• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 24 °C

Kanal D Haber'den 'Sürgün' kararı!

Ayşenur ARSLAN

Kariyer yolculuğumda pek çok kırılma noktası oldu. Pekçok tuhaf şeye maruz kaldım. Ancak, herhalde hiçbiri, Kanal D Haber’den CNN Türk’e “sürgüne gönderilmem” kadar trajikomik değildi!

O süreci ve sonrasını anlatabilmem için, öncelikle aşağıdaki yazıyı okumanız gerekiyor. Tarih 11 Şubat 2009. Medya Radar sitesi, “KANAL D’DE ŞOK GELİŞME” başlığıyla “olan biteni” duyuruyor:

“Yaklaşık bir haftadır hasta olduğu için işe gelmeyen Kanal D ve Cnn Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ayşenur Arslan'ın Mehmet Ali Birand ile kavga ettiği ve bu nedenle işe gelmediği ortaya çıktı.
Geçtiğimiz hafta Ayşenur Arslan'ın bir muhabiri azarlaması ve küfürlü konuşması nedeniyle Mehmet Ali Birand tarafından sert bir şekilde uyarıldığı ve bu uyarı sonrası Ayşenur Arslan'ın kanalı terk ettiği ortaya çıktı.
Ayşenur Aslan'ın önce hasta olduğu, anjiyo yapıldığı için işe gelmediği söylendi. Ancak geçmiş olsun demek için arayan hiç kimse Arslan'a ulaşamadı. Arslan'ın daha sonra izin aldığı söylendi. Ayşenur Arslan'ın daha önce de bu tür tartışmalar sonrası kanalı terk ettiği biliniyor. Ancak bu seferki dönüşü uzun sürdü. Seçim hazırlıklarını Ayşenur Arslan'ın yönettiği biliniyor. Bu gelişme üzerine CNN Türk ve Kanal D'de görsel yönetmenlik yapan ve Ayşenur Arslan ile anlaşamadığı için işini bırakmak durumunda kalan Talip Korkmaz yeniden göreve çağırıldı. Korkmaz bugün yeniden işe başladı.”

Her tarafı yalan yanlış bir kulis dedikodusu.

BİR: Evet, Birand’la çok kavga etmiştik. Ama hiç bu yüzden kanalı terk etmemiştim.

İKİ: Evet, gerçekten de anjiyo olmuştum ve hastanedeydim. Prof. Bingür Sönmez şahidimdir! Ziyarete gelen sınırlı sayıdaki arkadaşım şahidimdir. Dahası, bugün hayatta olmadığı için şahit yazamam ama, Birand da hastaneye geldiği için “durumumu” yakından görmüştür. Telefonumun kapalı olmasına gelince.. Anjiyo olurken telefonu açamamıştım! Tüh!!!

ÜÇ: Evet, yöneticiliğim sırasında sabırsızlığım ve bağırmamla bilinirdim. Ancak, asla ve asla “küfürlü” konuşmamışımdır. Herhalde bu konuda da sayısız şahidim vardır!

DÖRT: Gelelim, söz konusu günde Birand ile kavgamıza. Evet, söz konusu gün Birand ile kavga etmiştik. Etmiştik ama, çok farklı ve inanılması zor bir konuda.

***

2009 Şubat başlarıydı. Yine çok yoğun ve yorucu bir günü bitirmiştik. Birand, bültenden memnun biçimde yukarı çıktı, odama geldi. Bültenden ben de memnundum ama girişteki bir hata canımı sıkmıştı. Birkaç dakika kadar bunu konuştuk.

Sonra “Birand” dedim, “haberin olsun, ben yarın gelemeyeceğim.”

-Neden?

-Oğlum ameliyat olacak ya!

-İyi de elinden ameliyat olmayacak mıydı?

-Evet ama genel anestezi olacak. Üstelik bu, ilk ameliyatı. Yanında olmak zorundayım.

-Kızım bırak artık oğlanın peşini. Koca adam oldu, hâlâ çocuk gibi arkasından mı koşacaksın?

-Yani sen şimdi bana “gitme” mi diyorsun?

