• BIST 116.350
 • Altın 171,640
 • Dolar 3,9630
 • Euro 4,8943
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 29 °C
 • Antalya 21 °C

HKP'li Dayı 'tavşanın suyunun suyu' soruşturmasına savunma yaptı

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın şikayetiyle hakkında açılan 'hakaret' soruşturmasında savunma verdi. 

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) bugün Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanma sebebi olan 'MİT TIR'ları haberi'nin ardından AKP'yi Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet etmişti. HKP'nin şikayet ettiği isimler Ahmet Davutoğlu, Efkan Ala ve Recep Tayyip Erdoğan'dı. Şikayet dilekçesinde kendisine hakaret edildiğini öne süren İçişleri Bakanı Efkan Ala HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut'un kendisine hakaret ettiğini ve iftira attığını iddia ederek şikayette bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da müdahil olduğu soruşturmayla ilgili partinin internet sitesinden yapılan "Kendine ve gücüne bu kadar güveniyorsan, gel senin savaş suçlusu olduğunu mahkemede ispat etmemize rıza göster. Savcılığa başvurundan sonra buna rıza göstermezsen, zaten haksızsın ve savaş suçlusu olduğunu zımnen ikrar ediyorsun demektir… Biz bugünkü hukuk düzeninizde, sizin düzeninizde bile hesaplaşmaya varız. Siz var mısınız? Korkmayın, korkunun ecele faydası yok!” ifadelerini gerekçe göstererek kendisine iftira atıldığını öne sürdü ve HKP Genel Başkanı Ankut hakkında şikayetçi oldu.

'DEVRİMCİ SÖZLERİMİZ NEDENİYLE YARGILANMAK VIZ GELİR'

HKP Genel Başkanı Ankut ikinci kez açılan soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılı savunma verdi. Ankut savunmasında, "Vatansever, Halksever devrimci bir partinin genel başkanı olarak, doğaldır ki sözlerimiz sert siyasal eleştiri kapsamındadır.  Efkan Ala, her sözümüzü savcılığa taşımakta, ve her şikayette savcılık bizi ifadeye çağırmaktadır. Bu da memlekette ifade özgürlüğünün, eleştiri hakkının tümüyle ortadan kalktığının göstergesidir. Yaşımız 70’i geçmiştir. Devrimci sözlerimiz sebebiyle yargılanmak da, cezaevine düşmek de bize vız gelir" dedi. 

'MAHKEMEYE GİTMEK SUÇ DEĞİL'

Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları başvurunun ardından açılan dava ile ilgili, "Ulusal ya da Uluslararası bir mahkemeye  başvurmak, şikâyet hakkını kullanmak, başlı başına SUÇ ATFEDİLEBİLİR BİR EYLEM DEĞİLDİR. Bilakis, ETKİLİ BAŞVURU HAKKI, Uluslararası Sözleşmelerde düzenlenmiş bir hukuksal haktır" diyerek kendini savunan Ankut, açılan ilk davanın hukuksuz olduğunu belirtti. 

Ankut, MİT TIR'larının Türkiye'yi uluslararası alanda zor durumda bıraktığını belirterek, "Sanık sıfatı taşıması gereken müştekinin, bizleri Türkiye’nin dünya kamuoyu nezdindeki itibarını düşürmekle suçlaması, ayniyle kendilerine aittir. ULUSLARARASI BASINDA ONLARCA HABER, RESİM, KARİKATÜR VARDIR, AKP’Yİ, TAYYİP ERDOĞAN’I KÜÇÜMSEYEN, DİKTATÖR VE SAVAŞ SUÇLUSU OLARAK GÖSTEREN. Ülkemizin itibarını bu ve benzeri eylemleriyle düşüren bizatihi müşteki ve ceraim arkadaşlarıdır"  ifadesini kullandı. 

Ankut, savunmasını hakaret iddilarını reddederek bitirdi. Hakkında ikinci kez soruşturma açılmasına neden olan çağrıyı yineledi; "Hakaret suçunun oluşmadığına dair isnadımızı ispatlayabileceğimizi yineliyor ve kendisinin suçlarını ispatlamamıza TCK 125 vd. hükümleri çerçevesinde rıza göstermeye davet ediyoruz" 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)