• BIST 112.244
 • Altın 174,629
 • Dolar 4,0286
 • Euro 4,9868
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 22 °C

Kafası fena karışık 3 eski CHP'li vekil

CHP'de 60 eski vekil bildiri yayınlayarak kurultayın olağan takvimde toplanmasını istedi. 55 eski vekil ise olağanüstü kurultay isteyen bir bildiri yayınladı. Ancak 3 eski vekilin isminin her iki listede de yer alması dikkat çekti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 22.23.24. dönem 60 milletvekili, imza toplayarak CHP’nin Olağanüstü Kurultay'a götürme isteğinin ve bir ayda iki kurultayın yapılmasını partiye zarar vereceğini açıkladılar. 16. dönem ile 24. dönem 55 milletvekili ise olağanüstü kongre çağrısında bulundu.

3 ESKİ VEKİL İKİ LİSTEDE DE VAR

CHP'li eski vekillerin yayınladıkları bildiride en dikkat çekici ayrıntı ise, 3 eski CHP milletvekilinin isimlerinin her iki listede de yer alması. 24.Dönem Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, 22. Dönem İzmir Milletvekili Erdal Karademir ve 22. Dönem Muğla Milletvekili Fahrettin Üstün'ün ismleri hem olağan kongre isteeyen 60 kişilik listede, hem de olağanüstü kurultay çağrısını destekleyen 55 kişilik listede de yer aldı. Söz konusu vekillerin kafa karışıklığından mı böyle bir şey yaptılar yoksa isimleri bazı listelere kendilerinden habersiz mi yazıldı bilinmiyor. Şu ana kadar kendilerinden de bir açıklama yapılmadı.

60 VEKİLİN AÇIKLAMASI 

60 önceki dönem milletvekilleri, Ocak ayında yapılacak (normal) Olağan Kurultayın parti içindeki tüm partililerin desteğiyle demokrasi şölenine dönüştürülmesini, her delegenin özgürce demokratik hakkını kullanmasının sağlanması ortak arzuları olduğunu vurguladı.Basına ve kamuoyuna yapılan ortak açıklamada şu görüşlere yer verdiler:

“1 Kasım seçimlerinin ardından CHP'nin 22. 23. ve 24. Dönem Milletvekilleri olarak Türkiye'nin ve partimizin durumunu değerlendirmiş ve aşağıdaki sonuç bildirisini basına ve kamuoyuna açıklamaya karar vermiş bulunuyoruz.Hepimizin bildiği gibi 7 Haziran seçimlerinde halkımız, AKP’nin 13 yıllık tek parti iktidarına son verdi. Ancak Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bütün özverili ve uzlaşmacı girişimlerine rağmen, ne yazık ki halkımızın arzu ettiği koalisyon hükümeti kurdurulamamıştır. Bunun üzerine yenilenen 1 Kasım seçimlerinde, halkımız CHP dışındaki diğer muhalefet partilerini cezalandırarak, adeta sandıkta bir tsunami yaşatmıştır. Buna rağmen CHP, azda olsa oyunu ve milletvekili sayısını arttırarak, bu tsunamiden etkilenmeyen tek partidir.

İKTİDAR İÇİN FIRSAT

Bu değerlendirmenin yapılacağı yegane ortamında 1 Kasım seçimlerinden önce başlatılan ve halen süren CHP’nin 35. Olağan Kurultayı süreci olduğuna inanıyoruz. Biz aşağıda imzası bulunan ve CHP'yi şerefimizle, onurumuzla geçmişte TBMM'de temsil eden Milletvekilleri olarak, ‘Olağan Kurultayımızı’ Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar yürüyüşü için tarihi bir fırsat olarak görüyoruz.

YENİ VİZYON, YENİ VİTRİN

Onun için diyoruz ki 35. Olağan Kurultay, partimizdeki değişimin, dönüşümün, yenilenmenin hayata geçirildiği, yeni iktidara gidilecek kilometre taşlarının döşeneceği, birilerinin dışlandığı değil, herkesi kucaklayan bir CHP'nin ortaya konulacağı bir kurultay olmalıdır.

