• BIST 79.945
 • Altın 125,040
 • Dolar 3,0730
 • Euro 3,3444
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 28 °C
 • Antalya 26 °C

İstanbul trafiği için 6 çözüm önerisi

Hayri CEM

Bu dünyada tek üretilemeyen ve tüketildiğinde yerine yenisi konulamayan şey zamandır. Ne geri döndürebilir ne de ileri alabilirsiniz. Pek çok insanın kıymetini bilmediği bu değerli hediyeyi çok kolay ve bilinçsizce tüketiyoruz; özellikle de İstanbul gibi metropollerde yaşayanlar!

İstanbul’da eskiden, trafiğin yoğun olduğu günler vardı; örneğin Cuma ve Pazartesi günleri. Cuma günleri tahsilat günü, pazartesi ise hafta başlangıcı, ticaret mallarının dağıtıldığı gün olduğundan trafik yoğunluğu yaşanırdı. İnsanlar da günlük programlarını bu günlerin yoğunluğuna göre yaparlardı. Bir randevusuna yetişecekse, trafik yoğunluğunu da dikkate alarak yola çıkarlardı. Bunun dışındaki trafik yoğunluklarına genel olarak kazalar neden olurdu.

AKP iktidarı ekonomik büyümeyi inşaat sektörünün gelişmesine bağlayınca İstanbul olağandışı bir şekilde büyüdü. Yerleşim yerleri önce merkezden çevreye doğru yayıldı, yayılacak yer kalmayınca da yükselmeye başladı. Bu arz İstanbul’a göçü teşvik etti, İstanbul nüfusu da çok hızlı artış gösterdi. Şehrin bu kadar geniş alana yayılması ister istemez araba sayısını da artırdı. Ancak, bu insan ve araba sayısını karşılayacak ne yeni yollar ne de kamu taşımacılığı yeterli oranda geliştirilemedi.

Sonuçta İstanbul’da yaşayanlar, işe gidiş gelişlerinde her gün ortalama 2-3 saatlerini trafikte tüketiyorlar. Yoğun yağmur ve karlı günlerde, Yılbaşı ve bayram günleri öncesi ve sonlarında, trafik kazalarının yaşandığı günlerde, bu kayıp zaman çok daha artmaktadır. Hatta artık güneşli hafta sonlarında dahi gezmeye çıkmak, yoğun trafikten dolayı, bir işkence halini almıştır.

İstanbul trafiğine çözüm olarak yapıldığı iddia edilen üçüncü köprü ve çevre yollarının İstanbul trafiğini umulan ölçüde rahatlatmayacağına inanmaktayım. Zira hali hazırda İstanbul’a mal getiren ya da transit geçen ağır vasıtaların tüm İstanbul trafiğindeki araçlara oranı yalnızca %3’tür. Bu köprünün yapılış amacı bir yandan inşaat sektörünü ayakta tutmak bir yandan da yok edilen orman arazisini imara açarak rant elde etmektir.

İstanbul’daki trafik yoğunluğunun pek çok nedeni var. Bu nedenleri sıralamaktansa çözüm önerileri içinde belirtmenin zaman açısından daha tasarruflu olacağına inanıyorum.

Otopark sorunu; İstanbul’u gezdiğinizde sokak ve caddelerin çok fazla yetersiz olmadığını görürsünüz. Neredeyse sokakların önemli bir çoğunluğu iki şerit geliş, iki şerit gidiş olarak planlanmış. Ancak bu yolların karşılıklı ikişer şeridi otopark olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla dört şeritli yol, iki şeride düşmektedir.

İmar planlarında olmasına rağmen, pek çok yeni yapının kendi otoparkını yapma kuralını ihlal etmesine göz yumulmuştur. Belediyelerin her semtte, yollara park etme ihtiyacını ortadan kaldıracak otopark yatırımı yapması şehrin trafik sorununa önemli katkıda bulunacaktır.

(Bu önerme karşısında, “Her arz kendi talebini doğurur” çıkarsamasını yapanlar da var. Ancak bu yazının ana temasında uzaklaşmamak için karşı önermelerde bulunmayacağım.)

Öğrenci ve Personel Taşımacılığı: Servis taşımacılığı kavramı oldukça geniştir. Okul servis taşımacılığı ve Personel taşımacılığının yanı sıra Turizm servis taşımacılığı, marketlerin, otogarların, sağlık kurumlarının ücretsiz servis taşımacılığı, sosyal etkinlikler servis taşımacılığı da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu taşımacılık türleri içerisinde ağırlıklı yer tutan okul servis taşımacılığını, özel ve kamu sektöründe çalışan personelin servis taşımacılığını ele alacağız.

İstanbul’da 15 bin öğrenci servis aracı 35 bin de personel servis aracı olduğu söylenmektedir. Maalesef bu araçların önemli bir kısmı aynı saatlerde trafiğe çıkmaktadırlar. Servis saatleri dışında ise park yerleri olmadığından sokak ve caddelerde park ederek trafiğin yoğunlaşmasına neden olmaktadırlar.

