• BIST 116.432
 • Altın 165,995
 • Dolar 3,9266
 • Euro 4,8176
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 14 °C

Haziran Hareketi: AKP ile anayasa yapılamaz, masaya oturulmaz

Birleşik Haziran Hareketi'nin (HAZİRAN) AKP iktidarının dinci faşist bir diktatörlük kurma girişimini engellemek amacıyla başlattığı 'Omuz Ver Değiştirelim / Omuz Ver Yıkalım / Omuz Ver Kuralım' kampanyası kapmasındaki 'Büyük İstanbul Buluşması' Şişli Ken

Haziran Hareketi'nin, “Değişmez görüneni değiştirelim! , Yıkılmaz sanılanı yıkalım! , Kurulmaz denileni kuralım!” çağrısıyla yurttaşları AKP iktidarına karşı mücadele vermeye çağıran 'Omuz Ver' kampanyasının "Büyük İstanbul Buluşması" bugün Şişli'deki Kent Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 

Haziran Hareketi Yürütme Kurulu Üyeleri Alper Taş ile Burak Yücel’in yanı sıra Şişecam işçilerinin de konuşma yaptığı etkinlikte Adalılar ve Heyula müzik grupları birer dinleti sundu.

Haziran Haraketi'nin birinci kuruluş yıldönümünde gerçekleştirilen etkinliğinde İstanbul'un bütün ilçelerinden gelen üyeler salonu doldurdu. Etkinlikte Haziran'ın bir yıllık muhasebesi yapıldı, eksiklikleri ve yeni mücadele hedefleri değerlendirildi.

Haziran Haraketi'nin dinci-faşizan AKP iktidarının yıkılması için aralıksız bir mücadele yürütüceğinin vurgulandığı etkinlikte dört birleşik siyasal mücadele programı ve hedefi de açıklandı. Bunlar sırasıyla şöyle;

1- AKP Rejiminin fiili tek adam diktasını Başkanlık Sistemiyle anayasal bir düzen haline getirmesine izin vermeyeceğiz.

2- Başta 657 sayılı kamu personeli yasası olmak üzere emeğin güvencesizleştirilmesine, emekçilere yönelik saldırılara karşı emeğin haklarını savunacağız.

3- Emperyalizmin ve AKP’nin bölgesel savaş planlarını durduracağız. İçerde sürdürülen savaşa karşı barışı ve birlikte yaşamı örgütleyeceğiz.

4- Okulların imam hatipleştirilmesine, zorunlu din derslerine, toplumsal yaşamın dinselleştirilmesine karşı laikliği yeniden kazanacağız.”

Türkiye Yürütme Kurulu adına uzun bir konuşma yapan ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş, Haziran Hareketi'nin bir yıllık muhasebesini çıkardı, hata ve eksikliklerine işaret etti, yeni mücadele hedeflerinin gerekçelerini anlattı. Taş, "Gerici-faşist bir diktatörlük kurmak için harekete geçen AKP ile demokratik bir anayasa yapılamaz. AKP 12 Eylül Anayasası'nı bile yeterli görmeyen bir baskı ve diktatörlük anayasası istiyor. Başkanlık rejimi dayatmasının anlamı budur. AKP ile masaya oturulmaz, oturulmamalıdır' dedi. 

HAZİRAN'ın bir yıllık sürecini değerlendiren Yürütme Kurulu Üyesi Alper Taş, Haziran Hareketi’nin bütün solun iyiliğini isteyenlerin hareketi olduğunu kaydederek, “Gezi’nin izinde yürüyen bir hareket olarak sosyalistleri, sosyal demokratları kapsayan bir hareketi büyütmeliyiz. Necip Fazıllara karşı Nazımların sözünü bu topraklarda hakim kılmalıyız” dedi.

SOKAK SEÇENEK HALİNE GELMELİ

Taş şöyle konuştu: “Haziran Hareketi’nin en temel felsefesi mahalle meclisleri. Mahalle meclislerinin büyütülmesi HAZİRAN’ın büyütülmesi demektir. AKP klasik bir sağ parti değil o nedenle seçimle gitmesi söz konusu değil. Bu yüzden halk hareketini büyütmek sokağı seçenek haline getirmek gerekiyor. Gericiliğe karşı halkın kendi sözünü ve eylemini ürettiği alanları yaratmamız gerekiyor. En önemli görevimiz bu.”

Haziran Yürütmesinden Burak Yücel, Omuz Ver kampanyasının dört temel başlığını şöyle özetledi:

"Birinci başlığımız Anayasa ve başkanlık tartışmaları. Haziran nasıl bir tavır alacak konusu önemli. AKP'nin halktan yana anayasa yapması eşyanın tabiatına aykırıdır. AKP'den demokratik bir anayasa bekleyecek kadar aklımızı kaybetmedik. Dolayısıyla güçlü bir hayır cevabını örgütlemeye çalışacağız. Buna başkanlık da dahil.

İkinci eksenimiz emek ve emeğe dönük saldırılar. Buna karşı etkin bir politika yürüteceğiz. Sömürüye ve işçilerin katledilmesine karşı güçlü bir ses çıkaracağız.

Üçüncü başlığımız savaş ve emperyalizm meselesi. AKP ve saray rejimini ülkemizi ve bölgemizi bir kan gölüne çevirdi. Çevremizde ne kadar gerici ve cihatçı örgüt varsa cirit atıyor. Milliyetçi propagandayla halkları birbirine düşman etmek isteyen bir iktidar anlayışı var. Haziranın görevlerinden biri halkların kardeşliğinden yana olarak anti emperyalist bir mücadeleyi örgütlemektir. Bu amaçla tüm halkları omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz.

Dördüncü başlığımız gericiliğe karşı etkin mücadeledir. AKP'nin gericiliği derinleştirme noktasındaki hamlelerine halkın geniş ama örgütsüz bir tepkisi var. Haziran gericiliğe karşı gerçek bir laiklik mücadelesi için kolları sıvamalıdır. "

Etkinlik sloganlar eşliğinde sona erdi. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)