MUHALEFET GÖMLEĞİ DAR GELİYOR

Unutmayalım ki, muhalefet gömleği bize artık dar geliyor. CHP, artık iktidar olmak durumundadır. Bunu yaparken de, iktidar olmak için birileri gibi, gömlek değiştirmeyeceğiz. Beraber olacağız, birlikte olacağız, tek ses olacağız, Farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak göreceğiz, parti içi demokrasiden ödün vermeden Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Ne inancından, ne kılık kıyafetinden, ne etnik kimliğinden ötürü hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz.

İktidar olacağız ki, bu ülkeye barışı getireceğiz. İktidar olacağız ki, Türkiye’yi çağdaş uygarlığa taşımak nasıl olurmuş bir sosyal devlette, herkes görsün. İktidar olacağız ki, özgürlük, demokrasi, basın özgürlüğü nasıl olurmuş herkese göstereceğiz. Bunu yaparken partimiz içinden düşüncelerin özgürce dile getirilmesinden korkmayacağız.

Onun için, biz CHP'yi TBMM'de temsil etme şerefine ve onuruna ulaşmış aşağıda imzaları bulunan 22. 23. ve 24. Dönem Milletvekilleri olarak diyoruz ki,  gün kavga günü değildir. Gün, iç barışımızı sağlayarak, Atatürk'ün bize çiziği devrimcilik yolunda ilerleme günüdür. Gün, Laik, demokratik, sosyal hukuk devletini toplumun her bir yanına, her dokusuna götürme günüdür.

KURULTAY GÜNÜ

İmza toplayarak partimizi Olağanüstü Kurultaya götürme isteği ve bir ayda iki kurultayın yapılması partimize zarar verir. Ocak ayında yapılacak (normal) Olağan Kurultayımızın parti içindeki tüm arkadaşlarımızın desteğiyle demokrasi şölenini Türkiye’ye yaşatmak ve her delegemizin özgürce demokratik hakkını kullanması hepimizin en büyük arzusudur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

İmza atanlar şöyle:

1-ALİ DEMİRÇALI - ADANA
2-KEMAL SAĞ - ADANA
3-TURGAY DEVELİ - ADANA
4-ŞEVKET KÖSE - ADIYAMAN
5-RAMİS TOPAL - AMASYA
6-SİNAN AYDIN AYGÜN - ANKARA
7-İSMAİL DEĞERLİ - ANKARA-1
8-MEHMET TOMANBAY - ANKARA-1
9-A. İSMET ÇANAKÇI - ANKARA-2
10-BAYRAM A. MERAL - ANKARA-2
11-ATİLLA EMEK - ANTALYA
12-GÜRKUT ACAR - ANTALYA
13-YILDIRAY SAPAN - ANTALYA
14-ENSAR ÖĞÜT - ARDAHAN
15-METİN ARİFAĞAOĞLU - ARTVİN
16-ALİ KEMAL DEVECİLER - BALIKESİR
17-RAMAZAN KERİM ÖZKAN - BURDUR
18-İLHAN DEMİRÖZ - BURSA
19-MUSTAFA SERDAR SOYDAN - ÇANAKKALE
20-MUSTAFA GAZALCI - DENİZLİ
21-EROL TINASTEPE - ERZİNCAN
22-MUHARREM IŞIK - ERZİNCAN
23-ALİ SERİNDAĞ - GAZİANTEP
24-MEHMET ŞEKER - GAZİANTEP
25-MUSTAFA YILMAZ - GAZİANTEP
26-SELAHATTİN KARAAHMETOĞLU - GİRESUN
27-GÖKHAN DURGUN - HATAY
28-HASAN AKGÖL - HATAY
29-REFİK ERYILMAZ - HATAY
30-ALİ HAYDAR ÖNER - ISPARTA
31-MELDA ONUR - İSTANBUL
32-MÜSLİM SARI - İSTANBUL
33-SEDEF KÜÇÜK - İSTANBUL
34-KADİR GÖKMEN ÖĞÜT - İSTANBUL
35-SÜLEYMAN ÇELEBİ - İSTANBUL
36-CELAL DİNÇER - İSTANBUL
37-ALİ RIZA GÜLÇİÇEK - İSTANBUL-1
38-ÇETİN SOYSAL - İSTANBUL-2
39-ALAATTİN YÜKSEL - İZMİR
40-ERDAL AKSÜNGER - İZMİR
41-MUSTAFA MOROĞLU - İZMİR
42-HÜLYA GÜVEN - İZMİR
43-AHMET ERSİN - İZMİR-1
44-ERDAL KARADEMİR - İZMİR-1
45-SEDAT UZUNBAY - İZMİR-1
46-TÜRKAN MİÇOOĞULLARI - İZMİR-1
47-MUHARREM TOPRAK - İZMİR-2
48-VEZİR AKDEMİR - İZMİR-2
49-HÜSEYİN BAYINDIR - KIRŞEHİR
50-MEHMET HİLAL KAPLAN - KOCAELİ
51-ATİLLA KART - KONYA
52-VAHAP SEÇER - MERSİN
53-FAHRETTİN ÜSTÜN - MUĞLA
54-M. ŞERİF ERTUĞRUL - MUŞ
55-MALİK ECDER ÖZDEMİR - SİVAS
56-FERAMÜZ ŞAHİN - TOKAT
57-VOLKAN CANALİOĞLU - TRABZON
58-HASAN GÜYÜLDAR - TUNCELİ
59-OSMAN COŞKUNOĞLU - UŞAK
60-HARUN AKIN - ZONGULDAK 

