• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

Hilmi Yavuz'dan Alev Alatlı'ya: Bir ‘aydın' nasıl bu kertede paçozlaşabilir?

Hilmi Yavuz'dan Alev Alatlı'ya: Bir ‘aydın' nasıl bu kertede paçozlaşabilir?
Zaman yazarı Hilmi Yavuz bile, 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine imza atan Prof. Noam Chomsky için 'Dilbilimci filan da değildir, Yahudidir' diyen Alev Alatlı'yı sert dille eleştirdi ve 'ırkçılıkla' suçladı. Türkenmiş bir yazıcı ve gecikmiş bir yand

Alatlı'nın Chomsky için kullandığı, "Dil bilimci diyorlar, doğru ama İbranice'dir alanı. Öyle cihanşümul bir dilimci filan da değildir" sözlerini hatırlatan Hilmi Yavuz, "İnsan gerçekten hayret ediyor: Bir ‘aydın' nasıl bu kertede paçozlaşabilir? Alev Alatlı'dan söz ediyorum." dedi. Alatlı'nın Chomsky hakkında kullandığı "Amerikan ‘Yeni Sol'unun [‘New Left'] artığı bir Yahudi anarşist' ifadelerini ırkçılık olarak nitelendirdi.

Aslında kendisi de bir dönemin yandaşı olan ve "yetmez ama evetçi" çevrelerine yakınlığıyla bilinen şair-felsefeci Hilmi Yavuz'un bugünkü Zaman gazetesinde yayınlanan "Alatlı, Chomsky ve ‘aydın müsveddeleri'" başlıklı yazısına isyan etti. Tam bir aydın enkazı olan, tükenmiş ve çığırından çıkmış bir yandaş profili çizen Alatlı, Tayyip Erdoğan ve AKP iktidarının yayında kalan son birkaç yazıcı arasında bulunuyor. Manken eskisi Tuğçe Kazaz'la birlikte ekranlarda Erdoğan-AKP iktidarını savunan -neredeyse- iki kişiden biri olan Alatlı'nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"(...)

Üç gün önce HaberTürk kanalında Ayşe Böhürler'in konuğu olarak katıldığı ‘Kelebek Etkisi' programındaki söyleşisinde Alev Alatlı, 1128 akademisyenin imzaladığı barış çağrısını ‘haysiyeti, bütünlüğü yok!' diye itham ettiğinde nasıl bir ‘toplum' amaçladığı anlaşıldı: Herkes sussun, Alev Alatlı ‘o kutsal idea, o dünyagörüşü'nü yüce kişiliğinde temsil eden bir Führer adına konuşsun!

Ben asıl Alatlı'nın Noam Chomsky hakkında söyledikleri üzerinde durmak istiyorum. Chomsky'yi ‘dilbilimci diyorlar, doğru ama İbranicedir alanı. Öyle cihanşümûl bir dilbilimci filan da değildir!' diye aşağıladıktan sonra onun ‘bir kere 87 yaşında' ve Amerikan ‘Yeni Sol'unun [‘New Left'] artığı bir Yahudi anarşist' olduğunu söyleyerek ırkçılık yaptı.

Alev Alatlı yalan söylüyor:  

Noam Chomsky, hiç şüphe yok, dünya çapında, yani Alatlı'nın deyişiyle ‘cihanşümûl' bir dilbilimcidir. Bu bir! John Lyons ‘Chomsky' üzerine yazdığı ‘Fontana Modern Masters' dizisi, [Fontana/Collins, London, 1970] adlı kitabının ‘Giriş' [‘Introduction'] bölümünün, dolayısıyla kitabın daha ilk cümlesinde şunları yazmaktadır: 

“Chomsky'nin dilbilim [lengüistik] alanındaki konumu, sadece tekil [unique] ve bugüne mahsus değil ama muhtemelen, konunun [‘dilbilimin' H.Y.] bütün tarihi içinde benzersiz bir konumdur.” [Alev Hanım, daha iyi anlasın, diye İngilizcesini de yazayım: “Chomsky's position is not only unique within linguistics at the present time, but is probably unprecedented in the whole history of the subject”]. Lyons, Chomsky'nin 1957 yılında yayımlanan ilk kitabının [‘Syntactic Structures', Mouton Yayınları, Den Haag] dilbilim alanında bir ‘devrim' olduğunu da bildirmektedir [‘Chomskyan Revolution'].

Noam Chomsky'nin dilbilim alanındaki ‘devrim'i, özellikle ilk kitabında geliştirdiği dilbilgisi yapısı teorisi ‘dönüşümsel' [transformational] dilbilim teorisidir. Alev Alatlı'nın iddia ettiği gibi, Chomsky'nin alanı, esas olarak İbranice değil, dilbilimdir… 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)