• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 31 °C
 • Antalya 24 °C

"Kadınlar şiddet ve işsizlik sarmalında"

"Kadınlar şiddet ve işsizlik sarmalında"
CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yaptı.

Bingöl, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için yaptığı açıklamada AKP ile kadınların hem çalışma hem de sosyal yaşamının birçok zorlukla karşılaştığına dikkat çekti.

Türkiye’de çalışan kadınların yarısının kayıt dışı olarak çalıştığını belirten Bingöl, kayıt dışı çalışmanın güvencesizliği tetiklediğini ve çalışma yaşamında kadınları güvencesizlik kıskacına ittiğinin altını çizdi. Son iki yılda sigortalı çalışan 40 bin kadının işten çıkarıldığını ve OHAL ile birlikte kadın istihdamında ciddi gerileme yaşandığını vurgulayan Bingöl, “Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma düzeyi, AB ve OECD ülkelerinin çok altında. 2016 yılında kadınların iş gücüne katılma oranı ülkemizde yüzde 32,5 oranındayken; bu oran AB ve OECD’ye üye ülkelerde neredeyse bunun iki katı. Yani ülkemizde 100 kadından sadece 30’u çalışıyor ve çoğu da güvencesiz, kayıt dışı şekilde istihdam ediliyor” dedi.

AKP’nin şiddet sarmalı ve erkek egemen toplum yapısını beslemesinin yanı sıra, neoliberal ekonomi politikaları ve muhafazakar toplum yapısını pekiştiren politikalarıyla kadınları eve hapsettiğine değinen Bingöl, “Kadınların iş gücüne katılım verileri AKP’nin kadın istihdamına yönelik politika üretemediğinin en açık örneğidir. Kadınları eve hapseden; çalışan, üreten kadın emekçilerimizi desteklemeyen AKP, kadınlara sadece ‘anne’ rolünü vermekte, toplumun diğer tüm alanlarında ise erkek egemenliğini arttırıcı politikalar izlemektedir” dedi.

CİNSİYETE DAYALI AYRIMCILIK AKP’NİN ÖTEKİLEŞTİREN POLİTİKALARININ SONUCU

40 milyonluk kadın nüfusunun 20 milyonunun iş gücüne katılamadığını belirten Bingöl, emek politikalarında sürdürülen bu anlayışın kadınların sosyal yaşamında da etkileri olduğuna ve kadına yönelik şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çekti. “Kadınlarını istihdam edemeyen ve şiddete teslim eden AKP, kız çocuklarını da istismarlardan ve çocuk evliliklerinden maalesef koruyamamaktadır. 2016 yılında 328 kadın erkekler tarafından katledilirken bu sayı 2017 yılında 409’a çıktı. OHAL en çok kadınları vurdu. AKP iktidarı ile kadınlar ya “iş” ya “eş” cinayetlerine kurban gitmekte; cinsiyete dayalı ayrımcılık AKP’nin ötekileştiren politikalarının sonucu olmaya devam etmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, kadınların toplum, aile, çalışma ve siyasal hayattaki yerinin güçlendirilmesi için çalışmak partimizin tarihsel rolüdür.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)