• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 32 °C
 • Antalya 25 °C

Haziran: Bu gerici rejimi başlarına yıkacağız!

Haziran: Bu gerici rejimi başlarına yıkacağız!
Meclis Başkanı'nın şeriat çağrısına karşı halkı laikliği savunmaya ve kazanmaya çağıran Haziran Hareketi, eylemlerine polisin saldırı düzenlemesinin ardından yeni bir açıklama yayınladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’ın skandal ‘Laiklik kaldırılmalı’ sözlerine tepki gösteren yurttaşlar, Birleşik Haziran Hareketi’nin (HAZİRAN) ‘Laikliği Kazanacağız’ şeklindeki çağrısıyla bugün saat 12.00’de Meclis Dikmen kapısı önüne yürüyüşe geçti.

Laikliği savunmak ve Meclis Başkanı’nın şeriat çağrısı yapan sözlerine tepki göstermek için bir araya gelen yurttaşlara polis gazlarla ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıda Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) üyesi ve İleri Haber yazarı Ercan Bölükbaşı ve Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi Nihat Aksoy yaralandı.

Bölükbaşı ve Aksoy daha sonra kaldırıldıkları hastanede tedavi görmelerine rağmen gözaltına alındı.

‘BU GERİCİ REJİMİ ONLARIN BAŞINA YIKACAĞIZ!’

Laiklik eylemine yönelik saldırıya ve Meclis Başkanı Kahraman’ın sözlerine tepki gösteren HAZİRAN Yürütme Kurulu üyesi ve HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, “Bu gerici rejimi onların başına yıkacağız” dedi.

“Her şeyden önce Ankara'da bugün polis şiddetine, baskısına rağmen kararlı bir duruş sergileyen tüm HAZİRAN’cı yoldaşlarımıza teşekkür etmek gerekiyor” diyen Baş şunları söyledi: “Yaralanan ve gözaltına alınan tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi de iletmiş olalım, hukuksuz biçimde gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalılar.

Ankara'da yaşan​an polis şiddeti, iktidarın şeriat özlemini hayata geçirmek için nasıl bir yol izleyeceğini de göstermiş oldu. Eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi'nde çetelerin, YTÜ'de yine polisin saldırıları dünkü açıklamayı bütünleyen adımlar olarak görülebilir.

Tüm bu saldırılara rağmen bir adım bile geri çekilmeyeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın, tam tersine ülkenin dört bir yanında bu ülkenin tüm onurlu, namuslu insanlarını, emekçileri, gençleri ilerici aydınlarımızı bu büyük hesaplaşmanın bir tarafı olarak laiklik mücadelesinin öznesi haline getireceğiz.

Bir noktanın özellikle altını çizmek istiyorum: Türkiye, önemli bir ilerici birikimi inatçı bir devrimci damarı olan mücadeleci insanların ülkesidir ve bu güzel ülke gericilerin, hırsızların, katillerin, tecavüzcülerin iktidarına, Ensarcılara, IŞİD’cilere teslim olmayacak.”

‘KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN’

 “Bu gerici rejimi başlarına yıkacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” diyen Baş sözlerini şu çağrıyla noktaladı: “Son olarak tüm ilerici insanlarımızı önce bu akşam İstanbul ve İzmir'de yapılacak eylemlere katılmaya, hemen ardından da 1 Mayıs günü tüm Türkiye'de yapılacak eylemlerle iktidara büyük bir ders daha vermeye davet ediyorum.”

‘MECLİS BAŞKANI’NIN İSTİFAYA DAVET EDİYORUZ’

Laikliği korumak ve savunmak için yapılan bir eyleme yönelik saldırının bütün yurttaşlara ve toplumsam hayata yönelik yapılmış bir saldırı olduğunu belirten HAZİRAN Yürütme Kurulu üyesi ve ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş İsmail Kahraman'ı istifaya davet etti. Taş şunları söyledi: "Bugünkü fiziki saldırıdan öte TBMM Başkanının açıklaması bütün yurttaşlara bir saldırı, yaşam alanlarımıza karşı bir tehdit ve müdahaledir. Buna sessiz kalmamak, laik bir yaşamı savunmak hepimizin görevidir. Bu noktada görevini yerine getirmek isteyen, laikliği savunmak ve kazanmak için Meclis önünde toplanan yurttaşlarımıza saldırıyı şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. TBMM Başkan’ını da istifaya davet ediyoruz."

‘HAZİRAN’IN LAİKLİK MÜCADELESİ SÜRECEK’

“HAZİRAN zaten laiklik konusunda oldukça duyarlı hassas bir halk örgütlenmesidir. Laikliği kazanmayı bugün demokrasi ve özgürlükler mücadelesinin önemli bir başlığı olarak görüyor. Bu konuda mücadelesini sürdürecek.”

‘1 MAYIS LAİKLİK MÜCADELESİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜN’

Yaklaşan 1 Mayıs’ın laiklik mücadelesi için önemli bir tarih olacağını belirten Taş şunları kaydetti: “1 Mayıs, laikliği kazanma mücadelesi açısından önemli bir fırsattır. 1 Mayıs alanlarını değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü burjuvazinin şu an laiklik diye bir derdi sıkıntısı yok tam tersine laiklik karşıtı uygulamalar, dinselleştirme politikası sermaye ve burjuvaziyi rahatlatıp, işçilerin ve emekçilerin köleliğinin üzerinin örtülmesine yarıyor. İşçi sınıfı, emekçiler kendi başlarına gelen sömürü, iş cinayetlerini üretim ilişkilerinden değil ‘allahtan’ geldiğine inandırılıyor, işçi sınıfı uyutuluyor.”

‘AYDINLANMA MÜCADELESİ EMEKÇİLERİN ELLERİNDE’

İşçi sınıfının uyanması, mücadelesinin gelişmesi açısından da laiklik oldukça önemli. O yüzden artık burjuvazinin elinde yürüyecek bir laiklik mücadelesi artık olmaz. Türkiye burjuvazinin böyle bir derdi yok. Şu an laiklik mücadelesi, aydınlanma mücadelesi, işçi ve emekçi sınıfların mücadelesi üzerinden yükseleceğinden 1 Mayıs alanları, laikliği kazanmak için önemli mücadele alanlarıdır. Bütün yurttaşlarımızı 1 Mayıs’a aynı zamanda laikliği kazanmak için mücadeleye çağırıyoruz.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)