• BIST 103.224
 • Altın 192,536
 • Dolar 4,6299
 • Euro 5,4574
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 30 °C
 • Antalya 31 °C

KADEŞ 2016 sergisi: HAZİRAN 58 ülke ve 160 çizeri buluşturuyor

Haziran Haraketi tarafından düzenlenen Kadeş 2016 Uluslararası Karikatür Sergisi 7 Ocak'ta açılıyor. Sergiye 58 ülkeden 160 çizer katılacak.

Birleşik Harizan Hareketi tarafından düzenlenen "Kadeş 2016 Uluslararası Karikatür Sergisi" 7 Ocak'ta açılıyor. Sergiye 58 ülkeden 160 çizer katılıyor.

Günebakan Kültür Derneği ile işbirliği içinde düzenlenen Kadeş 2016 Uluslararası Karikatür Sergisi, 7 Ocak 2016 tarihinden itibaren Beyoğlu Galatasaray'daki Cezayir Salonu'nda sanatseverlerle buluşacak. Serginin İstanbul'dan sonra başta Ankara ve İzmir olmak üzere diğer kentlerde de düzenlenmesi planlanıyor. Teması “Ortadoğu ve Barış” olan Kadeş 2016, adını; Dünyanın ilk yazılı barış anlaşması olarak bilinen “Kadeş”ten alıyor. Serginin koordinatörlüğünü Aslı Delikara yürütüyor.

Serginin amacı; hayatın, uygarlığın, bereketin yeşerdiği Ortadoğu coğrafyasında, bir arada yaşama kültürünü hatırlatmak, barışın bugün de mümkün olabileceğinin altını çizmek olarak tarif ediliyor. 

Haziran Haraketi Bilim, Sanat ve Basın Meclisi üyesi Ahmet Meriç Şenyüz KADEŞ 2016 sergisini ABC Gazetesi'ne anlattı.

Haziran Hareketi İstanbul Bilim, Sanat, Basın Meclisi’nden kısaca bahseder misiniz?

Bilindiği üzere Birleşik HAZİRAN Hareketi, Haziran Direnişi'nde ortaya çıkan enerjiyi örgütlü bir hale getirmek amacıyla ülke çapında düzenlenen forumlarla kurulmuştu. Haziran Bilim, Sanat, Basın Meclisi, HAZİRAN'ı İstanbul'daki bilim insanları, sanatçılar ve gazetecilerle buluşturmak için 2015 Nisan ayında yola çıktı. Mecliste HAZİRAN'cı akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar yer alıyor.

 

 

Kadeş 2016 sergisi fikri nasıl ortaya çıktı?

Meclisimizde yaz aylarında yaptığımız toplantılarda, AKP’nin 7 Haziran’da aldığı seçim yenilgisinin ardından başlattığı saray savaşına karşı kendi alanımızdan sesimizi yükseltecek bir etkinlik yapmayı değerlendiriyorduk. Meclisimiz üyesi Aslı Delikara, bir karikatür sergisi düzenleme fikriyle geldi. İlk bakışta uluslararası kapsamı bu kadar geniş bir sergi düşünmüyorduk. Barış talebini çizgilerin gücüyle ortaya koyacak daha mütevazi bir iş yapma düşüncemiz vardı. Ancak yola koyuldukça iş gelişti, ülkemizdeki savaş gerçekliğini de aşarak “Ortadoğu’ya kardeşlik gerek” sloganıyla 58 ülkeden katılımın sağlandığı uluslararası bir sergi halini aldı.

Serginin hazırlık çalışmalarından söz eder misiniz?

Kadeş için çalışmaları sürdürürken Aslı ve arkadaşları da Günebakan adında bir dernek kurdu. Bundan sonraki süreç iki kurumun ortak işi olarak gelişti. Haziran BSB olarak, çizerlerin bulunması, sergi kataloğunun hazırlanması, gelen karikatürlerin seçimi, basına duyurular vb. noktalarda Günebakan Derneği’yle eşgüdüm içerisinde çalışarak serginin hazırlık sürecinde yer aldık. Çokça emek isteyen epey yorucu bir süreç oldu ama sonuç itibariyle ortaya iki kurumun da içine sinen başarılı bir iş çıktı. HAZİRAN açısından, 58 ülkeden karikatüriste adımızı duyurmanın bile bir kazanım olduğunu düşünüyoruz.

Sergiden beklentiniz nedir, nasıl bir farkındalık hedefliyorsunuz?

Sergiyi gezenler, farklı ülkelerden çizerlerin barış kavramını nasıl çizgilere döktüklerini görecekler. Kadeş 2016’da klasik, güvercin, zeytin dalı çizimlerinden ziyade, epey orijinal ve yaratıcı işler var. Özellikle gençlerin ve çocukların yaratıcılıklarını kışkırtacak işlerin sergilendiğini düşünüyoruz. Bu çizimler, sergiyi gezen herkesi Ortadoğu’daki savaşların nedenleri ve vahim sonuçları üzerine daha fazla düşünmeye ve belki sorumluluk almak üzere harekete geçmeye sevk edecektir diye umuyoruz.

Serginin sloganında “Ortadoğu’ya kardeşlik gerek” diyorsunuz. Sizce nasıl mümkün olacak bu?

HAZİRAN olarak, kapitalist sistem sürdüğü müddetçe savaşların kaçınılmaz olduğunun farkındayız. Ortadoğu’da yeni bir hayat kurulmadan kalıcı bir barışın sağlanması da mümkün değil elbette. Bu yüzden HAZİRAN Hareketi, 2013 Haziranında Gezi Parkı’nda bir nüvesini gördüğümüz, barış, kardeşlik, dostluk iklimini bütün ülkeye yaymak için mücadele ediyor. Bilim, Sanat, Basın Meclisi olarak da bu yeni hayatı kurma mücadelesine kendi alanlarımızdan yola çıkarak kanınca kararınca destek olmaya çalışıyoruz.

HAZİRAN BSB Meclisi bundan sonra neler yapacak? Çalışmalara katılmak isteyen okurlarımız nasıl ulaşabilir?

Meclisimizin bundan sonraki faaliyetleri de daha önce olduğu gibi meclisin parçası olmak ve birlikte üretimde bulunmak isteyenlerin önerileri ve çabalarıyla şekillenecek. Bilim, sanat, basın alanlarında üretimde bulunan ve Haziran’ın neşesi, coşkusu ve yaratıcılığını paylaşmak isteyen herkesi meclis çalışmalarında yer almaya, bu alanlara ilişkin önerilerini, projelerini paylaşmaya çağırıyoruz. İlk iş olarak Facebook sayfamızı beğenerek, etkinliklerden ve toplantılardan haberdar olmaya başlanabilir: https://www.facebook.com/haziranistanbulbsb

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)