• BIST 103.328
 • Altın 193,560
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

Hrant Dink'in hayaliydi, şimdi de kitap oldu

Hrant Dink'in hayaliydi, şimdi de kitap oldu
Alternatif medyanın alt dalı topluluk medyası örneği Nor Radyo, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Dr. Figen Algül tarafından kitap haline getirildi. Nor Radyo, Hrant Dink'in en büyük hayaliydi...

ABC GAZETESİ-Türkiye, 'Çözüm Süreci' olarak adlandırılan dönemle birlikte, devletin resmi yayın kuruluşu TRT üzerinden 'çok dilli yayınlar'ile tanışmış oldu. AKP'nin demokratikleşme süreci olarak öne sürdüğü dönemde önce Kürtçe yayın yapan Radyo 6, ardından Türkiye'nin Sesi Radyosu yayınları kapsamında Ermenice yayınlara başlandı.
Ancak TRT'nin çok dilli yayın anlayışına medya çevrelerince 'göstermelik' tanımı yapıldı. Tam bu süreçte karanlık bir suikastle aramızdan ayrılan Hrant Dink'in  'en büyük hayalim' dediği Ermenice Radyo, katledilişinden 2 yıl sonra Ermeni Gençler tarafından yayına başlamıştı...

'DÜNYANIN TÜM SESLERİ BİRLEŞİN'

Dünyanın tüm sesleri birleşin.' Nor (Yeni) Radyo yaklaşık yedi yıldır bu sloganla yayınlarını sürdürüyor. Hrant Dink'in 'en büyük hayalim' dediği Ermenice Radyo fikrinden hareketle yola çıkan gençlerin hayata geçirdiği Nor Radyo, kitap oldu.  

Nor Radyo Batı Ermenicesi, Doğu Ermenicesi, Kürtçe, Lazca ve Hemşince programların yanı sıra geçmiş yıllarda Rumca, Çeçence, Adigece, Zazaca, Gürcüce ve Pomakça yayınlar da yapmıştı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Dr. Figen Algül'ün hazırladığı kitap, Perşembe gününden itibaren kitapçı raflarında yerini alacak. Algül kitabının hikayesini ABC Gazetesi okurlarına anlattı. 

NOR RADYO'NUN HİKAYESİ...

Kitap için hazırlanan basın bülteninde Nor Radyo'nun hikayesi, "Hrant Dink’in hayaliydi Ermenice Radyo… Ancak bu hayalini gerçekleştiremeden katledildi. Bir grup Ermeni genç onun ikinci ölüm yıldönümünde, 17 Ocak 2009’da Nor Zartonk’un Tütün Deposunda düzenlediği anma etkinliğini canlı olarak yayınlayarak Dink’in yarım kalan projesini hayata geçirdiler" ifadeleriyle anlatılıyor. 

figen-algul.jpg

Dr. Figen Algül
Nor Radyo Dr. Algül'ün aynı zamanda doktora tezi konusuydu. Daha sonra Nor Radyo'yu kitap haline getiren Algül, 'Daha demokratik bir toplum için karşıt kamusallığın sesinin duyulmasına ihtiyaç vardır' diyerek Nor Radyo örneğinin demokrasinin gelişimi bakımından önemine vurgu yapıyor.
'TRT OBJEKTİFLİKTEN UZAK'

'Çok kültürlü ve çok dilli yayıncılığın yapıldığı Nor Radyo modeli ülkemizde demokrasinin gelişmesi açısından teşvik edilmelidir' diyen Algül araştırmasında TRT'nin çok dilli yayınlarını sorduğu görüşmecilerin devlet yayınlarını taraflı ve objektif olmaktan uzak olduğunu ifade ettiklerini belirtti. Kitapta açılım sürecinde ortaya çıkan TRT Şeş örneğinin de eleştirisi yapılıyor. 

topluluk.jpg

Kitabı hazırlama sürecinde Nor Radyo Genel Yayın Yönetmeni, yayın kurulu üyeleri ve programcılarıyla konuşan Algül'ün aktarımına göre, TRT, Türkiyeli Ermenilerin Batı Ermenicesi konuşmasına rağmen, TRT'nin Doğu Ermenicesi ile yayın yaptığını ifade ediyor. 

'ÇOK DİLLİ YAYINCILIK ALTERNATİF OLMALI'

Algül, Türkiyeli Ermenilerin bu uygulamaya olumsuz yaklaştığı sonucuna vardığı çalışmasında, Çok dilli yayıncılığın alternatif olması gerektiğinin üzerine basarak, "TRT'nin çok dilli yayınlarını "göstermelik" olduğunu, yayınların, devlet ideolojisini empoze ettiğini vurguluyor.
Sunuş yazısı Prof. Dr. Özden Cankaya tarafından kaleme alınan “Topluluk Medyası: ‘Nor Radyo' Örneği” isimli kitabın yayınevi ise Pales Yayınları. Dr. Figen Algül'ün çalışması Perşembe günü vitrinlerde yerini alacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)