• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

HKP: Yaşasın Artvin Cerattepe direnişi

HKP: Yaşasın Artvin Cerattepe direnişi
HKP'den Cerattepe'ye destek...

Halkın Kurtuluş Partisi Artvin Cerattepe'de altı gündür devam eden direnişle ilgili açıklama yaptı. Doğa katliamına karşı direnişe geçen yurttaşların yanında olduğunun mesajı verilen açıklama şu şekilde; 

Yaşasın Artvin-Cerattepe Direnişi!

Bir kez daha AKP’giller’in rant, peşkeş, vurgun uğruna doğa düşmanlığında azıttığı günler yasıyoruz.

Milletin “a…a koyacağız” diyen Mehmet Cengiz’in maden şirketi, dünyanın en muhteşem ekolojik alanlarından birini, altın ve bakır madeni uğruna yok etmeye yemin etmiş adeta.

hkp.jpg

Bölge halkının ve cevre derneklerinin yıllardır verdikleri bir mücadele var Artvin’de, maden şirketlerine karşı. Deneyimliler, kısmen de olsa örgütlüler. Bu mücadelenin bir aşaması olarak, Mehmet Cengiz denen doğa düşmanı, millet düşmanının maden projesine verilen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporlarına karşı açtıkları davalar var. Şimdiye kadar iki farklı davada bu çevre talanına karşı İdare Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı alan Artvin Çevre Dernekleri’nin bu başarısına rağmen, hukukun arkasından dolanan Orman Bakanlığı, tali değişikliklerle aynı doğa katliamına sebep olacak yeni ÇED Raporları hazırlatıyor. Oysa mevcut yürütmeyi durdurma kararlarından birisi çok net biçimde “bu bölgede madencilik yapılamaz, aksi halde ekoloji ve şehir yok olur” diyor. Yani esastan olanaksız kılıyor bölgede madenciliği. Hukuken bu konuyu bitiren bir karar olmasına rağmen, doğa düşmanları bir tali değişiklikle daha ÇED Raporu hazırlattırıyor. Bu arada AKP’giller’in Hukuk Bürosuna dönmüş HSYK, mahkeme heyetini değiştiriyor. Yeni heyet ise “keşif yapmadan yürütmeyi durdurma vermem”, diyor. Ve şirket milletin ve doğanın “a…a” koymak üzere güzelim ormanların kalbine iş makinelerini gönderiyor. Ancak halkın direnişi birkaç gün kazandırıyor.

AKP, bu kez deyim yerindeyse ordu kurduruyor yakın illerin polis ve jandarmasından. Bu binlerce kişilik faşist kolluk, gaz bombalarıyla halkın Cerattepe’de, maden sahasına gidecek yollar üzerindeki direnişini kırıyor ne yazık ki. Şimdilik…

Yani ortada sermayesiyle, yargısıyla, kolluk gücüyle AKP’nin büyük bir zulmü var. Buna karşı ise doğa ve insan sevgisinden, yani yurtseverliğinden başka kaybedecek bir şeyi olmayan yöre halkının siper ettiği bedenleri var.

Artvin’de, halk işçisiyle, esnafıyla, köylüsüyle yaşamı durdurmuş durumda. Bu satırları yazarken okuduğumuz bir habere göre komşu şehirlerden ve ilçelerden desteğe gelenlerin bir bölümü, polisin gaz fişeği stokunu ele geçirip Artvin dağlarından aşağı atmış. Şehirde ve maden sahasının etrafında direniş alabildiğine sürüyor, özetle.

Hemen belirtelim; yöre halkının mücadelesinden çekinen Orman Müdürlüğü yetkilileri, yer tahsisi yapmaya gidecek cesareti bulamamışlar. Yani yer tahsisi de olmadan başlamış, tümüyle yasadışı bir çevre talanıyla karşı karşıyayız.

Valilik en son kararıyla şehre giriş çıkışları yasaklamış durumda.

Nereye kadar?..

Eminiz; eninde sonunda Cerattepe Direnişi kazanacak. Gasp edilen doğal alanlardan tek tek temizlenecek alçak, vurguncu, talancı sermayedarlar. Horonun, halayın, omuz omuza direnişi, zalimlerin iktidarını yıkacak, eninde sonunda! 20.02.2016

AB-D Emperyalizmi ve AKP’giller Doğaya, Çevreye Düşmandır!

Halklarımız Çevreye Dosttur, Doğaya ve Yeşile Dosttur!

Artvin Halkı Yalnız Değildir!

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi


 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)