• BIST 115.857
 • Altın 166,801
 • Dolar 3,9451
 • Euro 4,8634
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 18 °C

HSYK'dan o hakimlere 'paralel' soruşturması

HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'nın, yasadışı dinlemelere ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 100’ü aşkın hâkim ve savcı için hukuki süreç başladı.

İş dünyasından gazetecilere, siyasetçilerden bürokratlara kadar çok sayıda kişiyi sahte isimlerle dinledikleri ortaya çıkan 100’ü aşkın hâkim ve savcı için hukuki süreç başladı. HSYK incelemesinin sonunda hâkimler için meslekten ihraca kadar varan disiplin cezaları uygulanabilecek. Hâkimler için ayrıca ceza davası da açılabilecek.

Hürriyet gazetesinde yer alan Oya Armutçu imzalı habere göre, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa, yasadışı dinlemelere ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, Türkiye’de dinleme kararı vermekle yetkili olan 11 mahkemenin aldığı tüm kararları geriye dönük olarak topladı. Kolukısa, kararlarda gerçek isimlerin yazılmadığını saptadı ve telefon numaralarının kimlere ait olduğunu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kayıtlarından karşılaştırdı.

3 Aralık 2014'te o listeyi ilk Hürriyet duyurmuştu

İKİ YIL SÜRDÜ

Üçer aylık periyotlarla tekrarlanan ve 2 yıl süren dinleme skandalının, 2008 yılı başından 2009 yılı sonuna kadar devam ettiği, bazı ünlüler için 6 kez mahkeme kararı çıkartılarak yasadışı dinlemelerin sürdürüldüğü belirlendi. Mahkemelerin işlemlerinde yapılan incelemelerde de ‘terör ve organize suç örgütü üyeliği’ gerekçesiyle sahte isimlerle dinleme kararları alındığı belirlendi. Bunun üzerine telefon numaraları ve IMEI numaralarının kimlere ait olduğu TİB kayıtlarından karşılaştırıldı. Böylece iş dünyasının önemli isimlerinin, gazeteci, bürokrat ve siyasetçilerin ‘terör örgütü üyeliği’, ‘terör örgütü kurma’, ‘organize suç’ gibi suçlamalarla usulsüz olarak dinlendiğini tespit edildi.

SAHTE İSİMLERLE DİNLEME

Başmüfettiş Kolukısa’nın ortaya çıkardığı bilgilere göre, telefonu dinlenen ünlüler arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un eşi Caroline Nicole Koç, Hürriyet Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, iş adamları Hüsamettin Kavi, Mustafa Süzer, Mehmet Emin Karamehmet, Erol Altaca, Doğan Holding yöneticileri, TÜSİAD Başkan Danışmanı Memduh Karakullukçu gibi isimler vardı. İşadamı Karamehmet ‘terör örgütü’ suçlamasıyla 10 Ekim 2008’den 9 Haziran 2009’a kadar ‘Mehmet Kara’ adıyla yasaya aykırı biçimde teknik takibe alınmıştı. Caroline Nicole Koç’un telefonunun dinlenmesi kararı da üçer aylık zaman dilimlerinde tekrarlanmış ve 10 Temmuz 2008’den 30 Mart 2009’a kadar süren kararlarda ‘Canan…’ ve ‘Canan Koç’ gibi uydurma isimler kullanılmıştı. Koç için öne sürülen suçlamaysa ‘terör örgütü üyeliği’ydi.

2. DAİRE GÖRÜŞECEK

Kolukısa’nın raporu ışığında yasadışı dinleme taleplerini kabul ettiği belirlenen 100’ü aşkın hâkim hakkında HSYK harekete geçti. Bu hâkimler hakkında meslekten ihraç dahil disiplin cezalarına ilişkin talepler HSYK 2. Dairesi’nce önümüzdeki günlerde görüşülerek, karara bağlanacak. HSYK, hâkimler hakkındaki incelemeyi Anayasa’da güvence altına alınan ‘haberleşme hürriyeti’, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki (AİHS) ‘özel hayatın korunması’ ve Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu kapsamında yürütüyor.

BÖYLE YARGILANACAKLAR

Hâkimler hakkında ayrıca ceza davası da açılabilecek. Hâkim ve savcılarla ilgili disiplin soruşturması gibi soruşturma ve kovuşturma (yargılama) iznini HSYK veriyor. HSYK 3. Dairesi’nin inceleme kararının ardından soruşturma açılıyor. HSYK 2. Dairesi yürütülen soruşturma sonrası yargılama izni veriyor. HSYK’nın kovuşturma izni verdiği hâkim, kıdemli yani birinci sınıf bir hâkim ve savcıysa yargılama TIR’ları durduran savcılarda olduğu gibi Yargıtay’ın ilgili dairesinde yapılıyor. Diğer hâkim ve savcılarsa savcılıklarca düzenlenen iddianamalerle ilgili mahkemelerde yargılanıyor.

