• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 18 °C
 • Antalya 15 °C

'Kadınların Yürüyüşü' ile Soros arasındaki bağ ne?

'Kadınların Yürüyüşü' ile Soros arasındaki bağ ne?
Eski Wall Street Journal yazarı Asra Q. Nomani'ye ait ve New York Times'da yayımlanan yazıyı soL haber portalından Nihan Soycan çevirdi.

Eski Wall Street Journal yazarı Asra Q. Nomani'ye ait ve New York Times'da yayımlanan yazıyı soL haber portalından Nihan Soycan çevirdi.

Yazısında  'Bu yürüyüş “kadın yürüyüşü” değil, Trump karşıtı olanların yürüyüşü' diyen Asra Q. Nomani yürüyüşün finansal, politik veya konuşmacı “ortaklarından” 403 grubu incelediğini belirtiyor. 

Hillary Clinton’ın en büyük bağışçılarından biri ile 'Kadınların Yürüyüşü' arasındaki ilişki nedir sorusunu Trump'a oy verdiğini belirten liberal feminist Asra Q. Nomani şöyle yanıtlıyor: Milyarder George Soros’un Washington’daki Kadın Yürüyüşünün 50’den fazla “ortağı” ile bağları var

Asra Q. Nomani’nin yazısı şöyle:

“ABD Başkanı'nın göreve başladığı günün şafak öncesi karanlığında, Donald Trump’a oy veren, yaşamı boyunca liberal feminist olagelmiş biri olarak bir seçimle karşı karşıyaydım: pembe Nike yürüyüş ayakkabılarımı giyip DC metrosuna binerek ülkenin başkentine, Amerika’nın yeni başkanının göreve başlamasını izlemeye mi gidecektim, yoksa yarının “Washington’da Kadın Yürüyüşü” olarak isimlendirilen, “kutlama sonrası asıl parti”ye mi kalacaktım? 

The Guardian gazetesi, “Washington’da Kadın Yürüyüşü”nü kadın hakları için “kendiliğinden gelişen” bir eylem olarak niteledi. Başka bir medya kuruluşu Vox, yürüyüşün arkasındaki “büyük, aniden çıkan duygu patlaması”ndan bahsediyor. Yürüyüşün internet sitesinde organizatörler, işlerinin tanıtımını “bağımsız” örgütleyicilerin “halktan gelen çabalarıyla” yapıyorlar. Gittiğim yerel yoga stüdyosu Beloved Yoga bile otobüs kiralayarak koltuklarına 35$ fiyat biçiyor. Yürüyüşün sloganı şu muhteşem şeyi dile getiriyor: Kadınların Yükselmesi = Halkın Yükselmesi

Yürüyüş, benim gibi bir liberal feministin kucaklayacağı bir fikirdi. Ama Amerika’nın çoğu gibi ben de yürüyüşün organizatörlerinin manifestolarında belirtmedikleri şeyi biliyorum: Bu yürüyüş “kadın yürüyüşü” değil, Trump karşıtı olanların yürüyüşü.

Trump’a oy veren biri olarak “hoş gelmiş” hissetmiyorum; yürüyüşün temelini oluşturan, kadınları ait hissettirmeyen, kürtaja karşı çıkan kadınlara engel olan, gündemi gasp eden liberal kimlik politikasını reddeden kadınlar da böyle hissetmiyor.

Yürüyüşü daha iyi anlayabilmek için bu hafta boyunca geceleri uyumadım ve yürüyüşün finansal, politik veya konuşmacı “ortaklarından” 403 grubu inceledim. Bu, yandaş olmayan bir “Kadın Yürüyüşü” mü? 