ESKİ 55 VEKİLDEN DE OLAĞANÜSTÜ ÇAĞRI

CHP'li 16. dönem ile 24. dönem 55 milletvekili olağanüstü kongre çağrısında bulundu. Yapılan yazılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"2010 yılında sorumluluk üstlenen Genel Başkanımız ve çalışma arkadaşları, yaşanan altı seçimde de umut verici bir sonuca ulaşamamıştır.

Bu süreçte yapılan her kurultayda; Genel Başkanımız kimi uygun görmüşse parti meclisine onlar seçilmiştir. Defalarca değişen Merkez Yönetim Kurulunda yetmişin üzerinde arkadaşımız görev almıştır.

Genel başkanımızın yakın çalışma arkadaşlarıyla birlikte yönettiği bu süreçte;

Başarısızlık sınırı olarak ifade edilen 2011 seçim sonuçlarına, daha sonra yapılan iki seçimde de ulaşılamamıştır.

Partinin yetkili kurullarında tartışılmayan; üyelerin bilgisine dahi sunulmayan “Yeni CHP” söylemi ise partinin geleceğine ilişkin ciddi soru işaretlerinin doğmasına neden olmuştur.

Seçimlerde konulan hedeflerin çok uzağında kalınması, parti yöneticilerinin dahi ortak bir söylemde buluşamaması, kitle partisiyiz gerekçesiyle partinin muhafazakar sağdan, marjinal sola kadar geniş bir alan içerisinde gidip gelmesi partilileri ve kamu oyunu olumsuz etkilemektedir.

Bunlara 18. 07. 2015 tarihi itibariyle; hala hazırda görev yapan kurulların yetkisiz hale dönüştüğü; alınan kararların hukuken tartışmalı duruma geldiği varsayımı da eklendiğinde; olağan üstü kurultayın partimizin geleceği için bir ihtiyaca, hatta zorunluluğa dönüştüğünü görmekteyiz.

Bu gerekçelerle aşağıda isimleri olan ve geçmiş yasama dönemlerinde milletvekili görevlerinde bulunmuş partililer olarak olağanüstü kurultay çağrısını destekliyoruz. Bu kurultayda Genel Başkan ve parti yönetimi belirlenmeli, tek adayla gidilecek olağan kurultayda ise partinin ideolojik ve örgütsel sorunları bütün boyutlarıyla ele alınmalıdır.

Moral değerleri yüksek, siyaseten donanımlı bir örgütü yeniden inşa etmek hepimizin görevidir. Partide sorumluluk üstlenmiş herkes kendini bu hedefe ulaşmak için sorumlu saymalı ve gereğini yapmalıdır. Sürecin bu anlayışla değerlendirilmesinin Partimiz ve Ülkemiz yararına olacağı düşüncesini kamuoyu ile paylaşırız."