VUSLAT DOĞAN SABANCI ŞİKÂYETÇİ

HSYK’nın yürüttüğü yasadışı telefon dinlemeleriyle ilgili soruşturmada, bu şekilde telefonları dinlenen Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da suç duyurusunda bulundu. Vuslat Doğan Sabancı, HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa’nın daveti üzerine 22 Ekim günü İstanbul Adliyesi’ne giderek, telefonlarını müstear isimler üzerinden yasadışı usullerle dinlenmesine onay veren hâkimler hakkında Kolukısa’ya şikâyetçi oldu. Sözkonusu soruşturmada Vuslat Doğan Sabancı’nın terör örgütü üyesi gibi gösterilerek dinlendiği anlaşılmıştı.

5 BİNE YAKIN SINAV İNCELENİYOR

YARGIDAKİ paralel yapılanmaya karşı hareket geçen HSYK, 5 bine yakın hâkim ve savcının mesleğe giriş sınavını mercek altına aldı. İdari yargıda hâkimlik - savcılık sınavını kazanan 200 kişinin sınavı da ‘paralel yapılanma’dan sızma nedeniyle geri çevrildi. Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı taslakla da Yargıtay ve Danıştay’daki paralel yapıya yakın isimler istinaf mahkemelerine atanarak tasfiye edilecek.

SON BEŞ YIL MERCEK ALTINDA

HSYK, kopya çektikleri tespit edildiği gerekçesiyle 37 hâkim ve savcının mesleğe kabûl kararlarını kaldırmıştı. 30 Mayıs 2012’de yapılan avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavındaki usulsüzlüklerin ardından HSYK, 2010 sonrasında yapılan sınavları da mercek altına aldı. İnceleme sonrası, 30 Mayıs 2012’deki sınavda 1 kişinin daha isim değişikliği yaptığı belirlenince mesleğe kabul kararı kaldırılan hâkim sayısı 38’e yükseldi. HSYK, son 5 yıldaki sınavlarla paralel yapıdan isimlerin usulsüz şekilde mesleğe alınıp alınmadığını inceleyecek.

DİNLENEN İSİMLER

Caroline Nicole Koç, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, iş adamları Hüsamettin Kavi, Mustafa Süzer, Mehmet Emin Karamehmet, Erol Altaca, Doğan Holding yöneticileri, Doğan Holding Finans ve Fon Yönetimi Başkan Yardımcısı Mehmet Yörük, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Karacan, Doğan Holding Mali İşler Başkan Yardımcısı Yener Şenok, Doğan Holding Avrupa Temsilcisi Hakan Genç, Doğan Dış Ticaret Yöneticisi Süleyman Kocakaya, eski Show TV Genel Müdürü Süleyman Serdar Çaloğlu, işadamı İbrahim Çağlar, Migros İletişim ve Bilgi Güvenliği Müdürü Ömer Lütfi Karagöz, eski Doğuş Grubu Genel Müdürü Cem Aydın, eski Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı ve eski milletvekili Orhan Birgit ve ressam Bedri Baykam.

GAZETECİLER DE LİSTEDE

Mehmet Yakup Yılmaz, Yılmaz Özdil, Uğur Dündar, Zafer Mutlu, Ruhat Mengi, Aslı Aydıntaşbaş, Tufan Türenç, Mehmet Faraç, İsmail Küçükkaya, Ruşen Çakır, Mehmet Murat Yetkin, Metin Yüksel, Selahattin Sadıkoğlu, Abbas Güçlü, Şirin Payzın Acet, Faruk Bildirici, Oylum Talu, Mirgün Cabas, Engin Ardıç, İbrahim Yıldız, Özdemir İnce, Uğur Şevkat, Şükran Suna Vidinli, Arslan Bulut, Fevzi Mete Çubukçu, İbrahim Serdar Akinan, Nuri Çolakoğlu, Gülden Aydın, Sinem Vural, İlhami Melih Meriç, Nihat Genç, Bülent Çöltekin, Saynur Tezel Özgentürk, Selçuk Tepeli, Mustafa Şekeroğlu, Orhan Gökdemir, Amberin Zaman, İbrahim Özay Şendir, Rasih Yılmaz.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)