• BIST 102.415
 • Altın 189,388
 • Dolar 4,5851
 • Euro 5,3913
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 29 °C
 • Adana 33 °C
 • Antalya 29 °C

HAZİRAN'dan Kartal'da Miting çağrısı: Teslim olmayacağız

HAZİRAN'dan Kartal'da Miting çağrısı: Teslim olmayacağız
Birleşik Haziran Hareketi'nin 20 Kasım'da "Teslim olmayacağız" başlığıyla Kartal'da düzenleyeceği mitinge, gericiliğe, saltanata ve faşizme karşı olan bütün toplum kesimlerini çağırdı.

Birleşik Haziran Hareketi'nin (HAZİRAN) 20 Kasım'da "Teslim olmayacağız" başlığıyla Kartal'da yapmayı planladığı mitinge Emek ve Demokrasi Güçleri, çeşitli siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve meslek odalarından destek geldi.

İstanbul Makina Mühendisleri Odası'nda yapılan basın açıklamasında ülkemizin, siyasal islamcılığın ve tek adam diktatörlüğünün saldırısı altında olduğu belirtilerek, başkanlığa ve diktatörlüğe direnmek için 20 Kasım'da Kartal mitingine katılma çağrısı yapıldı.

Haziran Hareketi'nin Saltanat'ın kaldırılışının yıldönümü vesilesiyle 1 Kasım günü  "Saltanata Geçit Yok! Teslim Olmayacağız” başlığıyla yaptığı çağrının ardından süren girişimler ilk sonucunu verdi. Pek çok siyasi parti ve oluşumun, emek ve meslek örgütlerinin ve bağımsız halk inisiyatifinin desteğini açıklamaya devam ettiği miting, 20 Kasım Pazar günü saat 14.00’te Kartal’da yapılacak.

“Teslim olmayacağız” şiarıyla yapılacak miting için bugün Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri adına ortak açıklamayı Sosyalist Emekçiler Partisi’nden Demet Koca yaptı. 

1-090.jpg

Yapılan açıklama şöyle:

SALTANATA GEÇİT YOK! TESLİM OLMAYACAĞIZ!

AKP iktidarının başkanlık projesi Türkiye’yi adım adım uçuruma sürükleyen bir siyaset biçimine dönüştü. Saray, Gezi İsyanı ve sonrasında muhalefetin yükseldiği, başkanlık hedefinden uzaklaştığı her dönemde şiddet araçları vasıtasıyla siyasal alana ağır müdahalelerde bulundu. Bağnaz bir dinsellik ve koyu bir milliyetçilik eşliğinde devam eden Saray müdahaleleri, toplumsal kutuplaştırmayı daha da derinleştirdi. 2010 Anayasa Referandumundan itibaren yasama ve yargı erklerini yürütmeye, 1 Kasım seçimlerini takip eden süreçte de yürütme erkini Saray’a bağlayan AKP iktidarı, başkanlık için kargaşanın ve korkunun hakim olduğu bir iklim yaratmaya çalışıyor.

Siyasetçilere, gazetecilere, akademisyenlere, öğretmenlere, işçilere yönelik baskı ve tutuklamalara her gün bir yenisi ekleniyor. 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası ilan edilen OHAL süreci, AKP’nin 1 Kasım’da başlattığı mıntıka temizliğinin son aşamasıdır. Meclis’in KHK’lerle etkisizleştirildiği, MHP’nin ve diğer sağ siyasetlerin yedeklendiği bu dönem, AKP’ye, neoliberal-muhafazakar iktidarını güçlendirecek bir fırsat sunmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Eylül faşist darbesinin ilerleyen günlerinde darbeci Kenan Evren’in sıkıyönetim koşulları altında ülkeyi götürdüğü oylamaya benzer bir hamleyle olağanüstü hal koşullarında başkanlık seçimine gitmeyi amaçlamaktadır.

 

BAŞKANLIK, SALTANAT-HİLAFET İLANIDIR!

Attığı her adımı Türk-İslam sentezi doğrultusunda kurgulayan AKP Saray Rejimi, Başkanlık adı altında keyfiyetin ve yandaşlığın hüküm sürdüğü, farklı ses ve renklerden arındırılmış bir “Yeni Türkiye” kurmayı hedeflemektedir. Başkanlık, Türkiye’ye özgü bir diktatörlüktür. Tıpkı 1930'ların Almanya'sında olduğu gibi, Führer'in sözünün kanun olduğu bir toplum yaratılmak istenmektedir.

Başkanlık, Hitlerleşme sürecinin tamamlanmasına yönelik bir hamledir. Başkanlık, fiili şeriatı kurumsallaştırmaktan başka bir şey değildir. Yakın tarih ne Padişahlar ne Führerler ne Duceler gördü. Sonunda hepsi yıkılıp gittiler. Zorbalığa, hukuksuzluğa, hak ihlallerine ve giderek koyulaşan karanlığa karşı bir kez daha ilan ediyoruz ki: Gün yan yana gelme günüdür. Meydanlarda, sokaklarda omuz omuza durma günüdür. Tüm engellemelere, tüm zorbalıklara rağmen yan yana geleceğiz!

Laikliğin, eşitliğin, özgürlüğün, kardeşliğin ve barışın hakim olduğu bir ülke için hep birlikte direneceğiz!

Tek adam diktasının ülkemizi teslim almasına izin vermeyeceğiz! Cumhuriyet’in üzerine giydirilmek istenen şeriat örtüsünü parçalayıp ait olduğu yere, tarihin çöplüğüne atacağız! Birleşik Haziran Hareketi olarak; Türkiyenin tüm ilerici güçlerini, emekçi halkımızı saltanat ve hilafet özlemcilerine, Hitler özentilerine karşı hep birlikte mücadele etmeye, 20 Kasım'da 'Teslim Olmayacağız!' mitinginde bir arada olmaya, omuz omuza durmaya çağırıyoruz.

Birleşik HAZİRAN Hareketi

2-094.jpg

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)