• BIST 112.122
 • Altın 174,864
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 19 °C
 • Antalya 18 °C

Hürriyet 4 yıl önce sarı öküz hikayesini yayınlamıştı

Nahit DURU

Doğan Medya'da neler oluyor!

Seçimlerden hemen sonra, sevgili Ertuğrul Özkök "fabrika ayarlarına" döndüğünü açıkladığında, tehlikeye işaret etmiştim. 

İlk işaret, yandaş medyanın hedef gösterdiği Doğan Medya çalışanlarından bir kaç kişinin işine son verilmesiyle geliverdi.

Hemen sonrasında Ahmet Hakan, başkanlık sistemini överek işe başladı başlamasına, ama şimdilerde anlaşılmaz bir savunma halinde. Ayrıca, Hakan'ın geldiği yer de belli... 

Ardından, gazeteciliğine hep saygı duyduğum, bir zamanlar Doğuş Yayın grubunda birlikte çalıştığımız, Hürriyet Ankara Temsilci Yardımcısı ve köşe yazarı Şükrü Küçükşahin,  radikal.com.tr Genel Yayın Yönetmeni  Ezgi Başaran, Hürriyet Web'in Ankara temsilcisi Zeynep Gürcanlı'nın işlerine son verildi.

Şükrü Küçükşahin, gazetecilik yaparken duygularını ön plana çıkarmayan, yalnızca olanı veya olması gerekeni yazan, zaman zaman  saygı kuralları içinde eleştiren ender gazetecilerden biriydi.

Herhalde, bu eleştiriler bile ağır gelmiş olacak ki, Şükrü'ye tahammül edemediler.

Şimdi de, CNNTURK'te deprem oldu. Genel Yayın Yönetmeni dahil önemli kadrolarda değişikliğe gidildi. İşine son verilen Barış Tünay'ın yürüttüğü  Genel Yayın Yönetmenliğine Erdoğan Aktaş getirildi. Erdoğan Aktaş'ın geldiği yer önemli, Havuz medyası...

Erdoğan'ı 1995 yılında henüz Show TV'de muhabirken tanımıştım. Sonraları Doğuş grubu çatısı altında kısa süreli bir çalışmamız oldu. Ne yalan söyleyeyim, o günlerde çok beğendiğim, hatta çok iyi bir televizyoncu olacağını ifade ettiğim Erdoğan'ın bu kadar yandaşlaşacağı hiç aklıma gelmemişti. 

Hem Hürriyet gazetesinde, hem Doğan yayın grubunun diğer şirketlerinde yaşanan görev değişiklikleri öyle gösteriyor ki, artık merkez medya diye bir şey kalmadı.

Milliyet, zaten Demirören grubuna geçer geçmez dönmüş, biat etmişti. Doğan yayın grubu tek başına kalmıştı merkezde. Bunlar da biat edince veya fabrika ayarlarına dönünce, merkez yok oldu.

28 Haziran 2011 tarihinde Hürriyet'in internet sayfasında yayınlanan hemen herkesin bildiği Sarı öküz öyküsü var.  O zaman neden yazdıklarını bilemem ama  öykü özetle şöyle:

"Otlakların birinde bir öküz sürüsü yaşarmış. Çevredeki aslanların gözü de öküzlerdeymiş.

Ancak, öküzler saldırı anında bir araya geldiği zaman, aslanların yapacak bir şeyi kalmazmış. Bu yüzden aslanlar, bir çare düşünmüşler. 

Topal aslan yanına bir iki aslanı da alarak, öküz sürüsüne yanaşmış. Topal Aslan, öküzlerin lideri Boz Öküz ve yanındakilere tatlı dille konuşmaya başlamış:

- ...Bütün suç hep o Sarı Öküzde. Onun rengi sizinkilerden farklı ve bizim de gözümüzü kamaştırıyor, aklımızı başımızdan alıyor... Verin onu bize, siz kurtulun, yine barış içinde yaşayalım.

Boz Öküz ve diğerleri teklifi haklı bularak, Sarı Öküz'ü vermişler aslanlara. Bir tek Benekli Öküz karşı çıkmış ama kimseye derdini anlatamamış.

Bir süre sonra aslanlar yine aynı yöntemle gelip, bu kez Uzun Kuyruk'u istemişler...Boz Öküz ve heyeti, Uzun Kuyruk'u teslim etmiş...

Bu olay sürekli tekrarlanmış, her seferinde farklı bahanelerle.

Sonuçta, Boz Öküz ve birkaç öküz kalmış geride. İçlerinden biri  sormuş:

-Nerede kaybettik biz bu savaşı? 

Boz Öküz,  gözleri nemli şunları söylemiş:

-Biz Sarı Öküz'ü verdiğimiz gün kaybettik bu savaşı.."

***

Doğan medya, 4 yıl önce paylaştığı bu öyküdeki boz öküz gibi davranıyor şimdilerde nedense. 

Can ile Erdem'in Silivri'ye atılmaları, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu tarafından "basına sopa" gösterme diye nitelendirilmişti.

Görülüyor ki, sopa aba altından falan değil, açıktan hissettiriliyor. Sopayı uzaktan gören dönmeye, sarı öküzden sonra diğerlerini de vermeye başlıyor.

Galiba,  12 Eylül'ü arayacak hale geliyoruz.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)