Okulların, özel sektörün ve kamu sektörünün çalışma saatlerini değiştirerek bu araç sayısını üçte bire düşürmek mümkündür. Bu üç sektörün işe başlama ve paydos etme saatleri birbirlerinden 1 ya da 1,5 saat öne alınsa aynı anda trafiğe çıkan servis aracı üçte iki oranında azalma gösterir. Aynı anda trafiğe çıkan araç sayısındaki bu düşüş trafikte ciddi anlamda rahatlama sağlayabilir.

Lojistik Araçlarının çalışma saatleri: İstanbul’daki tüm esnafın ihtiyaç duydukları ürün tedariki gün içinde üretici firmaların dağıtım araçları ile sağlanmaktadır. Her gün yüz binlerce kamyon, kamyonet, minibüs gibi ticari araçlar en dar sokaklara kadar girip, esnafa mal tedariki yapmaktadırlar.

Bu kadar çok lojistik aracının çalışma saatleri ve eve dönüş saatleri içerisinde trafikte bulunması ciddi trafik yoğunluğuna neden olmaktadır. Zaten sağlı sollu park edilmiş sokak ve caddelere bu lojistik araçları girdiklerinde, zorunlu olarak üçüncü şeriti de park yeri olarak işgal etmektedirler.

Oysa bu lojistik araçları mal sevkiyatlarını ya sabah çok erken saatlerde (00.40-00.60 arası) ya da akşam eve dönüş trafiği bittikten sonra yapsalar trafikte çok önemli bir rahatlama sağlanır. Böylece yüz binlerce kamyon, kamyonet, minibüs gibi ticari araçlar yoğun saatlerde trafiği daha da yoğunlaştırmamış olurlar.

Hafriyat ve İnşaat Kamyonları: Dünyanın hiçbir metropolünde gündüz vakti, iş saatlerinde hafriyat ve inşaat araçlarının şehrin içinde dolaşmalarına izin verilmez. Son yıllara kadar İstanbul’da da bu kurala dikkat edilirdi. Ancak, ekonomiyi ayakta tutmanın yolu olarak inşaat sektörünü geliştirmeyi hedef alan bu iktidar, inşaat araçlarının her saatte, şehrin en kalabalık caddelerinde bile, fink atmalarına göz yummaktadır.

Bu duruma karşı çıkan kişiler ise, “gelişmeye karşı çıkmakla” suçlanmaktadırlar. Gelişmekle betonlaşmayı eş tutan bu zihniyet maalesef bu güzel ülkenin doğal yaşamını hızla yok etmektedir.

Bu konudaki çözüm önerimiz de, lojistik araçlar için yaptığımızla aynıdır; bu araçlar da sadece çalışma saatleri dışında trafiğe çıkabilmelidirler.

Trafik denetimi: Bizim ülkemizde ehliyet almanın ne kadar kolay olduğu herkesin malumudur. Pek çok kişi trafik kurallarını öğrenmeden sürücü olarak trafiğe çıkarlar. Bu sürücülerin kuralları bilmedikleri için yaptıkları hatalar ciddi vakit kaybına ve trafik yoğunluğuna neden olur. Örneğin, kavşaklarda yol üstünlüğünün kimde olduğunu bilen çok az sürücü vardır. Ya da ışıklarda geçerken, yoğunluğu göz önüne alıp, ışık değişiminde yolun ortasında kalma ihtimalini kimse dikkate almaz. Genellikle de ışık rengi değişiminde yolun ortasında kalan araçlara rastlarız. Bu kuralları bilenler de arkalarındaki sabırsız sürücülerin kornalarından dolayı uygulama fırsatı bulamazlar.

İstanbul trafik açısından tam bir sahipsiz kent görünümdedir. Şayet İstanbul’a Cumhurbaşkanı, Başbakan ya da yabancı bir devlet büyüğü gelmiyorsa, en yoğun saatlerde bile trafik polislerini cadde ve sokaklarda göremezsiniz. Halbuki trafiği yoğun olduğu saatlerde, önemli kavşaklarda trafik polisi bulunsa bu aksaklıklar kesinlikle olmaz.

Elektronik Denetim: Polis sayısının tüm sokak ve caddeleri denetlemek için yetersiz olduğunu hepimiz kabul ediyoruz. Ancak günümüz koşullarında sokak ve caddeleri denetlemek için kurulacak elektronik kamera kayıt sistemleri hem çok yetkinleşmiş hem de çok ucuzlamıştır. Yaygınlaştırılacak elektronik denetleme sistemleri ile trafiği yoğunlaştıracak eylemlerde bulunanlara caydırıcı cezalar kesilirse trafik ihlalleri de minimuma iner.

Gelişmiş batılı ülkelerin halkları, trafik kurallarının medeniyetin bir parçası olduğunu okuldaki eğitimlerinde aldıkları kadar, maddi olarak can yakan trafik cezalarıyla da öğrendiler.

Yukarıda saydığım öneriler bir uzmanın önerileri değil, sadece İstanbul trafiğinden muzdarip bir vatandaşın gözlemlerinden çıkan önerilerdir. İstanbul’u yönetenlerin dikkatini çekebilirse ne mutlu!

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.