• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

'İmamın ordusuna da AK generallere de ihtiyacımız yok'

'İmamın ordusuna da AK generallere de ihtiyacımız yok'
Siyaset Bilimci Doç. Dr. Barış Doster'den, eski müttefiki Gülen Cemaatinden boşalan kadroları başka cemaatlerle dolduran Erdoğan ve AKP iktidarına çarpıcı uyarılar geldi.

Halk TV'de Gürkan Hacır'ın hazırlayıp sunduğu 'Şimdiki Zaman' programına konuk olan Siyaset Bilimci Doç. Dr. Barış Doster, 15 Temmuz darbe sürecinden sonragirilen kaostan çıkış için Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Cumhuriyet Devrimi Programı'nın yeterli olduğunu söyledi.

Programda Erdoğan'a ve AKP iktidarına da çağrıda bulunan Do. Dr. Barış Doster'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"CUMHURİYETİ KURANLARA İKİ AYYAŞ DEMEYECEKSİN"

"Cumhurbaşkanı ve kadrosu 17-25 Aralık'ın hıncı ve öfkesi, 15 Temmuz'un haklı öfkesi ile büüyük bir hışımla FETÖ'nün üstüne gidiyor.Ancak bu konuda sapla samanı karıştırmamak lazım. Kurumların genetiği ve kimyasıyla oynamamak lazım. Elbette bir özeleştiri vermeleri gerekiyor. Kararlılık, tutarlılık ve yüreklilik özeleştiri verilmeli.

Yani, Berkin Elvan'ın annesini yuhalatmayacaksın dostum.

Cumhuriyetin kurucularına 'iki ayyaş' demeyeceksin.

Kamu kurumlarından Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan T.C.'yi kaldırtmayacaksın.

Milliyetçiliği ayaklar altına almayacaksın.

'Ulus devletle hesaplaşmanın vakti geldi' demeyeceksin.

Bakınız Mustafa Kemal ne diyor; "Mevzu bahis vatansa, gerisi teferuattır" Önce bir vatanımız olsun ki, ondan sonra eğitimin akademik boyutu üzerine, toplu konut politikaları üzerine, sağlık projeleri üzerine konuşalım. Ama eğer vatan olmazsa; aramızdaki siyasi ihtilafları, farklı sınıfsal poitika mücadeleleri verebileceğimiz bir zeminimiz de olmaz. Burası bizim kökümüzdür. Köksüz olmak, öksüz olmaktan daha kötü bir şeydir."

"İMAMIN ORDUSUNA DA AK ENERALLERE DE İHTİYACIMIZ YOK"

"Birinci Ordu Komutanı 'Beni Devlet Bahçeli'ye sorun diyor Erdoğan'a; hayır bizim senin ülkücülüğüne ihtiyacımız yok. Kemal'in askeri olman yeterli. Bizim Kemal'in askerine ve Cumhuriyetin subayına ihtiyacımız var. Falanca partinin genel başkanının referansına ihtiyacımız yok. Beni Kılıçdaroğlu'na sorun dese ne diyecektik.

"Hocanın imamın ordusuna da, AK Generallere de ihtiyacımız yok. Bizim cumhuriyetin subayına, milletin ordusuna ve Kemal'in askerine ihtiyacımız var.

"BU EKONOMİ İLE TÜRKİYE DİRENEMEZ"

"Dahası rant, repo, faiz ekonomisine teslim edilmiş, kulağı derecelendirme kuruluşlarında olan bir ekonomiyle Türkiye dirençli bir devlet olamaz. Üreten, istihdam yaratan, vergi toplayan, sınıflar ve bölgeler arası uçurumu asgariye indirmiş güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var"

"BAŞKA KLAVUZA İHTİYACIMIZ YOK, MUSTAFA KEMAL'İN CUMHURİYET DEVRİMİ PROGRAMI BİZE YETER"

"Dahası bizim ısrarla diretmemiz gereken şey laik eğitimdir, laik bireydir, laik toplumdur. Falanca cemaatin kalkışmasından sonra onun boşalttığı yere filanca cemaati koyamayız. Işık evlerinin yerini öteki tarikatların evleri ile ikame edemeyiz. Akıl, bilim, laiklik ve aydınlanma... İşin özü ve özeti şudur, Gazi Mustafa Kemal'in cumhuriyet devrimi programıdır bizim yeniden sahip çıkmamız gereken program. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Başka yerlerde klavuz aramaya geek yok. Bizim bir önderimiz var, o da Gazi Mustafa Kemal'dir. Programının başarısı sınanmış, başarılı olnuş bir programdır."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)