• BIST 103.328
 • Altın 193,634
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 27 °C

Halep, biricik sevgilim!

Alev DOĞAN

Medyanın, Suriye yalanlarına kulaklarınızı tıkayın. Reddedin. Suriye’nin bugün içinde bulunduğu durumda en önemli payın kendilerinde olduğunu hatırlatın. Şan olası Halep’in özgürleşmesine tanıklık ettiğimiz şu muzaffer günlerde, hayatın biraz da kar altında bahar olduğunu ve işgalcilerin mutlaka kaybedeceği gerçeğini bilin.

Halep şimdi özgür, Halep şimdi gerçek sahiplerinin dizlerine yatmış 4 yıllık esaretin elinden kurtulmanın sevinci ile  biraz dinlenmeye çekilmiş. Silkelenecek ve yeniden ayağa kalkacak. Yaralarını saracak.

Bu kadim geleneğin üzerinde tepinen, onu yakıp yıkan, yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olan, insana dair güzel olan ne varsa düşman olan cihatçı çeteler ve ona destek olanlar da hesabını verecek.

Kadim bir gelenek, doğrudur…Suriye, Ortadoğu’nun Açık Hava Müzesi olarak nitelendirilecek derece büyük bir kültürel mirasın sahibidir. Emperyalistler ve Türkiye’deki iktidar tarafından kaşınan savaş nedeni ile 300’e yakın kültürel alan yok edilmiştir ne yazık.

Suriye’de tarihi yıkım en ağır olarak 7000 yıllık tarihi ile Suriye’nin en eski yerleşim birimlerinden olan Halep’te gerçekleşti. BM’nin raporuna göre zarar gören 290 alanın 135'i Halep'te bulunuyor. Kültürel zenginliği ile tanınan şehirde yer alan sinagoglar ve kiliseler cihatçı çeteler tarafından talan edildi.

Örneğin UNESCO’nun dünya mirası listesindeki Eski Kent’in içindeki çarşıda 1000’e yakın dükkan yandı, Ermenilerin yoğun olarak yaşadığı Nor Küğ (Midan) mahallesinde bulunan Surp Kevork Ermeni Kilisesi ateşe verildi, El Medine Çarşısı’nın neredeyse tümü çıkan yakında kül oldu, Emevi hanedanı tarafından 715 yılında, eski bir Bizans kilisesinin yerine kurulan Ümeyye Camisi minaresi Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birlikler tarafından talan edildi. Bunun dışında -boşuna yağmacı demiyoruz- Halep Müzesi’nden yüzlerce tarihi eser cihatçı çeteler tarafından kaçırılıp Türkiye’de satıldı.

Milyonlarca insanın ülkesinden kaçtığı, yüz binlercesinin öldüğü, kentlerin esir düştüğü, yağmalandığı bu tabloya ilişkin sorumluluğu olan herkes birer birer dökülmeye başlasa da, kardeş Suriye halkının yanında olduğumuzu defaatle ilan eden bizler ağızdan çıkan sözleri, yazılan yazıları, “özgürlük” kisvesi altında cihatçı çeteler ile kol kola eylem yapanları unutmadık. Akıl almaz işkencelerle çoluk çocuk demeden önlerine çıkan herkesi katleden, Alevi askerlerin kalbini yiyen, kelle kesen, kadınları köle gibi alıp satan canileri “muhalif” olarak pazarlayanları da hatırlıyor neyse ki aklımız. Bugün Halep, insanı ile, tarihi ile, kültürü ile bu barbarlardan kurtulmuşsa, aklı da, kalbi de, vicdanı da kandırılmamış olanların hakkıdır sevinmek.

Rakka’da IŞİD’in eline esir düştüğünde, son sözleri “Vallahi sizi sileceğiz” olan Suriyeli asker Yahya Adnan Eş-Şeğri ve insanlık galip çıkmıştır. İnsanlığın tarihsel ilerleyişine karşı savaş açanlar, er ya da geç mağlubiyeti hanesine yazacağı gerçeğine de alışmalıdır.

Ben Halep’i hiç görmedim, Halep’e hiç gitmedim. Ama Halep’i, Halep’in gerçek sahiplerinden çok dinledim. Halep’in temizlenişine onlarla beraber şahit oldum, onlarla beraber sevindim. Sonra sordum Halepli dostlara; dinlediğiniz yurtseverlik marşı, Suriye Habibeti ne anlatıyor diye? Dediler ki; Suriye biricik sevgilim…

Dostlar, Suriye’nin kardeş halkı, biricik sevgiliniz, biricik sevgilimiz Halep yaralarını saracak, işgalciler her zaman olduğu gibi yine kaybedecek, insanlığın tarihsel ilerleyişini hiçbir güç durduramayacak! Zaferiniz kutlu olsun!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)