PARAYI TAKİP ETTİM

Amerikan Hümanist Derneği baş yöneticisi ve yürüyüşün “ortaklarından” Roy Speckhardt bana, örgütünün “taraflı olmadığını” ama “Trump yönetiminin gelişinden, kadınlara yönelik cinsiyetçi tutumu da içeren pek çok tedirginliği olduğunu” söyledi. Bir diğer yürüyüş ortağı olan Amerikan Ateistleri ulusal programının yürütücüsü Nick Fish ise “Bu taraflı olmayan bir etkinlik” dedi. Başka bir yürüyüş “ortağı”, Ahitli Vaftizciler Hristiyan Birleşik Kilisesi papazı Dennis Wiley telefonumu şöyle yanıtladı: “Bu tarafsız bir yürüyüş.”

Gerçekten mi? Başka bir ortak, UniteWomen.org (kadınları örgütle isimli site); #ImWithHer (Hillary Clinton’a ithafen, #KadınınYanındayım), #DemsInPhily (#PhiladelphiadaDemokratlar) ve #ThanksObama (#TeşekkürlerObama) etiketleri ile videolar yayınlıyor. Parayı takip ederek George Soros ve onun Open Society (Açık Toplum) hayırseverliğine dikkat kesildim, çünkü şunu merak ediyordum: Hillary Clinton’ın en büyük bağışçısı ile “Kadın Yürüyüşü” arasındaki bağ neydi?

Buldum ki bağ çokmuş.

GoogleDocs ile kitle kaynak kullanımına açtığım taslak araştırmaya göre Soros, Trump’ın kürtaj karşıtı politikasını reddeden Planned Parenthood (Planlı Ebeveynlik), Trump’ın çevre politikalarına karşı çıkan National Resource Defense Council (Ulusal Kaynakları Savunma Konseyi) gibi “başlıca ortaklar” dahil olmak üzere 56 “ortağı” fonluyor ya da bu kuruluşlarla yakın ilişkisi var. Soros’un bağlarının olduğu “Kadın Yürüyüşü”ne katılan kuruluşlar arasında olan diğer örgütler yandaş MoveOn.org (koyu Clinton destekçisi) ve Ulusal Eylem Ağı-National Action Network (Eski üst düzey yöneticisi Obama’nın baş danışmanı Valerie Jarrett tarafından “geleceğin lideri” olarak methedilen yürüyüş eş başkanı ve bir diğer yetkili de “lojistik yöneticisi”).

Yürüyüşün ortaklarından diğer Soros hibe alıcıları ise Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Anayasal Haklar Merkezi, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Komitesi. Burada adı geçen yürüyüş organizatörleri ve örgütler, sorulara yorum yapmadılar.

Bir Müslüman olarak önem verdiğim konular arasında “Kadın Yürüyüşü”nün ne yazık ki sekiz yıllık Obama yönetimi boyunca İslamcı aşırıcılığın üstünü örten yandaş politikası da var. “Kadın Yürüyüşü”nün ortakları arasında yalnızca 11 Eylül sonrası İslamcı aşırıcılığı saptırmakla kalmayıp kadınların imam olmasına ya da iffet timsali türbanları takmadan cami önünde dua edebilmesini savunan Müslüman reformlarını karşısına alan Amerikan-İslamcı İlişkiler Konseyi de var. Ayrıca ortaklara Güney Yoksulları Hukuk Merkezi bir Müslüman reformcu olan Maajid Nawaz’ı seçim öncesinde yayınlanan önyargılı bir raporda yanlış bir şekilde “Müslüman karşıtı aşırıcı” olarak niteleyen Güney Yoksulları Hukuk Merkezi (GYHM) de dahil. GHYM, Nawaz’ı hedef alan “Müslüman karşıtı aşırıcı” haberini Soros’un fonladığını bana doğruladı. (İronik bir şekilde, GHYM aynı zamanda kürtaja karşı çıkıyor, ama liderleri hala önemli bir konuşmacı rolü üstlenebiliyor.)

Soros’un desteklediklerinden bir başka yürüyüş “ortağı”, başkanı Linda Sarsour’un yürüyüş eş başkanlarından olduğu New York Arap-Amerikan Birliği. Başka bir yazarla ortak yazdığımız yazıda Müslüman kadınların “dürüstlük” gereği türban takmaları gerekmediğini savunduğumda, diğer yazar ile beni “kahküllü” diyerek aşağılamıştı.

