• BIST 115.685
 • Altın 166,627
 • Dolar 3,9501
 • Euro 4,8641
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 23 °C

HDP 4 partiyi kongreye davet etmedi

HDP'nin 2. Olağan Büyük Kongresi, 'Demokratik Siyaset, Demokratik Özerklik, Demokratik Cumhuriyet' temasıyla başladı. HDP, kongre için AKP, MHP, Büyük Birlik Partisi ile Vatan Partisi'ne davet göndermedi.

Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongreye, HDP, bazı siyasi partileri, söylemleri sebebiyle davet etmedi. HDP, kongre için AKP, MHP, Büyük Birlik Partisi ile Vatan Partisi'ne davet göndermedi. HDP 2. Olağan Kongresi'nde Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yeniden eş genel başkanlığa seçildi 

Kongrede eş genel başkanların yanı sıra 100 asıl, 50 yedek üyeden oluşacak Parti Meclisi, 7 asil, 2 yedek üyeden oluşacak Merkez Disiplin Kurulu ile 5 asil, 2 yedek üyeden oluşacak Uzlaşma Kurulu seçilecek.

CHP adına ise HDP kongresine Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan geldi. Ayrıca kongreye, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Atik Ağdağ, DSP'den Nursel Kızılırmak, Emek Partisi'nden de eski HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel katıldı.

Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, salona 'Vicdani ret hakkı tanınsın', 'Hasta tutsaklar insanlık ayıbıdır', 'Zindanlar boşalsın, siyasi tutsaklara özgürlük', 'Katıl, harekete geç, değiştir' yazılı pankartlar asıldı.

'Tecrite son, müzakereler başlasın' yazılı platformda ise Türk bayrağı ve HDP amblemi yer aldı.

ÖCALAN GÖRÜNTÜLERİ EKRANA YANSITILDI

Ayrıca platformda, Öcalan'ın, görüşmeler sırasında çekilen fotoğrafı, zaman zaman sahneye yansıtıldı. Kongreye katılanlar, zaman zaman 'Kürdistan faşizme mezar olacak', 'Direne direne kazanacağız' diye slogan attı. HDP milletvekilleri salona girdiğinde partililer tarafından uzun süre alkışlandı. Milletvekilleri de partilileri selamladı. Kongrede Kürtçe ve Türkçe şarkılar çalındı.

DEV ATATÜRK RESMİ VE TÜRK BAYRAĞI
HDP’nin daha önceki toplantı ya da mitinglerinde Türk bayrağının yer almaması yoğun şekilde eleştirilmişti. Ankara’da bugün yapılan 2. olağan kongrede salonun en görünür yerlerinde dev bir Atatürk portresi ile aynı büyüklükte bir Türk bayrağı yer aldı. Ayrıca kürsünün arkasına kurulan dev ekranın sol kısmına da Türk bayrağı sabitlendi. Ekranın sağ köşesinde ise HDP parti amblemi yer aldı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, 2. Olağan Büyük Kongresi'nin yapıldığı Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'na birlikte giriş yaptı. Eş genel başkanlar, salonda partilileri selamladı.

Bin 40 delegenin oy kullanacağı kongrede, Parti Meclisi seçimi yapılacak. Anonslar Türkçe ve Kürtçe yapıldı. Divan teşekkülünden sonra saygı duruşu yapıldı ve kongre başladı.

DEMİRTAŞ'IN KONUŞMASI. ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONUNDA OLACAĞIZ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu hafta kurulacak Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yer alacaklarını söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP)'nin 2. Olağan Büyük Kongresi, 'Demokratik Siyaset, Demokratik Özerklik, Demokratik Cumhuriyet' temasıyla başladı. 

Kongrede konuşan Demirtaş, yeni anayasa konusunda iktidarı oluşturan parti ile görüş farklılıkları olmasına rağmen "Biz de Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda olacağız." dedi. Eşitlik, adalet tanımları konusunda farklılıkları olduğuna dikkat çeken Demirtaş, bunun öyle nüans farkı da olmadığını, taban tabana farklılık olduğunu ifade etti.

 Demirtaş'ın yaptığı konuşmadan bazı satır başları:

- Bir yerde silahlar konuşuyorsa, orada silahların üstünlüğünden değil, siyasetin eksikliğinden söz etmek lazım.

- Biz barış için en fazla çaba gösteren partiyiz. Fakat yetmediği de anlaşılıyor.

