• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 23 °C

İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk dava

İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk dava
Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu laiklikle ilgili sözleri nedeniyle İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk manevi tazminat davası açtı.

Halkın Kuruluş Partisi (HKP), “Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır” diyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman hakkında Yüce Divan’da yargılanması talebiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu da laiklikle ilgili sözleri nedeniyle Ankara nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak İsmail Kahraman’a 50 kuruşluk manevi tazminat davası açtı.

İSMAİL KAHRAMAN’A 50 KURUŞLUK TAZMİNAT DAVASI

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu ise laiklikle ilgili sözleri nedeniyle İsmail Kahraman’a açtığı 50 kuruşluk manevi tazminat davasının dilekçesinde, “Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu, kamu çalışanlarını temsil eden bir konfederasyondur. Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu 19/f hükmü, konfederasyonumuzun dava açma ehliyetini de tanımıştır. Nitekim adı geçen kanuna göre ihdas edilmiş olan konfederasyonumuz tüzüğünün 3 no.lu ‘Amaç’ maddesiyle verilen ‘laik düzeni geliştirerek korumak’ görevi yüklenmiştir.” ifadelerini kullandı.

Sendika, dava dilekçesinde, Kahraman’ın Meclis Başkanı olduktan sonra “laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma…” ifadelerinin yer aldığı yemin metnine sadık kalmadığına dikkat çekti. Dilekçenin devamında Anayasa’nın laiklikle ilgili maddeleri ve Anayasa Mahkemesi’nin laikliğe dair kararları hatırlatılarak, Kahraman’ın “Anayasayı ihlal suçu” işlendiği iddia edildi. Dava dilekçesinin sonuç bölümünde ise şöyle denildi:

“Her bir davacı için 0,50 TL (elli kuruş) manevi tazminatın davalıdan tahsiliyle; davacıların, davalının sözlerinden dolayı yaşadıkları elem ve kaygının, tüzel kişi davacı açısından davalının sözleriyle laikliği savunan bir sendika olarak varlık sebebi ortadan kalkacağından uğranılan zararın tespiti ve zararın bir nebze olsun giderilmesi amacıyla tazminine karar verilmesini bilvekale arz ve talep ederim. Saygılarımla. 27.04.2016”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)