• BIST 115.147
 • Altın 163,193
 • Dolar 3,8031
 • Euro 4,6545
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 3 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 14 °C

Kamu emekçilerinden cuma genelgesinin iptali için dava

Birleşik Kamu İş, Başbakanlık tarafından yayınlanan genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdu.

Orhan Şahin/ABC Gazetesi

Kamu çalışanlarının çalışma saatlerini Cuma namazına göre düzenleyen Başbakanlık genelgesine Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) tarafından Başbakanlık’a dava açıldı. Danıştay’a yapılan başvuruda Anayasa’nın 2,4,5 ve 24’üncü maddeleri uyarınca laiklik ilkesinin ihlal edildiği belirtilerek yürütmenin durdurlması talep edildi.

‘DİNİ DUYGULAR İSTİSMAR EDİLEMEZ’

Birleşik Kamu-İş vekili Av. Doğan Erkan tarafından Danıştay’a verilen dava dilekçesinde Anayasanın 24. maddesinin son fıkrasına göre “Kimse, Devletin sosyal, ekonomik, siyasî veya hukukî temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasî veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.” ifadeleriyle Anayasa’nın 24’üncü maddesinin ihlal edildiği belirtildi.

'DİNSELLİK TERCİH EDİLDİ'

Kamu görevlilerinin vazifesi ile dini vecibesi arasında bir tercih yapıldığına işaret edilerek, genelgeyle dinselliğin tercih edildiği, bu tercihin lailklik ilkesiyle bağdaşmadığı vurgulandı.

‘DEVLET KORUMAZSA BİZ KORURUZ’

Yine aynı dilekçede Anayasa Mahkemesi’nin 05/06/2008 tarihli üniversitelerde türbanı serbest bırakan yasa değişikliğiyle ilgili iptal kararı gerekçe gösterildi.

Dava dilekçesini hazırlayan Birleşik Kamu-İş Avukatı Doğan Erkan genelgeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Laiklik ilkesini korumak hem devletin, hem de yurttaşların görevidir. Anayasa böyle demektedir. Dolayısıyla devlet korumazsa, biz koruruz laiklik ilkesini. Dava bu nedenle açılmıştır” dedi.

‘SİYASAL İSLAMA UYGUN HUKUKSAL REJİM’

Birleşik Kamu-İş’in davayla ilgili açıklaması şu şekilde;

Kamu emekçilerinin çalışma saatlerini Cuma namazına göre düzenleyen Başbakanlık genelgesi bir kez daha göstermiştir ki; Devletin değiştirilmesi teklif dahi edilemez temel niteliği olan LAİKLİK ilkesi ortadan kaldırılarak, siyasal islama uygun bir hukuksal rejim ve yaşam biçimi inşa edilmektedir”

Ancak, Anayasanın 2, 4, 5, ve 24. maddeleri uyarınca tüm yurttaşlar, devlet ve devleti temsil eden tüm idarelerden; yönetsel eylem ve kararlarında laiklik ilkesine uygun bir hukuksallık beklemek HAK ve YETKİSİNE sahiptir. İdare, yönetsel düzenlemelerinde dini kuralları değil, anayasa ve yasalarda belirtilen hukuki kural ve esasları baz almak zorundadır.

İnanç ve ibadet özgürlüğü, devletin tüm inanç ve ibadet biçimlerinden bağımsız ve tümüne eşit mesafede olmasını gerektirir. Zira, Anayasanın 24. maddesi “kimsenin, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağını” düzenlemiştir.

Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu 19/f hükmünden aldığımız yetki ve konfederasyonumuz tüzüğünün amaç maddesinde verilen “Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Bağımsızlığını, Egemenliğini, Ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzenini, Demokratikleşme ve Çağdaşlaşma hedefini geliştirerek korumak” görevimiz gereğince, kamu emekçilerinin çalışma saatlerini Laiklik ilkesine aykırı kurallara göre düzenleyen Başbakanlığın Cuma Namazı Genelgesi’nin iptali amacıyla Danıştay’da dava açıyoruz.

Anayasamıza, laiklik ilkesine, hukukun üstünlüğüne, inanç ve ibadet özgürlüğüne yapılan tüm saldırılara karşı hukuki, demokratik ve meşru yollarla mücadele edeceğimizi de bir kez daha ilan ederiz. 11.01.2016

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)