• BIST 116.432
 • Altın 165,995
 • Dolar 3,9266
 • Euro 4,8176
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 14 °C

Haftanın Kitabı: 'Rafael Bernal: Moğol Komplosu'

Haftanın Kitabı: 'Rafael Bernal: Moğol Komplosu'
Rafael Bernal'in 'Moğol Komplosu' kitabı, ABC Kitap editörleri tarafından 'Haftanın Kitabı' olarak öneriliyor.

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim: [email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Beyaz eldivenlerini kirletmek istemeseler de amirlerinin Garcia’ya her zaman ihtiyaçları var. Üstelik bu kez hayati bir mesele söz konusu.

Çünkü Ruslar, Mexico City ziyareti sırasında ABD başkanına karşı suikast planlandığı uyarısını yapmışlar.

Rus istihbaratına göre suikast Kominist Çin sınırları içindeki Dış Moğolistan’da planlanmış, tetikçiler ve dolarlar Meksika’ya gönderilmiş.

ABD başkanını karşılayacak Meksika cumhurbaşkanını da tehdit eden komployu engelleyebilmek için sadece iki gün var önlerinde.

Garcia, suikastçıları bulmak ve ortadan kaldırmak için birbirleriyle pek çok kez karşı karşıya gelmiş bir Rus ve bir Amerikalı ajanla birlikte hereket etmek zorunda.

Editörlerimizin bu hafta seçtiği 'Haftanın Kitabı' ise Rafael Bernal'in 'Moğol Komplosu' kitabı oldu.

HAFTANIN KİTABI

Rafael Bernal

MOĞOL KOMPLOSU

Ayrıntı Yayınları

Merhume için dua etsek iyi olurdu ama artık cenazelerde hangi dua okunduğunu hatırlamıyorum. Asla bir cenazeye gitmemem de garip. Belki birinin görevi öldürüp bir başkasınınki de dua etmek olduğundandır. Pancho Villa yanlısı bir generalin eski infazcısı ve tipik bir tetikçi olan Filiberto García, vasat Çin Mahallesi'nin Dolores Sokağı'nda örülmeye başlanan entrika ağını çözmek için yola çıkar. Filiberto García hediyelik eşya dükkanlarının, Kanton yemekleri veren lokantaların ve afyonkeşlerin arasında sırlarını çözdüğü bir komplonun uzandığı ilişkileri adım adım keşfeder. Girdiği bu çetrefilli yolda arkasında bıraktığı bir düzine ceset ve trajik aşk, bu kaba saba katilin hayatının asıl anlamını ortaya çıkarır. Son derece akıcı bir üslupla yazılmış, kara mizahla ve 1960'lı yılların Meksika'sının modern görünüşü ardına saklanmış kör şiddetle dopdolu olan Moğol Komplosu, Meksika kara romanında bir köşe taşı kabul edilmektedir.

Radikal Kitap ekinde A. Ömer Türkeş “Moğol Komlosu” hakkındaki değerlendirmesine  şöyle diyor;

“Filiberto Garcia, öldürmeyi, Meksika Devrimi sırasında öğrenmiş bir tetikçi. Şimdi altmış yaşına gelmiş ve öldürmeye devam ediyor. Ne var ki bir zamanlar adı saygıyla anılır, tabancasını inadığı ideallee uğruna, göğsünü gere gere ateşlerken, şimdi devletin kirli işlerini üstlenen bir tetikçi olarak göze çarpmamak zorunda. Bu yüzden de öfke dolu;

“Öldürmek çok vakit alan bir iş değil, özellikle de bunu kanun, nizam ve devlet diye diye yaptığımızdan beri. Devrim sırasında başka türlüydü, gerçi ben o zamanlar delikanlıydım. Bir sürü generalden önemsiz bir tanesinin, Marchena’nın yaveriydim (...) ben hâlâ aynı yerdeyim. Hatta daha bile kötü. Önceden saygı gösterilirdi. Filiberto García, Irapuato’da Teódulo Reina’yı öldüren. O zamanlar sıçtığımın Albayı hiç kimseydi, bacaksızın teki. Ama şimdi işler böyle, devrimin elleri beyaz eldivenler içinde.”

Beyaz eldivenlerini kirletmek istemeseler de amirlerinin Garcia’ya her zaman ihtiyaçları var. Üstelik bu kez hayati bir mesele söz konusu. Çünkü Ruslar, Mexico City ziyareti sırasında ABD başkanına karşı suikast planlandığı uyarısını yapmışlar. Rus istihbaratına göre suikast Kominist Çin sınırları içindeki Dış Moğolistan’da planlanmış, tetikçiler ve dolarlar Meksika’ya gönderilmiş. ABD başkanını karşılayacak Meksika cumhurbaşkanını da tehdit eden komployu engelleyebilmek için sadece iki gün var önlerinde. Garcia, suikastçıları bulmak ve ortadan kaldırmak için birbirleriyle pek çok kez karşı karşıya gelmiş bir Rus ve bir Amerikalı ajanla birlikte hereket etmek zorunda.