- HDP'nin kuruluş misyonu neydi? Barış günlerinde neyi savunduysak şimdi de onu savunuyorsak ilkeli duruyoruz demektir.

- HDP bir halklar birliği, bir inançlar birliği. "Bölücüsünüz" diyenlerin tuzağına düşmeden yeni bir birlik kurmaya çalışıyoruz.

- Biz neyi bölmüş oluyoruz? Faşizmin yarattığı tekçiliği. Faşizmin yarattığı bu anlayış bölünmezse ülke birleşmiyor ki.

- "Ev ev temizlik" diyorlar. Sen hangi evi, hangi ilçeyi temizlemekten söz ediyorsun? Bu rejimin adı ileri demokrasi olabilir mi?

- Şu anda, dakikada Cizre'de bir bodrumda 18'i ağır yaralı, ikisi bu sabah kan kaybından yaşamını yitiren insanlar var.

- Kolay zamanlarda barış demek kolay. Saray'daki, analar ağlamasın dediğinde alkışlayanlar, şimdi aynı şeyi söyleyenleri yuhalıyor. Türkiye'nin %85'i çözüm sürecini savunuyordu. Şimdi nerede onlar? Saray'ın "Analar ağlamasın" demesini mi bekliyorlar?​

FİGEN YÜKSEKDAĞ'IN KONUŞMASI

"AKP siyasi iktidarı kurmak deyince kendi çıkarlarına dayalı bir tahkim ve düzenlemeyi ön görüyorlar" diyen Yüksekdağ, bu koşullar bütün ezilenler olarak böyle bir gidişata yol vermelerinin mümkün olmadığını vurguladı. Yüksekdağ, "Kendisinin dışında bütün kesimlere teslimiyet dayatan bir iktidara karşı direnmek meşrudur. Bizler de direndik direnmeye devam edeceğiz" dedi. 

Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

Mevcut iktidar tarafından topluma her gün ırkçılığın zehri enjekte edilirken, yalanla, sansürle gerçeğin boğulması yoluyla kendilerine bir iktidar alanı kurmaya çalışırken, bizim yolumuz sözün ve hakikatin yolu olacaktır. Bizler sözümüzde hakikatin dilini kullanıyoruz. Hakikatin bu kadar saldırıya uğradığı koşullar içerisinde bu hakikat için direnmek, söz söylemekten ve yeni cümleler yeni bir yaşama açılmaktan başka bir seçeneğimiz yok. Bizler yeni yaşamın gücünü yeni sözler söyleyerek ve yeni cümleler kurarak bir güce dönüştürmeye yöneldik. Yeni yaşam bizler için yaşama dair ve bugün toplumsal düzene dair güçlü sözler söylemek ve bunun gerektirdiği direnişi de ortaya koymaktır. 

'Demokratik Cumhuriyete sımsıkı sarılacağız' 

Bizler, nefretin sözü karşısında bütün Türkiye halklarının kucaklaşmasının sözünü söyleyeceğiz, hareketini örgütleyeceğiz. Bugün Sur'da, Cizre'de, Silopi'de bizim bu sözümü ve irademiz vardır. İşte bu sözün hareketi vardır. Artık geldiğimiz tarihsel kavşakta bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu değişimin HDP'nin temel ekseni olan radikal demokrasidir. Yeni yaşamın bu temeller üzerine kurulması için zulüm iktidarına rağmen kararlı yürüyüşümüzü büyüteceğiz. Onlar bize diktatöryaya dayalı bir cumhuriyet dayatıyorlar, bizler demokratik cumhuriyete sımsıkı sarılacağız. Bizim demokratik cumhuriyetimizde reddedilen, iradesi yok sayılan olmayacak, adaletin, eşitliğin özgürlüğün yani büyük insanlığı evrensel değerlerinin hükmü olacak. Bügün kü siyasi iktidar evrensel değerlerden tamamıyla uzaklaşmış durumda. HDP 2.Olağan Kongresi'nin sloganı 'Yerel Demokrasi Demokratik Cumhuriyet'

'Bizler yeni bir başlangıç yapmak için bir araya geldik' 

Saraydakinin de bir model anlayışı var. Önerdiği model bir tek adam ve tek parti rejimidir. Parlamenter sistemin tasfiye edildiği, demokratik kriterlerin mumla arandığı bir modeli dayatıyorlar Türkiye'ye halkına. Türkiye'de inşa edilecek bir diktatörlük bütün Ortadoğu'da savaşın derinleşmesi anlamına gelir. Bütün Türkiye halklarının bu savaşın bir parçası olması anlamına gelir. Ama demokratik ulus insanlıktan yana yeni bir kapının açılması anlamına gelir. Bizler yeni bir başlangıç yapmak için bir araya geldik. 

