• BIST 110.932
 • Altın 175,280
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 17 °C

İki dergi iki çizgi: 2000'e Doğru ve Nokta

İrfan TAŞTEMUR / Londra

Türkiye’de gazetecilik ve yayıncılık tarihinin Markopaşa, Akis, Yankı, Akbaba, Yön ve Nokta gibi önemli dergilerinden birisi de 12 Eylül faşizminin karanlığına karşı Doğu Perinçek yönetiminde yayımlanan 2000’e Doğru dergisi oldu.

2000’e Doğru’da Ekşi Sözlük yazarının “Dream Team” adını verdiği yazar ve muhabir kadrosu şu isimlerden oluşuyordu: Cemal Süreya, Semih Balcıoğlu, Turan Dursun, Necati Cumalı, Şule Perinçek, Ferit İlsever, Baskın Oran, Deniz Gökçe, Erol Toy, Halil Berktay, Oral Çalışlar, Ender Helvacıoğlu, Asaf Güven Aksel, Feyza Perinçek, Hasan Yalçın, Adnan Akfırat, Gülden Aydın, Serhan Bolluk, Faik Bulut, Neyyir Kalaycıoğlu, Arslan Başer Kafaoğlu, Soner Yalçın, Kamil Erdoğdu, Emel Armutçu, Selami İnce, Doğan Tılıç, Rozerin Doğan, Tunca Arslan, Günay Aslan, Halit Güngen, Hasan Bogün, Zihni Erdem, Çiğdem Çidamlı, Fatma Yazıcı, ….

Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Talip Apaydın, Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Musa Anter, Yılmaz Odabaşı, Osman Şahin ve Demirtaş Ceyhun’un da aralarında olduğu pek çok şair, yazar ve fikir adamı da 2000’e Doğru’ya düşünsel katkılarda bulunanlar arasındaydı.

Gerçekten de Doğu Perinçek, 1985'te hapisten çıktıktan sonra böyle muazzam bir kadroyu bir araya getirerek 12 Eylül diktatörlüğüne meydan okuyan bir çizgi izledi. Bu derginin baskısından, finansmanına ve dağıtımına kadar bütün yükünü çeken ise fedakar ve cefakar Aydınlıkçılar oldu.

Ben de 2000’e Doğru’da İstihbarat Şefi ve muhabir olarak çalıştım.

***

2000’e Doğru yazarları ve muhabirleri ağır devlet terörüne maruz kaldılar. Turan Dursun, Musa Anter ve Halit Güngen halen aydınlanamayan suikastlere kurban gittiler. Yazarlar ve muhabirler açılan davalar sonunda yargılandılar, mahkum oldular, hapis ve para cezalarına çarptırıldılar, arandılar, hapishanelerde yattılar.

12 Eylül’den hemen sonra Ercan Arıklı yönetiminde yayınlanan Nokta dergisi de güçlü bir gazeteci kadrosuna sahipti. Haluk Şahin, Engin Ardıç, Gülay Göktürk, Güldal Kızıldemir, İpek Çalışlar, Alper Görmüş, Alev Er, Ragıp Duran, Ayşenur Arslan, Korhan Atay, Mehmet Yalçın, Can San, Salih Memecan, Şaziye Karlıklı, Ayda Özlü, Yazgülü Aldoğan, Nadire Mater, Arda Uskan, Leyla Olça, Gülçin Tahiroğlu, Dürin Ababay, Ruşen Çakır, Mahmut Övür, Fuat Kozluklu, Tuğrul Eryılmaz, Korhan Atay, Ali Öz, Metin Hakyeri, Haşmet Babaoğlu, Emin Tanrıyar…

2000’e Doğru doğrudan 12 Eylül rejimini hedef alan, gündem yaratan sert bir politik haber dergisi iken Nokta daha yumuşak bir tonda gazetecilik yaptı.

Başarılı haberler yayınlayan Nokta dergisi de 12 Eylül rejiminin baskılarına maruz kaldı.

***

12 Eylül’e meydan okuyan iki derginin kadroları kıyaslandığında günümüze kadar taşınan ideolojik ve mesleki kamplaşmaların izleri de sürülebilir.

2000’e Doğru’da yer alanlardan Halil Berktay, Baskın Oran ve Oral Çalışlar  önce liberalleşmiş ve ardından AKP’lileşmişlerdir. 

Nokta dergisinde yer alan isimlerden Gülay Göktürk, Salih Memecan, Alper Görmüş, Engin Ardıç, Haşmet Babaoğlu ve Mahmut Övür de artık gazeteci ve aydın değillerdir; AKP rejiminin propaganda  ve ajitasyon elemanları haline gelmişlerdir.

Hem 2000’e Doğru hem de Nokta dergisinden günümüze kadar gazetecilik yapıp hem mesleki hem de kişisel onurlarını koruyarak 12 Eylül’de olduğu gibi faşizme karşı direnenler de mevcuttur. Bazı gazeteler ve siteler de bu dergilerin 12 Eylül faşizmine karşı direniş geleneğini günümüze taşımaktadırlar. Birgün, Odatv, Sol Portal, Sendika Org, Muhalefet Org, Diken, Bianet, Evrensel, T24, ABC gazetesi bunlar arasındadır.

12 Eylül sonrasında gazetecilikteki ve entelektüel  hayattaki kapsayıcı üstünlüğünü ve yeteneklerini siyasete tahvil etmeye çalışan Doğu Perinçek ise her iki alanda da hezimete uğradı.

Türkiye’de basın özgürlüğü her zaman ona inananların ve dayanışma gösterenlerin emin ellerindedir. Faşizme, emperyalizme ve şovenizme karşı çıkılmadan basın özgürlüğünün ve demokrasinin savunulamayacağı gerçeği de hiçbir zaman akıllardan çıkartılmamalıdır.

Bedel ödemeyi göze alanlar ise her zaman özgürdür.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)