Garcia’nın seçilme nedeni sadece gözünü kırpmadan öldürmesi değil, o Çin mahallesinde iyi ilişkileri olan bir adam ve alınan istihbarata göre suikastçılar Meksiko City’deki Çin mahallesi ile temas halindeler. Gerçekten de saygıyla karşılandığı Çin mahallesini seviyor Garcia. Üstelik aklı fikri bardaki genç Çinli garson kızda. Komploya aklı yatmasa bile deneyimli bir profesyonel olarak soruşturmaya Çin mahallesinden başlıyor.

Attıkları her adımda sokaklar cesetlerle dolacak, atılan her adımda komplo başka bir görünüm kazanacak, Garcia, gerçeği fark edecektir; “General de bir tetikçi, benim gibi. Asker, insanları öldürüp durmak için yaratılmış, tek fark bunu yapmak için üniformasının arkasına saklanması. Sizin dediğiniz gibi, tam teşekküllü bir katil.”

İhanete uğrayan devrim
Bir tetikçinin gözünden ülkenin politik ordusunun ve oligarşik sınıflarının Meksika Devrimi’ne ihanetini anlatan Moğol Komplosu, Meksikalı tarihinin kritik bir anında da yayımlanmıştı. Ekim 1968’de, ülkeyi yöneten Kurumsal Devrimci Parti (PRI) komutası altındaki asker ve polisler ülkenin başkentinde barışçıl bir protesto gösterisi yapan dört yüz öğrenciyi katletmişlerdi.  Bu PRI’nın halka karşı işlediği ilk büyük ihanetti ve kalabalığa ateş emri verenler ve edenler de hiç kuşkusuz Moğol Komplosu romanındaki generela, albay ve tetikçi Garcia gibi karakterlerdi.  Angaje bir yazar olmamasına rağmen Rafael Bernal, bu ulusal travmanın ertesinde büyük bir cesaretle kaleme almıştı Moğol Komplosu’nu. Birkaç yıl sonra, Meksika’nın bir başka büyük polisiye yazarı Paco Ignacio Taibo-II,  kitle gösterisini kana bulayan resmi ve yarı resmi örgütleri “Mutlu Son Yoktur” romanında konu edecekti.”

224 s
İstanbul, 2015

Rafael Bernal Kimdir?

(1915-1972) Şair, öğretmen, diplomat, dramaturg, romancı, yayımcı, tarihçi; radyo, televizyon ve film senaristi. La Carta adlı tiyatro eseri, 1950 yılında XHTV üzerinden, Canal 4’te yayınlandı ve Meksika televizyonlarında gösterilen ilk tiyatro eseri oldu. Lectura, Tras de Colores, Ámerica ve Hojas de Poesía gibi edebiyat dergileriyle çalıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Excélsior ve Novedades gazetelerinin temsilciliğini yaptı. Avrupa’dan, film senaryoları yazdığı Hollywood’a geçti. Denize ve korsan gemilerine karşı eşine az rastlanır bir hayranlık duyan Bernal’in en önemli projelerinden biri de Pasifik Okyanusu’nun tarihi kayıtlarını düzene sokmaktı. Bu çabası muazzam eseri El Gran Océano’da doruğuna ulaştı. Honduras, Filipinler, Peru ve İsviçre’de diplomatik görevler üstlendi. 1972’de İsviçre’de hayatını kaybetti.

Eserleri arasında Caribal, aslen radyo tiyatrosu oyunu olup, XEW’de yayınlanan ve sonrasında 1954-1955 yılları arasında La Prensa gazetesinde tefrika edilen El Infierno Verde, Trópico (1946), Gente de Mar (1950), Tierra de Gracia (1963), En Diferentes Mundos (1967) ve Complot el Mongol (Moğol Komplosu) öne çıkmaktadır.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Editörün seçtikleri / 12 Mart 201812 Mart 2018 Pazartesi 16:48
 • Haftanın Kitabı: 'Unvansız Maktul'12 Mart 2018 Pazartesi 15:42
 • Haftanın çok satan kitapları / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:33
 • Haftanın Kitabı: 'Yapabilirsin'05 Mart 2018 Pazartesi 15:29
 • Editörün seçtikleri / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:20
 • Yeni çıkan kitaplar / 5 Mart 201805 Mart 2018 Pazartesi 15:02
 • Haftanın çok satan kitapları / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 17:29
 • Editörün seçtikleri / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:29
 • Yeni çıkan kitaplar / 26 Şubat 201826 Şubat 2018 Pazartesi 15:10
 • Haftanın Kitabı: 'Ülkemin Kaçan Gönenci'26 Şubat 2018 Pazartesi 14:02
 • 123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)