• BIST 116.195
 • Altın 165,525
 • Dolar 3,9336
 • Euro 4,8284
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

HTKP Genel Başkanı Erkan Baş: Devrimci hukuk iğdiş edildi

HTKP Genel Başkanı Erkan Baş: Devrimci hukuk iğdiş edildi
'TKP’li olma isteğini ve iddiasını samimiyetle taşıyan insan sayısının artışından elbette mutlu oluruz.'

Halkın Türkiye Komünist Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Komünist Parti Merkez Komite üyesi Kemal Okuyan'ın 'yuvaya dönün' sözleriyle başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP) ismine dair tartışmalara cevap verdi. 

'BİZ DEVRİMCİ HUKUKA BAĞLIYIZ'

İleri Haber'de yer alan söyleşide kendisine sorulan soruya yanıt veren Baş, "TKP adına ilişkin durum, söylentiye ve dedikoduya yer bırakmayacak şekilde bir devrimci hukuka bağlanmıştır. Biz bu hukuka bağlıyız" dedi. 

ŞOV MALZEMESİ...

Kemal Okuyan'ın çağrısının 'devrimci hukuk'la çözülen isim tartışmasının iğdiş edilmesidir yorumunu yapan Erkan Baş, Komünist Parti'yi 'TKP adını bir şov malzemesi haline getirmek'le suçladı. 

Söyleşinin ilgili bölümü şu şekilde; 

Son sorumuz ise şu: Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da yapılan bir salon toplantısı sonrası sosyal medyada yine TKP ismine dair bir tartışma yaşandı. Bu konuyla ilgili düşüncelerinizi alarak bitirelim.  

Siyasetin, hele devrimci siyasetin ciddi bir iş olduğunu hatırlatarak başlamak durumundayım. Mesele sözünü ettiğiniz gibi bir sosyal medya tartışması değil. KP'nin başını çeken isimlerin söz konusu toplantıda yaptıkları konuşmalarla TKP adına ilişkin bir spekülasyon başlatılmıştır. 

TKP adına ilişkin durum, söylentiye ve dedikoduya yer bırakmayacak şekilde bir devrimci hukuka bağlanmıştır. Biz bu hukuka bağlıyız. Bu hukukun iğdiş edilmesi, HTKP'ye ve partimizle sınırlı olmayan Türkiye'nin komünist birikimine dönük bir saldırı girişimidir.

Türkiye Devrimi, sosyalizm gibi dertleri kalmamış, Erdoğan'a ve AKP'ye dönük uluslararası bir tezgah kurulduğunu söyleyip duran ve böylece emekçilerin iktidara karşı mücadelesini baltalamaya çalışan​ küçük bir grubun, kendi içini konsolide etmek için, kişisel egoların tatmini için TKP adını bir şov malzemesi olarak kullanması kabul edilemez.

Türkiyeli devrimcilerin, komünistlerin son derece ağır sorumluluklarının olduğu böylesi bir dönemde bu gibi girişimlerin, komünistleri AKP/Saray Rejimi'ne karşı mücadeleden alıkoymak dışında bir şeye hizmet etmeyeceğinin görülmesi gerekir. Tam da bu nedenle, bu kadar önemli sorumluluklarımız varken komünistleri isim tartışmasıyla sıkıştıracak her türlü girişimi engelleme sorumluluğuyla hareket ediyoruz. Partimize dönük, spekülasyonun ötesine geçmeye cüret edecek herhangi bir saldırı karşısında ise aynı sorumlulukla gereken yanıtı vermekte tereddüt etmeyeceğimiz hem sol kamuoyu hem de muhataplarımız için açık olmalı.

TKP ismi etrafında bir tartışma yürütülmesinden medet umanlar olabilir, egemenler bizim iç gündemlerde boğulmamızı umut ediyor ve hatta bunun için çaba harcıyor olabilir. Biz 12. Kongre’de ortaya koyduğumuz irade doğrultusunda, tüm TKP’li yoldaşlarımıza ve emekçi halkımıza verdiğimiz sözlere uygun olarak, parti kongre ve konferanslarında karara bağlanmış hedeflere yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. TKP ismine ilişkin tartışmayı da somut mücadele pratiğinin çok uzun olmayan bir gelecekte çözeceği bir sorun olarak görüyor ve tüm birikimimizi, enerjimizi Halkın TKP’si olarak güçlenmeye odaklamak istiyoruz.

Son olarak ekleyeyim, TKP’li olma isteğini ve iddiasını samimiyetle taşıyan insan sayısının artışından elbette mutlu oluruz. Ancak bize göre devrimcilik, komünistlik veya konu olduğu için söyleyelim somut olarak TKP’lilik için objektif kriterler vardır. Daha somut olarak söylemek gerekiyorsa AKP/Saray iktidarına karşı en etkili mücadeleyi kim örgütlüyor, halkın geniş kesimlerini mücadeleye kim katıyor, Türkiye devrimci-komünist hareketinin birikimini kim ileriyi taşıyor, emekçilerin iktidar mücadelesini kim örgütlüyorsa TKP odur. Bu tartışmanın en kısa sürede neticelenmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)