• BIST 116.389
 • Altın 162,888
 • Dolar 3,7967
 • Euro 4,6520
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 15 °C

Hanefi Avcı: Ankara saldırısının faili belli

Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ise "Kafa karışıklığına gerek yok, o kadar örgüt bir araya gelemez, fail IŞİD" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki patlamadan PKK, IŞİD, DHKP-C, YPG ve Suriye istihbaratını sorumlu tuttu. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ise "Kafa karışıklığına gerek yok, o kadar örgüt bir araya gelemez, fail IŞİD" dedi.

Erdoğan ve AKP iktidarına suçüstü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AKP Hükümeti, 102 kişinin öldüğü, 300'ün üzerinde yurttaşın da yaralandığı Ankara katliamı konusunda hedef saptırmayı, saldırıdaki IŞİD'in rolünü önemsizleştirme çabalarına devam ediyor. Bilindiği gibi Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu katliamdan PKK, IŞİD, DHKP-C, YPG ve Suriye istihbaratını sorumlu tuttu. Bu örgüt ve devletlerin işbirliği yaptıkları gibi yaşamın doğal akışına aykırı akıl ve mantık dışı bir iddia ortaya attılar. 

Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı ve Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, bu hedef saptırma ve IŞİD'in rolünü gizleme girişimine karşı çıkarak, "Kafa karışıklığına gerek yok, o kadar örgüt bir araya gelemez, fail IŞİD" dedi.

Hanefi Avcı, Ankara katliamına ilişkin tartışma yaratan IŞİD ile ilgili Emniyet istihbarat bilgisini de değerlendirerek, olaydan hemen sonra bazı polis müdürlerinin görevden alınmasının güvenlik zafiyetinin devlet tarafından da kabul edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Bilindiği gibi, yeni ortaya çıkan 17 Eylül 2015 tarihli bir belgeye göre Emniyet böyle bir eylem konusunda ilgili makamları ve birimleri uyarmıştı. 

“ZAFİYETİ VAR”

RS FM'de açıklamalarda bulunan Avcı şunları söyledi:

"Patlamadan sonra müfettişler görevlendirildi. İlk anda polis müdürlerine görevden el çektirildi. Onların elinde bazı bulgular olmalı ki bu tasarrufta bulundular. Olayın olması zaten zafiyetin bir göstergesi."

Patlama sonrası ortaya çıkan bir istihbarat belgesinde yer alan “IŞİD kamplarında bazı militanların isim isim belirlendiği ve bu militanlardan oluşan özel eğitilmiş bir grubun Türkiye'de büyük katliamlar yapabileceği” yönündeki bilgiyi de değerlendiren Hanefi Avcı, söz konusu istihbarat bilgisinin “rutinin dışında” olduğuna dikkat çekti.

Avcı'ya göre, belgede kamp ismi verilmesi, eylem biçiminin belirtilmesi istihbaratı “rutin”olmaktan çıkararak “özel” kategoriye sokuyor. Avcı, eldeki istihbarat verileri yeterli olsa da IŞİD'le mücadelenin PKK ya da diğer sol örgütlere göre daha zor olduğunu söyleyerek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Merkezi yurt dışında olan örgütlerle mücadele için Türkiye'nin mevzuatı yeterli değil. Mesela IŞİD biliniyor ama onun dışında da örgütler var Suriye'de. Birisini o örgüte mensup diye yakalasanız işlem yapamazsınız. Belki takip edilir ama adli işlem yapılamaz. Mevzuat buna uygun değil. PKK olsa durum hemen farklılaşır. Türkiye'nin yeni tehditlere göre mevzuatını da yenilemesi gerekiyor."

“HİÇBİR SOL ÖRGÜT, KENDİ MİTİNGİNDE BOMBA PATLATMAZ”

Eldeki veriler IŞİD'i gösterdiği halde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'ndan gelen açıklamalarda, “PKK ve DHKP-C” isimlerinin zikredilmesini de değerlendiren Avcı, hiçbir radikal sol örgütün kendi sempatizanlarının da bulunduğu bir mitingde bomba patlatmayacağı görüşünü savundu.

Avcı, açıklamalarda IŞİD dışındaki aktörlerin gündeme getirilmesini, kafa karışıklığı ve siyasi stratejiye bağlıyor.

Avcı, tespitlerini şöyle sürdürüyor:

"Türkiye'deki örgütleri yaptıkları faaliyetler ve eylemleri ile genel davranışlarına bakarak yorumluyoruz. Şu nettir. Hiçbir şekilde bir sol grup kendine yakın isimlerin mitingine böyle bir eylem yapmaz. Bu gruplar İŞİD ile bir eylem birliğine kesinlikle girmez, bu bizim açımızdan nettir. Emareler IŞİD'i işaret ediyor. Kör şiddet bu örgütün işidir. Siyasetçiler biraz eski söylemleri nedeniyle biraz da kendilerine diğer örgütlerle ilgili verilen bilgiler nedeniyle böyle konuşabilir ama bu sonucu değiştirmez."

Hükümet ile Cemaat arasındaki gerilim nedeniyle son dönemde birçok polise ya görevden el çektirildi ya da bulundukları yerden alınıp başka yerlere tayin edildi. Hanefi Avcı'ya göre bunun yarattığı da bir travma var.

Avcı, "Önce Cemaat kendisine yakın olmayanları sağa sola gönderdi, sonra bugünkü yönetim aynısını yaptı, bunun yarattığı travma kolay kolay geçmez, güç kaybı, hafıza kaybının zafiyet yarattığı da söylenebilir" diye konuştu.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)