• BIST 116.350
 • Altın 171,640
 • Dolar 3,9630
 • Euro 4,8943
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 29 °C
 • Antalya 21 °C

Haftanın Kitabı: Bir Roman Kahramanı; Orhan Veli

Haftanın Kitabı: Bir Roman Kahramanı; Orhan Veli
Haluk Oral'dan 'Bir roman kahramanı' olarak 'Orhan Veli' kitabı ABC Kitap editörleri tarafından 'Haftanın Kitabı' olarak kitap severlere önerildi.

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim: [email protected]

-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimizin bu hafta seçtiği 'Haftanın Kitabı' ise Haluk Oral'ın Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli" adlı kitabı oldu:

HAFTANIN KİTABI


Haluk Oral

BİR ROMAN KAHRAMANI ORHAN VELİ

Yapı Kredi Yayınları

Daha önce "Bir İmzanın Peşinde" ve "Şiir Hikâyeleri" kitaplarıyla edebiyat koleksiyonculuğunu kitaplara dönüştüren Haluk Oral, Orhan Veli tutkusunu bir kitapla taçlandırıyor.

"Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli" ne sistematik bir biyografi ne de klasik bir anı kitabı. Haluk Oral'ın kendi koleksiyonu ve Orhan Veli arşivindeki belgelerle yıllar içinde kurduğu gerçek bir dünya. Orhan Veli'nin 36 yıl süren hayatının hiç bilinmeyen, az bilinen, daha da önemlisi yanlış bilinen dönemlerine tutulmuş güçlü bir fener. Birbirinden ilginç mektuplar ve fotoğraflarla Orhan Veli'nin çevresindeki kişileri dile getiriyor, yaşamları renklendiriyor Haluk Oral.

Orhan Veli ve çevresini, dönemin önemli kültür ve insanlarını da bugünlere taşıyan sürprizlerle dolu bu kitaptan sonra Orhan Veli şiirleri hiç kuşkusuz bambaşka bir gözle okunacak.

Vatan gazetesi kitap ekinde Mahir Ünsal Eriş, "Bir Roman Kahramanı; Orhan Veli" adlı kitabı şöyle değerlendiriyor:

"Orhan Veli. Türkçe şiirin, gönlümüz adalarının semasında süzülen hüzünlü ama muzip martısı, kuşların her bahar aldattığı ceketin sır dolu mahremi, Rumelihisarı‘ndan karşı kıyılar boyunca yankılanan türkünün yanık sesi. Gencecik bir ömre sığmış bir sürü sevda, bir sürü dostluk, bir avuç şiir. Şimdi bize mahzun kitap sayfaları arasından göz kırpan o kimi umutlu, kimi alaycı, kimi aşık, kimi sarhoş şiirleri bırakarak bu dünyadan öylece geçip gitti Orhan Veli.

"Haluk Oral, Yapı Kredi Yayınları‘ndan çıkan 'Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli' adlı biyografik çalışmasında, tanıklıklarıyla Orhan Veli’nin bir roman yazmak istediğini kaydediyor. Maalesef buna ömrü yetmiyor şairin. Hatta belki kendi hayatının romanında bile kahraman olmayı başaramadan göçüp gidiyor. 'Bir Roman Kahramanı' ise Orhan Veli’nin şiir kitaplarından birine vermek istediği ad. Onu da basılmış kitapları arasında bulamıyoruz. Demek ki şairin hayal edip elinin ermedikleri de hayat hikayesine dahil. Olsun. Orhan Veli, bizim kahramanımız hal hepimizin hayatı roman nasılsa.

"Orhan Veli’nin çapkın bir muziplikle gülümseyen 'Aşk Resmi Geçidi' şiirinden, şairin güzele olan tutkusunun tabiatın her alanını kapsadığını anlamak çok güç değil. Yine yakın zamanlarda çıkan 'Yalnız Seni Arıyorum - Nahit Hanım’a Mektuplar' adlı kitaptan sevdalandı mı nasıl yanıp kavrulduğunu da biliyoruz. Böylece anlıyoruz ki, 'Ben Orhan Veli...' şiirinde bahsini edip 'Bir de sevgilim vardır, pek muteber; / ismini söyleyemem, / edebiyat tarihçisi bulsun' diye geçiştiriverdiği adı saklı sevgili Nahit Hanım’dır. Fakat Haluk Oral’ın hazırladığı biyografide, 'Aşk Resmi Geçidi'ni takip edebilecek ipuçları veren başka gönül hikayelerine dair de bilgi ve belgeler buluyoruz. Belki de Oral’ın Orhan Veli biyografisini önceki biyografi çalışmalarından ayıran en önemli özellik de budur. Şairin gündelik yaşantısına ve sosyal hayatına dair çok sayıda tanıklığa ve “vesikaya” yer vermesi. Bütün bunlar bir araya geldiğinde duygusu ve sesiyle çok yakından tanıdığımız Orhan Veli, daha da candan bildiğimiz bir dosta dönüşüyor sanki.”

Doğan Hızlan da Haluk Oral ve yeni kitabı hakkında, "Haluk Oral, sıradan bir koleksiyoncu, belgeleri tozlu raflarda saklayan klasik bir arşivci değildir. Onun için her yeni belge, koleksiyona kattığı her parça, yeni bir çalışmanın tahrikçisidir" diyor.

Biz de ABC KİTAP olarak, Haluk Oral'ın, "Bir Roman Kahramanı: Orhan Veli" adlı yeni çalaşmasını Haftanın Kitabı olarak okurlarımıza öneriyoruz..

ÇOK SATANLAR

YENİ ÇIKANLAR VE EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ


 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
  • Editörün seçtikleri / 12 Mart 201812 Mart 2018 Pazartesi 16:48
  • Haftanın Kitabı: 'Unvansız Maktul'12 Mart 2018 Pazartesi 15:42
  • Haftanın çok satan kitapları / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:33
  • Haftanın Kitabı: 'Yapabilirsin'05 Mart 2018 Pazartesi 15:29
  • Editörün seçtikleri / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:20
  • Yeni çıkan kitaplar / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:02
  • Haftanın çok satan kitapları / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 17:29
  • Editörün seçtikleri / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:29
  • Yeni çıkan kitaplar / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:10
  • Haftanın Kitabı: 'Ülkemin Kaçan Gönenci'26 Şubat 2018 Pazartesi 14:02
  • 123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)