İmza atanlar şöyle:

SIRA

NO
ADI - SOYADI SEÇİM BÖLGESİ
1 NEVİN GAYE ERBATUR

ADANA 22. – 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ

2 HALİL ÜNLÜTEPE AFYON 22. – 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
3 MUZAFFER KURTULMUŞOĞLU ANKARA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
4 HÜSEYİN EKMEKÇİOĞLU ANTALYA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
5 YÜKSEL ÇORBACIOĞLU ARTVİN 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
6

MEHMET BOZTAŞ

AYDIN 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
7 MUHARREM KILIÇ MALATYA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
8 ŞEVKET ARZ TRABZON 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
9 ORHAN SÜR BALIKESİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
10 KEMAL DEMİREL BURSA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
11 MEHMET KÜÇÜKAŞIK BURSA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
12 AHMET KÜÇÜK ÇANAKKALE 20. 22. 23. DÖN. MV
13 İSMAİL ÖZAY ÇANAKKALE 22. DÖN. MİLLETVEKİL
14 M. ALİ ARIKAN ESKİŞEHİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
15 VEDAT YÜCESAN ESKİŞEHİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
16 AHMET YILMAZKAYA GAZİANTEP 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
17 MEVLÜT COŞKUNER ISPARTA 22., 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
18 ALİ RIZA GÜLÇİÇEK İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
19 HAKKI AKALIN İZMİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
20 CANAN ARITMAN İZMİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
21 ABDÜRREZZAK ERTEN İZMİR 22., 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
22 ERDAL KARADEMİR İZMİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
23 YILMAZ KAYA İZMİR 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
24 HALİL TİRYAKİ KIRIKKALE 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
25 SALİH GÜN KOACELİ 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
26 HASAN ÖREN MANİSA 22., 24 . DÖN. MİLLETVEKİLİ
27 SACİT YILDIZ İSTANBUL 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
28 HULUSİ GÜVEL ADANA 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
29 TAYFUR SÜNER ANTALYA 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
30 APTULLAH ÖZER BURSA 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
31 MURAT SÖNMEZ ESKİŞEHİR 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
32 EŞREF KARAİBRAHİM GİRESUN 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
33 FAHRETTİN ÜSTÜN MUĞLA 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
34 ENİS TÜTÜNCÜ TEKİRDAĞ 18., 22., 23. DÖN. MV
35 TANSEL BARIŞ KIRKLARELİ 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
36 TURGUT DİBEK KIRKLARELİ 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
37 HİKMET ERENKAYA KOCAELİ 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
38 İSA GÖK MERSİN 23., 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
39 SABRİ ERGÜL İZMİR 20. DÖN. MİLLETVEKİLİ
40 ORHAN AKBULUT SİVAS 16. DÖN. MİLLETVEKİLİ
41 ŞİNASİ ÖKTEM İSTANBUL 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
42 A. KEMAL KUMKUMOĞLU İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
43 HALİL AKYÜZ İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
44 SIDIKA AYDOĞAN İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
45 GÜLDAL OKUTUCU İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
46 KAZIM TÜRKMEN İSTANBUL 22. DÖN. MİLLETVEKİLİ
47 RASİM ÇAKIR EDİRNE 22., 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
48 BİLGİN PAÇARIZ EDİRNE 23. DÖN. MİLLETVEKİLİ
49 HASAN AKGÖL HATAY 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
50 DOĞAN ŞAFAK NİĞDE 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
51 M. ŞEVKİ KULKULOĞLU KAYSERİ 23., 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
52 DİLEK AKAGÜN YILMAZ UŞAK 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
53 ORHAN DÜZGÜN TOKAT 24., 25. DÖN. MİLLETVEKİLİ
54 ÜMİT ÖZGÜMÜŞ ADANA 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ
55 OSMAN AYDIN AYDIN 24. DÖN. MİLLETVEKİLİ

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)