• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 19 °C

İYTE araştırma görevlileri 'ne yapmalı'yı konuştu

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde araştırma görevlileri, ÖYP, 50/d, mobbingi konuştu, 'ne yapabiliriz'i tartıştı.

Eğitim-Sen 3 İzmir 3 No'lu Üniversiteler ve KYK Şubesi araştırma görevlileri, proje asistanları ve okutmanları bir araya getirdi. Mimarlık Fakültesi A Blok Seminer Salonu'nda yapılan panelde, ÖYP'nin kaldırılmasının ardından ortaya çıkan belirsizlik, araştırma görevlisi, okutman ve proje asistanlarının çalışma koşullarındaki geriye gidiş konuşuldu.

Yüksek Öğretim Kurumu, geçtiğimiz Eylül ayında aldığı bir kararla 2016 yılından itibaren Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP)'na son verildiğini duyurdu. YÖK, üniversitelerin ÖYP kadrolarını kullanmak istemediğini ve uygulamanın üniversitelerdeki akademik teamüllerin bozulmasına neden olduğunu öne sürdü. Ancak araştırma görevlilerine dayatılan 50/d ve 33/a çalışma biçimleri de hem akademik teamüller hem de güvenceli çalışma bakımından ciddi sorunları barındırıyor. Eğitim-Sen İzmir 3 No'lu Şube bu sorunları ve neler yapılabileceğini İYTE'de görev yapan araştırma görevlileri ile düzenlenen panelde tartıştı.

Emel Karakaya moderatörlüğünde yapılan panelde Eğitim-Sen 3 Nolu Şube Başkanı Doç. Dr Ümit Akıncı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işyeri temsilcisi Araştırma Görevlisi Umut Morkoç mevcut sistemin sorunlarını aktardı.

ÖĞRENCİ MİYİZ, ÇALIŞAN MI?          

Üniversitelerde istihdam edilen akademik personelin yarıya yakınının araştırma görevlisi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Ümit Akıncı, sayıları 43 bini bulan araştırma görevlilerinin iş güvencesinden yoksun ve mobbing altında çalıştığını belirtti. 50/d'li çalışma dayatmasına karşı yürütülen mücadeleleri hatırlatan Akıncı bu sayede önemli sayıda araştırma görevlisinin 33/a statüsünde çalışmaya başladığını belirtti. “Öğrenci miyiz, çalışan mı?” sorusunu soran Akıncı, “Araştırma görevlileri bir yandan eğitimlerini sürdürürken diğer yandan yoğun iş yükü, baskı altında ve güvencesiz, üstelik söz hakkı olmadan da çalışıyorlar” dedi. Esnek çalışma koşullarına ve her geçen gün sayısı artan işsiz doktoralılar sorununa dikkat çeken Akıncı, YÖK'ün ÖYP kararını da eleştirdi. YÖK'ün ÖYP kadrolarını kapattığını, 33/a kadrosuna alımda ise söz hakkını üniversitelere bıraktığına dikkat çeken Ümit Akıncı, üniversitelerin kendilerine göre kriterler belirlediğini, bir çok üniversitenin ise araştırma görevlilerine 'kapıyı gösterdiğini' belirtti.

AKADEMİYE 400 BİN LİRA BORÇLA BAŞLANIYOR

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi işyeri temsilcisi Araştırma Görevlisi Umut Morkoç ise bugüne kadar yürütülen mücadele hakkında bilgi verdi.  Morkoç, “ÖYP kapsamında atanan araştırma görevlilerine 300-400 bin liralık taahhüt senetleri imzalatılıyor. İnsanlar eğitim adı altında oradan oraya sürükleniyor” dedi. Eğitim-Sen'in başta bu sorunlar olmak üzere diğer sorunlar nedeniyle açtığı davalar açtığını belirten Morkoç, davaların kazanıldığını hatta bir Danıştay ictihati haline geldiğini söyledi. “Ancak artan davalar sonrasında, muhtemel ki politik bir müdahale sonucunda bu ictihat bir üst merci tarafından bozuldu” diyen Morkoç, “Buna rağmen hukuki olarak hakkımızı aramayı sürdürüyoruz. Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurularımız oldu, sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi. 50/d dayatmasına karşı yapılan eylem ve etkinliklerine dikkat çeken Morkoç ÖYP ve yeni dayatmalara karşı yeni yollar aranması gerektiğini de vurguladı.  Morkoç, aynı işi yapan araştırma görevlilerinin farklı kadrolarda istihdam edilerek bir araya gelmelerinin engellenmeye çalışıldığını söyleyerek buna karşın birlikte mücadele etmek gerektiğini söyledi.

Panel katılımcıları ise İYTE özelinde yaşadıkları sorunları anlattı, neler yapılabileceği konusunda önerilerini sundu. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)