• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 21 °C

HKP'den Mera talanı yönetmeliği için iptal davası

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), mera, yaylak ve kışlak gibi arazilerin kentsel dönüşüm projelerine dahil edilmesinin önünü açtığını iddia ettiği yönetmeliğin iptali için Danıştay'a verilmek üzere Antalya İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), mera, yaylak ve kışlak gibi arazilerin kentsel dönüşüm projelerine dahil edilmesinin önünü açtığını iddia ettiği yönetmeliğin iptali için Danıştay'a verilmek üzere Antalya İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, il başkanı Mehmet Yılmaz ve bir grup köylüyle birlikte Antalya Adliyesi'ne gelip dava dilekçesini vermeden önce basın açıklaması yaptı. Tacettin Çolak, 30 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete'nin 29517 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle; köylülerin hayvanlarını otlattığı mera, yaylak ve kışlak gibi arazilerin kentsel dönüşüm projelerine dahil edilmesinin önünün açıldığını iddia etti. 20 yıllık ot geliri veren inşaat şirketlerinin buralarda büyük gökdelenler yapabileceğini ileri süren Çolak, "20 yıllık ot bedelini köylülerimiz versin, meralarımızda iş makinelerinin yerine hayvanlarımız dolaşsın. Var mısınız buna? Bu işinize gelmez değil mi? Çünkü sizin için 20 yıllık ot bedelinin bir önemi yok. Siz esas vurgunu o beton yığını gökdelenlerden vuracaksınız değil mi?" dedi.

KÖYLÜLER UYANIK OLMALI

HKP olarak 'halk düşmanı' olarak nitelendirdiği bu politikayı şiddetle protesto ettiklerini söyleyen Çolak, şöyle konuştu: "Anılan yönetmeliğin iptali için Danıştay'da iptal davası açıyoruz. İptalini istediğimiz yönetmelikle köylülerimizin meraları elinden alınmaya başlanmıştır. Şu anda tüm meraları şirketler tarafından çitle çevrilen ve kullandırılmayan İzmir Torbalı İlçesi Göllüce köylüleri bu duruma karşı örgütlenmiş ve mücadeleye girişmiştir. Sıranın Antalyalı köylü kardeşlerimize de geleceği kesindir. Bu nedenle köylümüzü uyanık olmaya ve haksızlıklar karşısında mücadele etmeye çağırıyoruz." 

HKP Antalya İl Örgütü, suç duyurusunun ardından şu açıklamayı yaptı:

Kamu Mallarımızı, Yeraltı ve Yerüstü Zenginliklerimizi, Derelerimizi, Ormanlarımızı Yerli-Yabancı Parababalarına Peşkeş Çeken Tayyipgiller; Şimdi De Gözünü Meralarımıza Dikti

