• BIST 116.621
 • Altın 166,023
 • Dolar 3,9422
 • Euro 4,8383
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 15 °C

'İş dünyası koalisyonu olumsuz görmüyor'

Babacan, AK Parti'nin içinden beşinci bir partinin oluşması ihtimalini 'hayal ürünü' sözleriyle değerlendirdi.

1 Kasım'a doğru giderken daha olumlu bir hava yaşandığını belirten Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan, iş dünyasının koalisyonu olumsuz görmediğini söyledi.

Habertürk TV-Bloomberg HT ortak yayınında açıklamalarda bulunan Başbakan eski Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan, AK Parti'nin içinden beşinci bir partinin oluşması ihtimalini "hayal ürünü" sözleriyle değerlendirdi.

İşte Babacan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: 

* Gelişmekte olan ülkeler küresel dalgalanmalardan etkileniyor. Siyasi belirsizlik Türkiye'yi diğer ülkelerden negatif bir şekilde ayrıştırmıştı. 

* Türkiye'yi çevreleyen coğrafyada yaşananlar da olumsuz etkiledi. Son haftalarda piyasalarda bir toparlanma var. Borsa 70 binli rakamlardan 80 binli rakamlara çıktı. Son 1 ayda diğer gelişen ülkelerden pozitif ayrışmış durumdayız. 

* Piyasada 1 Kasım seçimlerinin istikrar tablosunu güçlendireceği beklentisi var.

* 1 Kasım'a doğru giderken daha olumlu bir hava var. Güçlü bir hükümet çıkaracak meclis tablosu oluşturulması. Tek partili dönemlerde daha çok ekonomi büyümüş ama koalisyonda ise krizler olmuş. Amacımız 1 Kasım seçimlerinin tek parti çıkaracak sonuç vermesi. Bu gerçekleşirse piyasalar daha olumlu olacak. 

* Türkiye açısından AK Parti daha olumlu sonuçlar verecektir. İş dünyasında değerlendirmeler var. Algıya katılmasak da bir otoriterlikle beraber düşünülmesi de söz konusu. Böyle bir algı olabilir, mecliste çoğunluğu sağlayan hükümet çoğulcu olacaktır. Bu yüzden 78 milyonu kucaklayacaktır. Kutuplaştıran değil bir arada tutan olacaktır. 

'Muhalefetlerin vaatleri gerçek değil'

* Muhalefet partilerin vaat maliyeti 150-180 milyar lira arasında. Bazıları yuvarlak yaptıklarından anlaşılmıyor. Devletin ayırdığı para 50 milyar lira. Tüm yatırımların merkezi olarak yaptığı duble yol hastane toplam 50 milyar. Emekli maaşı, asgari ücret arttıracağız vs. Bu vaatler gerçekçi değil... Bunlar etkili de olmadı. En yüksek asgari ücreti söyleyen CHP. Ve düştü oyları. 

* Ama vatandaşın hoşuna gitti. Ancak inanmadı. Bizden duyuncaya kadar. Bizim söylediğimiz rakam çok daha kıymetli. Bu olur diyorlar. İş dünyasının tabii tedirginlikleri var. Bizim toplam 20 milyar lira, milli gelirimizin yüzde 1'i. Para yönetmenin bir bilim yönü var, bir de sanat yönü. Bu vaatlerin çok iyi dizayn edilmesi lazım. 

* Aslında 7 Haziran'da da söylemiştik. İşveren ve işçiler kendi aralarında mütabakat sağlamalı dedik.

'Yargıya güvenle ilgili sorun var'

* İpek Koza hakkında yargı süreci konusunda herhangi bir açıklama yapmayı doğru görmüyorum. Yargıya intikal ettiyse hep beraber izleyeceğiz. Nasıl işleyecek. Ekonomi üzerinde kalıcı etkisi olacağına inanmıyoruz. Genel olarak yargıya güvenle ilgili sorun var. Yargıya güven alt sıralarda. Yargıya güvenin yüksek olduğu ülkede bu kadar işlenmez. Biz içeriğini bilemeyiz. Savcılar hakimlerin bildiği konulardır bunlar. Ama şu var ki yargı reformu şiddetli bir ihtiyaç. 

* Adalete güvenle ilgili yargımızın nasıl işleyeceği ile ilgili yargı reformu oluşturduk. Başbakanımız açıkladı. Savcı, hakimlerimizin meslek içi eğitimlerinden tutun, uygulamalarda tutarlılığın sağlanması yargı reformu kapsamında noktalar. 

* Yargıda da aslında çok reform yaptık. Ancak yeterli değil. Anayasa değişikliklerinden tutun çok faz değişiklik yapıldı. Ancak yeterli değil. Bu yasaların evrensel normlara göre düzenlenmesi lazım. Yargının hızlı çalışması lazım. Geç gelen adalet kamuoyunu tatmin etmiyor doğrusu.

'5. Parti hayal ürünüdür'

* Bir 5. parti doğurması hayal ürünüdür. Bahçeli kendi partisiyle ilgili kaygılı olabilir. AK Parti açısından bunların hepsi hayal ürünüdür. AK Parti'yi kuranlar bilir birlikten güç doğar. Mücadele omuz omuza olmalı. Sağduyu aklıselim burada mutlaka olur. Önemli olan kurucu değerler, ilkeler yerinde mi. AK Parti'yi yapan bugünlere getiren pek çok unsur var.

* Kurucu değerlerden uzaklaşılırsa sıkıntılar olur. Ortak akıl yazılı belgelerledir. Partinin ilk kuruluşunda seçim beyannamesini okuyun. Bugün hala geçerlidir. Hepimiz imzamızı atarız.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)