'Gençlerin enerji ve dinamiğiyle geliyoruz'

Bizleri siyasetten dışlamak isteyenlere karşı, her bir sokakta, mahallede kadınıyla, genciyle bir halkı katletmeye çalışanlara karşı bizler gücümüzün birlikten geldiğini bilerek yeniden daha güçlü yürüyeceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz kongrede HDP'nin siyasette daha güçlü ve kararlı ilerleyen iradesini temsil ediyor. Kadın meclisleriyle kadınlarla yaşamın yarısı ve hatta yaşam enerjisinin üreticiyle geliyoruz. Gençlik meclisleriyle geliyoruz. Yarını bugünden kuracağımız o gençlerin enerji ve dinamiğiyle geliyoruz. İşçilerin emek mücadelesiyle geliyoruz. Sömürüye karşı bir ekmeğe muhtaç edilen, diri diri toprağa gömülen o işçinin hesap sorma hakkıyla geliyoruz. Doğayı savunanların kararlığıyla geliyoruz. 

'Bu savaşın tek bir kaybedeni var AKP-saray iktidarı'

Bizler Gever'den Bizler, Taksim'den Bizler Ege'den Akdeniz'den Karadeniz'den, Biz'ler yaşamın her alanında yeniyi yaratma gücüne sahip olanlar olarak geliyoruz. Bu yeninin karşısında zalimlerin gücü başarılı olamayacak. AKP-saray iktidarının sırf iktidarının korumak, despotizminin inşa etmek için açtığı bu savaşın sonu yok. Bu savaşın asla ve asla kazananı olamaz ama kaybedeni olur. Bu savaşın tek bir kaybedeni vardır, AKP-saray iktidarı. Onlar kaybettiler. 

'Yarınımıza bugünden sahip çıkalım'

Bir halk karşısında hiçbir diktatör daha kazanamadı. Bugün bu savaşın galibi de olamayacak AKP iktidarı. Ama bizler halkların çözüm iradesinin adresi olacağız. Bizler, halklarımızın ortak yaşam alanını daha da güçlendirerek, büyüterek, hep birlikte geleceğimizi kuracağız. Yarını bugünden kurmayı başaramazsak, emin olun ki bugün bu zalim iktidar yarımızı zapteedecek. Bir kere daha bütün Türkiye halklarına yarını için bugünden direnmeye, birleşmeye davet ediyorum. Hep birlikte yarınımızı bugünden kuralım. Yarınımıza bugünden sahip çıkalım diyorum." 

Konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecride de dikkat çeken Yüksekdağ, "Bugün ağır tecrit altında olan Sayın Öcalan'ın bir mesajını paylaşmak istiyorum. Bugün ne yazık ki kendisi kongremize mesaj gönderemedi çünkü aylardır çok yoğun bir tecrit altında tutuluyor. Siyasi iktidarın sorumsuz yaklaşımından dolayı barış ve müzakere sürecinin geliştirilmesi için bu fırsat önemli oranda ortadan kaldırıldı. Ben bugün o sürecin olanaklarını yeniden hatırlamanın ve Dolmabahçe Mutabakatı ile gelinen düzeye yeniden dönülerek, sürecin yeniden başlamasının önemine dikkat çekmek istiyorum" dedi. 

Yüksekdağ, daha sonra Öcalan'ın HDP'ye ilişkin değerlendirmelerinin yer aldığı önceki dönemlere air bir mesajını okudu. Mesaj salonda "Bê Serok Jiyan nabe" sloganlarıyla selamlandı. 

Mesajın ardından Yüksekdağ konuşmasına şöyle bitirdi: "Bizleri muhatap kabul etmeyenlere inat halk kendi muhataplığını bunun iradesini ortaya koymuştur. Halkımızın ortaya koyduğu yeni bir düzey üzerinden barışın ve demokratik cumhuriyetin kapısını açacağız. Bu yeni kapıdan bütün Türkiye halkları olarak ilerleyeceğiz." 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)