Belki bir çoğunuzun dikkatini hiç çekmedi.. İnsanlarımız 1 Kasım Erken Seçim atmosferine kilitlenmişken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Mera Yönetmeliğine sessiz sedasız bir ekleme yaptı. 
Resmi Gazete’nin 30 Ekim 2015 tarih ve 29517 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle; Mera Yönetmeliği’nin 8. maddesinin (a) bendine (10) numaralı bir alt bent eklenmiştir.
Bu eklemeyle özetçe; Kadimden beri mera, yaylak ve kışlak olarak kullanılan ve üretmen köylümüzün hayvanlarını otlattığı araziler; Belediye Meclisleri ya da Bakanlar Kurulu kararı ile tahsis amaçları değiştirilerek “kentsel dönüşüm” projelerine dâhil edilebilecek ve 20 yıllık ot gelirini veren inşaat şirketleri buralarda büyük gökdelenler yapabilecekler. 
Yani, devletin hüküm ve tasarrufunda bulunan, kadimden beri o yöre halkının ortak kullanımında olan, doğal hayvan yetiştiriciliği yapan köylümüzün; ineğini, keçisini, koyununu otlattığı meralarımız yirmi yıllık ot parası karşılığı imara açılarak, inşaat firmalarının buraları beton yığınlarına dönüştürmesinin yasal dayanakları oluşturulmaktadır.
Oysa aynı yönetmeliğin “Mera, Yaylak ve Kışlakların Kiralanması”nı düzenleyen 7. maddesiyle kiraya verilecek meralarımız dahi; ancak ihtiyaç fazlası olarak belirlenmek kaydıyla ve öncelikle en yakın köy veya belediyeye, o köy veya belediyede oturan ve hayvancılık yapan çiftçilere veya bu amaçlı kuruluşlara (kooperatiflere) verilebileceği,
Bunun mümkün olmaması halinde hayvancılık yapan veya hayvancılık işletmesi kurmak isteyenlere ıslah etmek koşulu ile, ancak yirmibeş yıla kadar ihale ile kiralanabileceği öngörülmüştür.
Bu da yetmez; köy ve belediyelerin hayvan varlığında değişim de dikkate alınarak bu kiralamalar BEŞ YILDA BİR komisyon tarafından yeniden değerlendirilmekle, meraların doğru ve amaca uygun kullanımı denetim altından tutulmaktaydı.
Görüldüğü gibi yönetmeliğin 7 ve 8. maddeleri birbirleriyle açıkça çelişmektedir. Ama siyasi iktidar için bu çelişkilerin önemi yoktur. 
Onlar için, çevrenin, doğanın, hayvancılığın bir önemi yoktur. 
Onlar için; halkımızın ucuz et, süt ve peynir tüketmesinin bir önemi yoktur. 
Onlar için; varsa yoksa Kamu Mallarını aşırmak
AKP iktidarı, zaten yıllardır sistemli bir şekilde hayvancılığı yok etme politikaları uygulamaktadır. Bu politikalar nedeniyle et fiyatları doludizgin gidiyor. Yoksul halkımız, en temel besin kaynağı olan bu ürünü ancak kasap reyonlarında izlemekle yetinmektedir. Böyle giderse süt ve süt ürünlerine ulaşmak da güçleşecektir. 
Bilindiği gibi; hayvanlarımızın tek doğal besin aracı Ot’tur. Ülkemizde Ot üretiminin en doğal, en biyolojik çeşitlilik içinde, hiç bir ekonomik girdiye ihtiyaç olmadan gerçekleştirildiği yerler ise Meralardır.
Peki, meralarda ot yiyemeyen hayvan nasıl beslenecek? Elbette tahılla..
Oysa tahılların üretiminde tonlarca sentetik gübre ve kimyasal zehir kullanıldığı bir gerçektir. Bu nedenle doğası gereği otla beslenmesi gereken, ancak tahılla beslenerek bir anlamda zehirlenen hayvanların etleri de sütleri de besleyicilikten çok uzaktır. 
Dolayısıyla, şu anda piyasada birçok para ödeyerek et ve süt niyetine aldığımız ne olduğu bellisiz şeylerin yerine, gerçek-doyurucu-besleyici-şifa verici hayvansal ürünlere ulaşmamızın tek adresi MERALARDIR.
Öyleyse soruyoruz bu ortaçağcı siyasi iktidara?
Köylerimizdeki meralarda ineklerin, keçilerin, koyunların dolaşmasından niye rahatsız oluyorsunuz? Madem buraları bir rant kapısı olarak görüyorsunuz; buraların 20 yıllık ot bedelini köylülerimiz versin, meralarımızda iş makinelerinin yerine hayvanlarımız dolaşsın. 
Var mısınız buna?
Bu işinize gelmez değil mi? 
Çünkü sizin için 20 yıllık ot bedelinin bir önemi yok. Siz esas vurgunu o beton yığını gökdelenlerden vuracaksınız, değil mi?

Saygıdeğer Basın Emekçileri;
Meralarımız sadece bu değişiklikle heba edilmiyor. Yıllardan beri uygulanan Halk düşmanı politikalar, köylümüzün meralarını elinden almıştır, almaktadır. 
Öyle ki; 1950’lerde ülkemizdeki toplam mera alanı 50 milyon hektar civarında olduğu halde bu rakam bugün; 14.6 milyon hektara kadar düşmüştür. 1960’lı yıllarda 10 milyon hektar mera arazisi, tarla haline getirilmiştir. 1980’li yıllara gelindiğinde ise birçok köy belediyelik yapılmış ve bu belediyeler de birçok merayı konut alanı olarak ilan edip beton yığınına dönüştürmüştür.
Oysa Anayasa’nın “Tarım, Hayvancılık ve Bu Üretim Dallarında Çalışanların Korunması” başlıklı 45. maddesinde; devletin “tarım arazileri ile çayır ve meraların amaç dışı kullanılmasını ve tahribini önlemek” gibi görevleri vardır. 
Anayasanın bu açık emredici kurallarına rağmen, göz göre göre Anayasaya aykırı yasa ve yönetmelik çıkartmanın, kadimden beri köylümüzün kullanımında olan meralarımızı yandaşlarına peşkeş çekmekten başka bir anlamı olabilir mi? Elbette olamaz…
Halkın Kurtuluş Partisi olarak, bu halk düşmanı politikayı şiddetle protesto ediyoruz. HKP, çevre, doğa ve hayvan düşmanı politikalara karşı sonuna kadar mücadele etmektedir, edecektir.
İşte bunun bir ifadesi olarak anılan yönetmeliğin iptali için Danıştay’da iptal davası açıyoruz. 
İptalini istediğimiz yönetmelikle köylülerimizin meraları ellerinden alınmaya başlanmıştır. Şu anda tüm meraları şirketler tarafından çitle çevrilen ve kullandırılmayan İzmir Torbalı İlçesi Göllüce köylüleri bu duruma karşı örgütlenmiş ve mücadeleye girişmiştir. Sıranın Antalya’lı köylü kardeşlerimize de geleceği kesindir. Bu nedenle Emekçi Halkımızı, Üretmen Köylümüzü duyarlı ve uyanık olmaya ve haksızlıklar karşısında mücadele etmeye çağırıyoruz. 
Çünkü Hz. Ali’nin dediği gibi; HAKSIZLIKLAR KARŞISINDAN SESSİZ KALANLAR GÜN GELİR HAKLARIYLA BİRLİKTE ONURLARINI DA KAYBEDERLER. 25/11/2015


 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)