• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 21 °C

Japon Wakamatsu önce Müslüman sonra Alevi oldu

Japon Wakamatsu önce Müslüman sonra Alevi oldu
Japon antopolog Hiroki Wakamatsu, 2005 yılında doktora çalışması için Türkiye'ye geldi. Müslümanlığı seçen Wakamatsu, şimdi Toros Üniversitesi'nde kurulan Alevilik Uygulama Araştırmaları Merkezi’nin müdürlüğünü yapıyor.

Mersin Toros Üniversitesi bünyesinde bulunan Alevilik Uygulama Araştırmaları Merkezi’nin başında bir Japon’un olduğunu duyanlar şaşırıyor. Antropolog Hiroki Wakamatsu çeşitli üniversitelerde Alevilik ile ilgili çalışmalarda bulunduktan sonra Haziran 2016’da Toros Üniversitesi’nde çalışmaya başlamış.

Duvar'dan Musa Özuğurlu'nun Hiroki Wakamatsu ile yaptığı söyleşi şöyle:

– Sen kimsin, nesin? Ne işin var Türkiye’de?

Adım Hiroki Wakamatsu, diğer adım Ali Haydar. Müslümanım, Alevilik yolunu seçmiş bir vatandaşım.

Japon kökenliyim, Japonya’da antropoloji okudum. Buraya doktora saha çalışması için 2005 yılında geldim 2008 yılına kadar Ankara Üniversitesinde değişim öğrencisi olarak kaldım. O sırada Muş Varto civarında saha çalışmasında bulundum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde saha çalışması yaptım.

2011 yılında doktora mezunu oldum. Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde ve Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümünde öğretim üyeliği yaptım.

Haziran 2016’da ise Mersin Toros Üniversitesi Alevilik Bektaşilik Uygulama Araştırma Merkezi müdürü olarak atandım.

-Aleviliği nasıl keşfettin? Japonya’da mı?

Evet Japonya’dayken.. Antropoloji bölümünde doktora için bir bölüm seçmek zorundasınız. Yani ben Arjantin’de ya da Avusturalya’nın ormanlarında olabilirdim..

Yüksek lisans ikinci sınıf öğrencisiyken Türkiye’den bir profesör gelmişti. Onu karşılamakla görevliydim, para da kazanacaktım. Ona sordum hangi alanı seçeyim diye o da “Türkiye’ye gel Aleviliği araştır” dedi. Ben zaten daha önceden bilgi sahibiydim.

– Zor oldu mu Müslümanlığı ve ardından Aleviliği seçmek?

Uzun yıllar Müslümanlığa ilgim vardı, Kuran-ı Kerim çok güzel. Tereddüdüm vardı birtakım şeylerden dolayı. Birçok kötü şey İslam ile anılıyor. Yani pratiğe baktığın zaman Kuran’da yazmayan birçok şey var Müslümanlarda. Müslümanlıkla Müslümanlar arasında çok büyük fark olduğunu görünce Müslüman olmaya, üstelik iyi bir Müslüman olmaya karar verdim..

-Aleviliği benimsemişsin, oruç tutuyor musun?

Geçen mesela Muharrem ayında tutmaya çalıştım ama bir gün tutabildim ancak. Ya tabii Muharrem orucunun şartları biraz ağır, yani Hz. Hüseyin efendimizin Kerbela’da şehit edilmesi sebebiyle. Yaş orucu olduğu için.

Hızır orucucunu tutuyorum. Tabii bu Hızır ile İlyas’ın buluşması baharın gelişini sembolize eden bir oruçtur. Her sene üç gün tutuyorum..

-Ramazan orucu tutuyor musun?

Ben tabii antropolog olduğum için Hinduların da geleneklerini bilmem lazım..Hristiyanların ayinlerini de bilmem lazım, Aborjinlerin dini törenlerini de bilmem lazım. Sosyal antropolog olarak bilmem lazım. Ramazan orucunu da bir ay tuttum, bu da katılarak gözlem yapmak amacıyla. Yani Allah kabul ederse inşallah

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)