• BIST 116.856
 • Altın 160,677
 • Dolar 3,7699
 • Euro 4,6154
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 5 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 10 °C

İzmir Barosu: Meclis Başkanı istifa etmeli

İzmir Barosu: Meclis Başkanı istifa etmeli
İzmir Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada sözlerin, kabul edilir nitelikte olmadığı vurgulanarak Meclis Başkanı Kahramanı istifaya davet etti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laik olmamalı" sözleri eleştirilmeye devam ediyor. İzmir Barosu Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada sözlerin, kabul edilir nitelikte olmadığı vurgulanarak Meclis Başkanı Kahramanı istifaya davet etti.

“Laiklik değiştirilemez”

Lâikliğin, Türkiye Cumhuriyetinin temel unsuru olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Laiklik Anayasal bir gerçektir. Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesi ve Ulusumuzun birleştirici harcıdır.Anayasa'nın 2. maddesinde devletin laik olduğu belirtilmiş, 4. maddesinde ise bu niteliğin değişmezliği vurgulanmıştır. Ayrıca Anayasa'da laiklik, devletin temel niteliği olarak kabul edilmiştir. Laik devlet, bütün dinlere ve mezheplere aynı uzaklıktadır. Laik devlette kişiler, vicdanlarıyla baş başa bırakılmıştır. Laik devlette devlet düzeni, hukuk ve eğitim; akla, bilime ve çağdaş dünyadaki gelişmelere paralel olarak biçimlendirilir. Laikliğin bir diğer ögesi bireyin iç dünyası ile ilgili olup, kişilerin din ve vicdan özgürlüğünün teminat altına alınmasıdır. Bu durum ise; Herkesin vicdan, dini inanç ve kanaat özgürlüğüne sahip olması anlamına gelmektedir.” denildi.

“TBMM Başkanı istifa etmeli...”

İzmir Barosu açıklamanın devamında TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın istifaya davet etti;

“TBMM Başkanı makamında bulunan kişinin yaptığı bu tür değerlendirmelerin ülke bütünlüğüne, birlik ve beraberliğine zarar verdiği ve kutuplaşmaya neden olduğu, gözden uzak tutulmamalıdır. Ulusumuzun bu en zor dönemlerinden birinde bulunmakta olduğu bu süreçte Ulusu bölmeye yönelik bu açıklamaları milli birlik ve beraberliğimize yönelik doğrudan açık ve yakın bir tehdit olma niteliği taşımaktadır. Laikliğin koruyucusu en başta halkımızın kendisidir. Devletimizin, Anayasa ile yetki, görev ve sorumlulukları belirlenmiş üç ana erki yasama, yürütme ve yargının da görevidir. Bu görevi yerine getirmeyenler ve ettikleri yemine bağlı davranmayanlar bulundukları mevkileri geliş gerekçeleri ortadan kalkmış bulunmaktadır. Bu nedenle toplumsal kargaşa ve ayrıştırıcı söylemleri ile birlik ve beraberliğimize zarar veren ve kutuplaşmaya neden olan TBMM Başkanlık makamında bulunan kişinin derhal istifasını talep etmekteyiz”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)