Daha önce, Trump’ın seçimini sokaklarda protesto eden 100 “siyahi” kadından en az 33'ü Soros’un siyahi aktivizm çerçevesinde fonladığı kuruluşlarda çalıştı. Tabii ki Soros, çıkarları tüm bu gruplar ile ortaklaşan bir “ideolojik yardımsever”.

KARARIMI VERİYORUM

Soros’un Açık Toplum Kuruluşu bir açıklamasında; “George Soros ve Açık Toplum Kuruluşu’nun ABD başkanlık seçimleriyle ilgili protestoları fonladığına dair pek çok yalan haber çıkmıştır. Bu haberlerin gerçekliği yoktur” diye belirtiyor ve ekliyor: “Kadınları ve tarihsel olarak eşit haklar verilmesi reddedilen azınlıkları destekleyener de dahil olmak üzere çeşitli organizasyonları destekliyoruz. Bunların çoğu gelecekte ne gibi politika değişiklikleri olacağı konusunda kaygılılar. Yaptıkları işlerden gurur duyuyoruz. Tabii ki tüm Amerikalıların barışçıl şekilde bir araya gelmesini ve hükümetlerini protesto etmelerini - işleyen demokrasiyi ayakta tutan yaşamsal, anayasa tarafından güvence altına alınmış ögesini- destekliyoruz.”

“Trump’ı öldürün” yazılarını içeren seçim sonrası protestolarının, bazı medya kuruluşlarının söylediği gibi “kendiliğinden” gerçekleşmemesi kadar, “Kadın Yürüyüşü” de bugün Amerika’yı kampuslardan topluluklara kadar parçalayan stratejik kimlik siyasetinin uzantısıdır. İster solda olsun ister sağda, yanlıştır. Ama göreve başlama töreni ile siyaseti öğrendik. Yürüyüşle, “kadınlar” Trump-karşıtı güne uygun görüldüler. Görüşlerimi kendisiyle paylaştığımda gittiğim yoga stüdyosunun sahibi kadın, yürüyüşün organizatörlerinin siyasetlerini sakladıkları için “üzgün” olduğunu söyledi ve “Herkes için sevgi istiyorum” diye ekledi.

Solun kimlik politikası ve İslamcı aşırılıkçılık konusundaki başarısızlığı geçtiğimiz seçimlerde oyumu kaybettirdi ve bu yüzden şafağın ilk ışıkları söktüğünde yazımı yazarken kararımı veriyorum: Pembe Nike’larımın bağcıklarını bağlayacak, benim gibi kadınların yeri olmayan “Kadın Yürüyüşü”nü es geçip başkanın göreve başladığı törene gideceğim.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
  • Gerçekten Yaşamak!25 Şubat 2018 Pazar 08:40
  • Hangi inanış 6 yaşındaki çocuğun evlenmesini mübah kabul eder?24 Şubat 2018 Cumartesi 11:07
  • Erdoğan mitomani mi?24 Şubat 2018 Cumartesi 08:18
  • CHP Kurultayı’nın ardından (IV)21 Şubat 2018 Çarşamba 17:53
  • Hadi Be Fox Tv…19 Şubat 2018 Pazartesi 16:50
  • CHP Kurultayı'nın ardından (II)18 Şubat 2018 Pazar 13:54
  • AKP'li İslamcıların vazgeçilmez adresi: İsrail ve Amerikan Muhipleri Cemiyeti18 Şubat 2018 Pazar 13:44
  • CHP Kurultayı'nın ardından (I)17 Şubat 2018 Cumartesi 13:19
  • Türkiye'nin Cumhurbaşkanı...14 Şubat 2018 Çarşamba 18:56
  • Sofranın Sırları ve Genç Yetenek11 Şubat 2018 Pazar 19:57
  • 1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)