• BIST 116.516
  • Altın 165,528
  • Dolar 3,9262
  • Euro 4,8193
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 18 °C
  • Adana 20 °C
  • Antalya 18 °C

Hamzaçebi’den 2/B arazileri için ek süre teklifi

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 2/B arazilerinde hak sahibi olduğu halde başvuru yapmayanlar, başvurup ödeme yapmayanlar ve taksit ödemelerini geciktirenlere ek süre tanınmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

Hamzaçebi, "19.4.2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi"ni TBMM Başkanlığı'na sundu. 

Teklif,  2/B arazilerinde hak sahibi olduğu halde süresinde başvuru yapmayanlara 6 ay, başvuru yaptığı halde ödeme yapmayanlar ile kalan taksit ödemesini geciktirenlere 1 yıl ek süre verilmesini içeriyor. 

Teklifin gerekçesinde, 2/B arazilerinin satışına ilişkin kanunun sorunları çözmede yeterli olmadığı ifade edildi. 4 Şubat 2013, 15 Mart 2013 ve 26 Şubat 2014 tarihlerinde değişikliklere gidildiği anlatılan gerekçede, koşulların değiştirilmesine ve hak sahiplerine verilen sürenin uzatılmasına rağmen halen 2/B arazilerinde evi bulunan veya bu arazileri kullananların sorunlarının tümüyle giderilemediği belirtildi. Söz konusu sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla hak sahiplerine ek süre verilmesini öngören kanun teklifinin yasalaşması halinde 2/B arazileri üzerinde hak sahipliği bulunan vatandaşların tümünün tapularına kavuşmalarının önü açılacak.

Kanunda öngörülen süreler içerisinde başvuru yapmayan ya da yapamayan, başvurduğu ve tebligat yapıldığı halde ödeme yapmayan ya da yapamayan veya taksit ödemelerine başladığı halde herhangi bir gerekçeyle taksit ödemelerini geciktirmiş durumda olan çok sayıda vatandaşın bulunduğu anlatılan gerekçede, teklifle bu kişilere ek süre getirildiği kaydedildi.

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin Meclis Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

    19.4.2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi ekte sunulmuştur. 
Gereğini saygılarımla arz ederim.

GENEL GEREKÇE
Ülkemizde 1950’li yıllardan bu yana köyden kente yaşanan yoğun göç nedeniyle 2/B arazileri yasal olmayan bir şekilde yerleşime açılmıştır. Sonuçta bu araziler üzerinde çok büyük bir yerleşim meydana gelmiş, altyapı yatırımları ve kamu hizmet binaları yapılmış; mahalleler, ilçeler kurulmuş, şehirler oluşmuştur. Ancak bu alanlarda yerleşik insanlarımız uzun yıllardır mülkiyetten kaynaklanan sorunlarla iç içe yaşamaktadırlar. Konuya ilişkin olarak 19.04.2012 tarihinde 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun kabul edilerek yürürlüğe girmişse de düzenleme sorunları çözmede yeterli olmamıştır. Daha sonra anılan Kanunda 4.2.2013 tarih ve 6412 sayılı, 15.3.2013 tarih ve 6444 sayılı, 26.02.2014 tarih ve 6527 sayılı Kanunlar ile üç ayrı tarihte değişikliğe gidilmiş, koşulların değiştirilmesine ve hak sahiplerine verilen sürenin uzatılmasına rağmen halen 2/B arazilerinde evi bulunan veya bu arazileri kullanan vatandaşlarımızın sorunları tümüyle giderilememiştir. Kanunda öngörülen süreler içerisinde başvuru yap(a)mayan veya başvuru yaptığı ve kendisine tebligatta bulunulduğu halde ödeme yap(a)mayan ya da belirlenen taksitleri zamanında öde(ye)meyen çok sayıda vatandaşımız vardır. Teklif ile 6292 sayılı Kanun uygulamasında 2/B arazilerinde hak sahibi olduğu halde süresinde başvuru yapmamış olanlara altı aylık, başvuru yaptığı halde ödeme yapmamış olanlar ile taksitleri zamanında ödememiş olanlara ise bir yıllık ek süre verilmesi öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- 19/4/2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanuna geçici bir madde eklenerek 2/B arazilerinde hak sahibi olduğu halde süresinde başvuru yapmamış olanlara altı aylık, başvuru yaptığı halde ödeme yapmamış olanlar ile taksitleri zamanında ödememiş olanlara ise bir yıllık ek süre verilmektedir.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

19.4.2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi

MADDE 1- 19/4/2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 4- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;
a) Kanunun 6 ncı maddesinin (3) numaralı fıkrası ile geçici 2 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (a) bendinde belirtilen süreler içinde başvurmayanlara altı ay ek başvuru süresi,
b) Kanunun 6 ncı maddesinin (8) numaralı fıkrası gereğince yapılan tebligatta belirtilen bedeli üç aylık sürede ödemeyenler ile bu Kanunun Geçici 2 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendinde belirtilen altı aylık ödeme süresinde ödemeyenlere ve anılan maddede belirtilen diğer taksitleri süresinde ödemeyenlere bir yıllık ek süre,
verilir.

MADDE 2 –Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. 

MADDE 3 –Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

      UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
      Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
      Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
    Diğer Haberler
    123456
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : +90 212 963 1051 (pbx)