• BIST 102.372
 • Altın 202,746
 • Dolar 4,8545
 • Euro 5,6836
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 35 °C
 • Antalya 30 °C

İşte FETÖ'nün sahte Alevi dernekleri

İşte FETÖ'nün sahte Alevi dernekleri
Fethullahçı örgütlenmeye ait tüm kurumlar kapatılıyor. Kapatılan kurumlar arasında Fethullahçıların kurduğu sahte Alevi dernekleri de var.

Kapatılan bin 124 dernek arasında bulunan Fethullah Gülen Örgütü'nun kurduğu 10 Alevi derneği şöyle:
"İstanbul, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu
Anadolu Alevi Derneği 
Arifler Alevi Bektaşi Derneği
Canlar Alevi Bektaşi Derneği x
Çerağ Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneğix

İzmir, Semah Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneğix
Bursa Haydariye Alevi Bektaşi Derneği
Çorum Nefes Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği
Gaziantep Kırklar Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği
Alevi Bektaşi Eğitim Ve Kültür Derneği
Ufuk Alevi Bektaşi Kültür Ve Eğitim Derneği."
MİYASE İLKNUR GÜNDEME GETİRMİŞTİ
Gazeteci Miyase İlknur, 2011 yılında Cumhuriyet gazetesinde Cemaat'in Alevi planını deşifre etmişti. 
Miyase İlknur "Gülen Cemaati’nin birçok ilde kurdurduğu dernekler bir federasyon çatısı altında birleşerek alternatif Alevi örgütlenmesi çabasında” olduğunu iddia ederek, bu derneklerin isimlerini de vermişti.
 İlknur haberinde Gülen cemaati ve AKP’nin, Alevi kesimini parçalamak amacıyla yaptığı çalışmalar için “…İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te başlatıldı ve ardından da Amasya, K.Maraş, Elazığ ve İzmir’i de içine alan bir alana yayıldı. Başkanlığını eski Gaziantep AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Hortoğlu’nun yaptığı Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu bu alternatif örgütlenmenin çatı örgütü olarak kuruldu” ifadelerini kullandı. İlknur Cemaatin Alevilere olan ilgisinin yeni olmadığını da belirtirken yazısına şöyle devam etmişti:
"...Aslında Gülen ve cemaatinin Alevilere olan ilgisi yeni değil. Gülen, daha Türkiye’de iken İzzettin Doğan’ın da aralarında bulunduğu bazı Alevi din adamları ve yazarlarını “inançlar arası diyalog” başlığı altında toplantılara davet edip ödüller vermişti. Geçtiğimiz yıllarda yandaş medyada birçok köşe yazarı, Ergenekon sürecine kuşku ile bakan ve blok olarak karşı duruş sergileyen Alevilerin, bu süreci desteklemesi için çalışmalar yapılması telkininde bulunmuştu. Bu kez cemaate yakın duran kişilere Alevi örgütleri kurduruldu.
Gülen cemaatinin kurdurduğu ilk dernek Anadolu Alevi Derneği. İstanbul’da bu yıl kurulan bu derneğin başkanlığını Ali Şeyhun yapıyor. Eski gemi kaptanı olan Ali Şeyhun, yine Fethullah cemaatine yakın olan denizcilerin kurduğu Barbaros Denizciler Derneği’nin (BADER) eski başkanı. Mayıs ayında BADER Başkanlığı’ndan ayrılan Ali Şeyhun, Anadolu Alevi Derneği’ni kurarak başkanlığını üstlendi. Gaziantep’te uzun süre AKP il yönetim kurulu üyeliği yapan ve yine Gaziantep’te cemaatin önde gelen isimlerinden biri olan Cengiz Hortoğlu da, Amasya’da Turna Derneği, Elazığ’da Anadolu Alevi Derneği, K.Maraş’ta Erenler Derneği, İzmir ve ilçelerinde değişik adlarla cemaatten isimlere kurdurduğu dernekleri Anadolu Alevi-Bektaşi Federasyonu çatısı altında bir araya getirdi. 3 Aralık 2011 akşamı Ankara’da bir iftar yemeği veren federasyonun davetine AKP üç bakan ve 1 milletvekili ile katıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AKP Sivas Milletvekili Ali Turanlı’nın katıldığı yemeğe diğer Alevi örgütlerinden kimsenin katılmaması dikkat çekti. “Alevi Çalıştayı” sürecinde de AKP yandaşı pek çok dernek kurulduğu ve bu derneklerin düzenlediği sempozyumlara hükümetin büyük paralar aktardığı biliniyordu. İzmir’deki Samet Baba Derneği, Erenler Derneği, Dost Alevi Derneği, Türkmen Alevi Derneği, Abdal Musa Derneği, Türkmen Alevi Derneği, Aleviler tarafından bilinmeseler de hükümeti destekleyen açıklamalar yapmışlardı."


   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)