• BIST 117.651
 • Altın 166,864
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 14 °C
 • Adana 16 °C
 • Antalya 16 °C

Hasan Balıkçı Onur Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül'e verildi

Hasan Balıkçı Onur Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül'e verildi
Elektrik Mühendisleri Odası tarafından verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer görülen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül`e ödülleri verildi.

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 2 yılda bir verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne Seçici Kurul tarafından değer görülen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül`e ödülleri EMO 45. Olağan Genel Kurulu kapsamında 2 Nisan Cumartesi günü sunuldu.

Ödülünü alan Erdem Gül, "Ödül almayı düşünmemiştim, ama hapse girmeyi hiç düşünmemiştim" derken, halen istenen cezaların çok yüksek olduğuna dikkat çekti. Düşünce ve basın alanında geriye gidişleri anımsatarak, elimizden alınmak istenen özgürlükler konusunda "kıskanç" olunmasını isteyen Gül, "özgürlüklerin teslim edilmemesi" gerektiğini belirtti. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar adına da ödülü Cumhuriyet Gazetesi Ankara Haber Müdürü Ayşe Sayın`a teslim edildi.

Kayıp ve kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mesleki mücadelesinde tutulan kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde katledilen Elektrik Mühendisleri Odası Üyesi ve TEDAŞ çalışanı Hasan Balıkçı anısına EMO tarafından 2 yılda bir verilen Onur Ödülü EMO 45. Olağan Genel Kurulu`nda sahiplerini buldu. Hasan Balıkçı Onur Ödülü`nün üçüncüsüne Seçici Kurul tarafından yaptıkları haberler nedeniyle daha yargılama yapılmaksızın tutuklanan ve 3 ay haksız olarak içerde tutuldukları Anayasa Mahkemesi kararıyla belgelenen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül`ü değer buldu. Seçici Kurul`un ödülün verilmesi gerekçesini ise "mesleklerini, gazeteciliği, halkın haber alma hakkını, kamuoyunun gerçekleri bilme hakkını savundukları ve tutuklanmaya varan baskılara karşı mesleki değerlerinden ödün vermemeleri" oluşturdu.

099ddd3c3c93daf_ek.jpg

Can Dündar ve Erdem Gül`ün tutuklu oldukları Silivri Cezaevi Önü`nde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`de EMO şube yöneticileri ve üyeleriyle birlikte kitlesel basın açıklaması yapılarak, Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne değer görüldükleri ilan edilmişti. EMO 45. Olağan Genel Kurulu kapsamında 2 Nisan Cumartesi günü, EMO 44. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil tarafından Hasan Balıkçı Onur Ödülü Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül`e ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar adına da Ankara Haber Müdürü Ayşe Sayın`a verildi. EMO 44. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, Seçici Kurul üyeleri ve EMO Genel Kurul Divan Başkanı Nedim Bülent Damar`ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde EMO delegeleri Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül`ü "Özgür basın susturulamaz" sloganlarıyla karşıladı.

beee94223221739_ek.jpg

 EMO 44. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil, Erdem Gül`ü "Hoş geldiler, sefalar getirdiler. Türkiye`deki açık hapishaneye geldiler, hep birlikte bu açık hapishanede yaşıyoruz" diyerek selamladı. Yeşil, Hasan Balıkçı Onur Ödülü`nün ilkinin Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu`na, ikincisinin Gazeteci İsmail Saymaz`a verildiğini anımsatırken, "Bu dönemde de gazetecilere yapılan baskıya karşı duruşlarıyla yine gazeteci arkadaşlarımıza verdik" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, ilk kez mahkemede savunma yapabildiklerini, savunması sırasında heyecanlanmadığını, ama şu anda heyecanlı olduğunu söyledi. "Gerçekten onur verici bir ödül. Biz aslında işimizi yaptık" diyen Gül, yaptıkları haberin halka uyarı görevini yerine getirme anlamına sahip olduğunu kaydetti. Erdem Gül, "Türkiye çok uzun zamandır çatışma ve şimdi yaşamımızda hissettiğimiz katliamlar ülkesi olma durumuyla karşı karşıya. Halka yönelik bu silahlar tehlike taşıyor olabilir anlamında, halka uyarı görevini yerine getirme anlamında iyi bir haber olabilir diye düşündük" diye konuştu.

a10edee28ec795b_ek.jpg

‘SİLİVRİ`DE BİZE OKSİJEN OLDUNUZ`

Gül, gazetecilik alanında en büyük ödül Plutzer ise kendilerinin böyle bir ödül almayı düşünmeden haber yaptıklarını, normal yaptıkları haberlerden biri olduğunu anlatırken, "Ödül almayı düşünmemiştim, ama hapse girmeyi hiç düşünmemiştim" dedi. Erdem Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Halen istenen cezalar çok yüksek. Bu tehdit edici bir şey. Bu işimizi yapmak açısından da çok sıkıntı verici bir şey. Bu aslında bütün basına yönelik otosansür girişimi. Yazmayın talimatı bize yönelik tehditler. Türkiye`de sadece işini yapmak, EMO açısından da böyle, işini yapmak bile bedel ödemeyi gerektirebiliyor. Halbuki yaptığımız; işimizi iyi yapma çabası. Türkiye`de daha çok yapılacak iş var. Hem EMO`nun hem bizim önümüzde çok iş var. Hepimizin önünde ortak bir iş var. Halkın ve elimizden alınmak istenen özgürlükler konusunda kıskanç olmamız gerekir. Teslim etmememiz gerekir. Düşünce alanı, basın alanında geriye gidişler, geriye götürme çabaları var. Bunlara karşı elbirliğiyle net olarak tavır almamız gerekiyor. Bir cinayetle hayatını kaybetmiş bir elektrik mühendisi adına bu ödülü almak da çok onur verici. Silivri`ye geldiniz, bizim için oksijen, hava, su gibi çok önemliydi, yalnız kalmamamız açısından. Haberlerde buluşmayı düşünüyorum. Sizin adınıza kendi işimi haberlerle sürdürmeyi düşünüyorum."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)