Gift Shop filmi Oscar'a aday gösteriliyor. Sıradışı bir sokak çocuğundan ulusal bir hazineye dönüşen Banksy bugünlere nasıl geldi?

Radikal Kitap ekinde Haluk Kalafat “Banksy Duvarın Ardındaki Adam” adlı kitap için şöyle diyor;

“Banksy yüksek sanata sokaktan yapılan saldırının simgesi. Sokak sanatı denilen şey basitçe “dışlanmış” olmaktan daha da dışarıda bir oluşum. Sanat camiası tarafından dışarıda tutulması ya da görülmesinden öte bir durumu işaret ediyor bu dışlanma. Kelimenin tam anlamıyla “dışarıda” olmayı yeğleyen bir edimden bahsediyoruz. Dışarısı bu tanımda aynı zamanda sokağı da tarif ediyor. Dolayısıyla epistemolojisi ve ontolojisi farklı.”

Banksy'nin hayatına ve dünyasına ait bu -gayrıresmî ve onay verilmemiş- ilk kitap çalışmasıyla Will Ellsworth-Jones, bir vandal olmakla suçlanan ve sıradışı olduğu için alkışlanan bir figürün şifrelerini çözecek parçaları bir araya getiriyor.

Kalafat sözlerine şöyle devam ediyor;

“Kitap, Banksy’nin müzelere “sızma” eylemleriyle başlıyor. Bu eylem biçimini sosyal medyada son zamanlarda sıkça kullanılan bir deyim çok iyi karşılıyor, ”trolleme”. Bir şekilde akla yatkın olan bir şeyi absürt, anlaşılmaz, sırf kafa bulandırmak, fikir sahiplerini kandırmak-keklemek-sinirlendirmek için yapılan eylem biçimlerinin hepsine trolleme denebiliyor ya, Banksy de müzelere benzer bir şey yapıyor. Mesela Tate Britain’e elini kolunu sallayarak girip bitpazarından aldığı eski, “değersiz” bir yağlı tabloyu, sanat dünyasının şevkle kabul ettiği sanat eserlerinin arasına asıvermişti.

Sene 2003’tü. Banksy sadece duvarları hırsızlama bir biçimde boyayan sokak sanatçıları arasında bilinen bir isimdi. Tate Britain ise yüksek sanat için simgesel bir isimdi. Britanya ulusal sanat eserlerinin sergilendiği bir müze, 1897’de kurulmuş ve neyin sanat olduğuna duvarlarında ona yer vererek onaylayan bir gücün simgesiydi.

Banksy, Tate onaylı iki tablonun arasındaki boşluğa sanatçısı belli olmayan bir tablodan oluşturduğu eserini asıverdi. Yaptığının bir suç olup olmadığı belirsizdi. Sonuçta sergilenen tabloları çalmıyordu. Ortada bir çalma edimi varsa; o da müzenin duvarını çalmaktı yaptığı. Yine de yakalanmamalıydı. Bugüne kadar hiç yakalanmayan birinden bahsediyoruz. O gün de yakalanmadı. Bir “suç ortağı” bu eylemini videoya almıştı. Bizler oradan seyredip öğrendik. Müze görevlileri ve ziyaretçilerse tablo duvarda yeterince kaldığına karar verip kendisini yerçekiminin insafına bırakınca yani üç saat sonra öğrendiler.

Banksy tabloyu yapıştırıcıyla sabitlemişti duvara, niyeti eserinin sonsuza kadar orada kalması değildi. Sokak sanatının ruhunda zaten geçicilik, uçuculuk vardı.

Eseri şöyle bir şeydi: İmzasız yağlıboya bir kır manzarasına polislerin olay mahallini korumaya almak için kullandıkları güvenlik bandı eklemişti. Banksy her zaman eleştirel, muhalif ve aykırı bir bakış açısına sahip biriydi, mesajının altını tablonun yanına astığı yazıda kalın harflerle çizmişti:

“Böylesi bir manzarayı tahrip etmenin, suç ve pedofili takıntısı yüzünden ulusumuzun nasıl zarar gördüğünü yansıttığı söylenebilir. Bu kadar meskûn bir güzelliğe yapılacak bir gezi huzursuzlukla ya da ceset parçalarıyla sonlanacakmış gibi.”

Duvarları grafitiyle kaplayan, şablonlarla desenler işleyen, sprey boyayla resimler yapan sokak sanatçıları yaptıkları işlerin kalıcı olmasını ummaz, hatta çoğu geçici olmasından hoşnuttur. Duvarları kirlettiklerini düşünen yerel yönetimlerin işlerinin üzerini boyaması bir bakıma yeni tuvaller kazandırır onlara.”

315 s.
İstanbul, 2015

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
 • Editörün seçtikleri / 12 Mart 201812 Mart 2018 Pazartesi 16:48
 • Haftanın Kitabı: 'Unvansız Maktul'12 Mart 2018 Pazartesi 15:42
 • Haftanın çok satan kitapları / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:33
 • Haftanın Kitabı: 'Yapabilirsin'05 Mart 2018 Pazartesi 15:29
 • Editörün seçtikleri / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:20
 • Yeni çıkan kitaplar / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:02
 • Haftanın çok satan kitapları / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 17:29
 • Editörün seçtikleri / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:29
 • Yeni çıkan kitaplar / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:10
 • Haftanın Kitabı: 'Ülkemin Kaçan Gönenci'26 Şubat 2018 Pazartesi 14:02
 • 123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)