• BIST 117.216
 • Altın 165,618
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 10 °C

İlerici Kadınlar: Fetvalarınızdan ve yasalarınızdan daha güçlüyüz

İlerici Kadınlar: Fetvalarınızdan ve yasalarınızdan daha güçlüyüz
İlerici Kadınlar Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde tüm kadınları AKP karanlığı ile mücadele etmeye çağırdı.

İlerici Kadınlar Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yaptığı basın açıklamasında, silahlarınızdan, fetvalarınızdan ve yasalarınızdan daha güçlüyüz diyerek, kadınları sokağa çağırdı. Taleplerin sıralandığı İKD açıklamasında,  "Kadın katillerini ve tecavüzcüleri koruyan yasalar derhal kaldırılmalı ve buna yönelik hiçbir adım atmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifa etmelidir!" ifadeleriyle Bakan Sema Ramazanoğlu'na istifa çağrısı yapıldı. 

İlerici Kadınlar Derneği'nin 8 Mart Bildirisi;

Merhaba,

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bildirimiz ve buluşma noktalarımız aşağıdaki gibidir.

Bilgilerinize sunarız....

Yaşasın 8 Mart !

İLERİCİ KADINLAR DERNEĞİ

GERİCİLİĞE, SAVAŞA VE SÖMÜRÜYE KARŞI

YAŞASIN DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ! YAŞASIN 8 MART!

ikd.png

8 Mart 1857 tarihinde ABD’de New Yorklu dokuma işçisi kadınların 16 saatlik iş gününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerin artırılması talebi ile başlattıkları grev, o zamana kadarki en kitlesel kadın eylemine dönüştü. Polisin kadınları fabrikaya kapatması sonrası fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti…

Bugün memleketimize bakıldığında da her gün yaşanan kadın cinayetleri, tacizler ortadayken, esnek çalışma adı altında kadının daha fazla sömürülmesi gerçeği varken, bölgede gerçekleşen savaşta, göçlerde en fazla etkilenen kadınlar iken, bu 8 Mart bizler için sesimizi daha fazla yükseltmemizi ve mücadelemizi büyütmemizi zorunlu kılıyor.

- Kadın katillerini ve tecavüzcüleri koruyan yasalar derhal kaldırılmalı ve buna yönelik hiçbir adım atmayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı istifa etmelidir!

Taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri yaşamımızı karartmaya devam ediyor. Sorunun birinci elden muhatabı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise kadına yönelik şiddetin artmadığını, algıda seçicilik olduğunu söylüyor. Aile içi şiddete çözüm olarak uzlaştırma ve kadını evine geri gönderme uygulamasını reddediyoruz!

- Diyanet kapatılmalıdır!

Son dönemlerde toplumsal yaşamı dini referanslarla yeniden şekillendirmeye çalışan AKP iktidarı, Diyanet’in daha etkin bir rol almasının önünü açtı. Verdiği her fetva ve yaptığı her açıklama ile kadın kimliğini aşağılayan Diyanet, işlenen kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkarıyor. Diyanet, kadın düşmanı söylemleri, fetvaları, tartışma yaratan bütçesi ve lüks makam araçlarıyla topluma zarar vermektedir. Gericiliğe karşı laiklik için mücadelenin ön saflarında yer alacağımızı ilan ediyoruz!

- AKP iktidarı ve yandaşları savaş kışkırtıcılığı yapmaktan derhal vazgeçmeli, cihatçı çetelere silah ihracını ve her türlü desteği durdurmalıdır!

Bölgemizde emperyalist ülkelerin çıkarları uğruna körüklenen savaşlar, ülkemizde yaşanan çatışmalar sonucunda kadınlar katlediliyor. Gaziantep’te IŞİD çetesinin Ezidi kadınları pazarladığı mekanlar tespit edilirken mahkemeler suçluları tutuklamak yerine jet hızı ile davayı kapatmayı tercih ediyor. Çocuklarımızın, gençlerimizin ölmesine seyirci kalmayacağız, savaşa karşı mücadeleyi yükselteceğiz!

- Kadınları iş yaşamından daha fazla uzaklaştıracak olan yasa geri çekilmelidir!

İş yaşamında kayıt dışı, güvencesiz ve sigortasız çalıştırılan en büyük kesimi kadınlar oluşturuyor. Evde parça başı çalışma ya da tarımda ücretsiz aile işçiliği halen kadınların en yaygın çalışma şekli. Bugünlerde Meclis’e getirilen yeni yasa tasarısı, kadınların bu çalışma şeklini perçinlemekte diğer emekçiler için de esnek çalışma modelini dayatmaktadır. Esnek ve güvencesiz çalışmayı reddediyoruz!

SİLAHLARINIZDAN, FETVALARINIZDAN, YASALARINIZDAN DAHA GÜÇLÜYÜZ

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)