-Evet! Bırak oğlanın peşini!

-İyi de Birand, daha geçenlerde koşarak odandan çıktın “ben gidiyorum” dedin.. “Nereye” diye sorduğumda “Umur hastalanmış, ateşi çıkmış.. Ona gidiyorum” demedin mi!

- Ateşi çok yüksekti.

-Olabilir. Ama Umur evli bir adam. Oğlumun başında benden başka duracak kimse yok. Dediğim gibi genel anestezi ile ve ilk kez ameliyat oluyor. Kusura bakma, yanında olacağım.

Tahmin edebileceğiniz üzere, giderek yükselen bir tonda bunları konuştuk. Daha sonra Birand, beni çok ama çok şaşırtan bir şey yaptı. Odanın kapısını açıp, tam eşikte herkesin duyacağı biçimde bağırdı.

“Yeter artık, bu çocukları sana yedirmeyeceğim.”

***

Birand gittikten sonra, çalışma arkadaşlarımın yanına koştum. Daha olay soğumadan konuşmamızı anlattım. Ertesi gün oğlumun ameliyatı için gelmeyeceğimi.. Sonrasında da bir hafta izin alacağımı söyledim.

Ertesi gün ameliyat, neyse ki, başarılı ve çok rahat geçti. Ama hem ameliyatın hem de yaşadıklarımın stresi ile fenalaştım. Bir sonraki gün de ben hastanelik oldum. Prof. Bingür Sönmez ve ekibinin yönlendirmesiyle anjiyo yapıldı. Birkaç gün de hastanede kalmam istendi.

Birand, işte o sürede ziyaretime geldi.

Olabilecek en tuhaf sahneydi. Ben bir hastane odasında, kalp ritmimi ölçen kordonlara bağlanmış, yatıyorum. Mehmet Ali Birand yanımdaki koltuğa oturmuş anlatıyor. Bir yandan onu dinliyorum, bir yandan da “saçım başım kimbilir ne halde” diye düşünüyorum. Sonra hem dinlediklerimi sindirmeye, hem de saçım başımı dert etmemeye çalışıyorum.

Ailem, yakınlarım, arkadaşlarım bilir. Hastayken kimseleri görmek istemem. Kimselerin ziyarete gelmesini istemem. Hele Birand’ı, hiç!

Gerçi o da sevmezdi hastane ziyaretlerini. Teknesinde kayıp düştükten sonra İstanbul’a gelip ameliyat olmuştu. Ama bizlere yasak koyduğu için ziyaretine gidememiştik. Bunun yerine, beyaz ipek bir kravat almıştım. Tüm haber merkezi üstünü imzalayıp göndermiştik. Birand sonradan “kravat çok güzelmiş, keşke imzalamasaydınız” demişti!

Böyle biriydi işte. Aklından geçeni söylerdi. Kendisi ziyaretçi sevmese de, üstelik haber vermeden hasta odasını basabilirdi. Bana da sürpriz yapmıştı! Çünkü söyleyecek önemli şeyleri vardı.

Özellikle Ergenekon sürecinde gerilen iplerin “koptuğunu” haber veriyordu: “İyileş de buluşalım, ayrıntıları konuşalım. CNN Türk’te bir program yapmanı istiyorum.”

Mehmet Ali Birand’ı tanımayanlara, bütün bunları ve sonrasında yaşadıklarımızı anlamak zor gelebilir.

Oysa, bilenler bilir: Birand bir yandan böyle davranırken diğer yandan sizinle diyalogunu ve hatta (tuhaf gelebilir ama) dostluğunu sürdürebilir.

Nitekim, biz ölümüne kadar, dostluk demesek de- çok uygar bir ilişki sürdürebildik.

Örneğin, “Medya Mahallesi” programının bitmesi ve doğal olarak benim de kapı dışarı edilmem için iki teşebbüsü oldu. İlki programın reytinginin yüksekliği, ikincisi de Aydın Doğan’ın herkesin içinde “bayılıyorum programına” iltifatı yüzünden sonuçsuz kaldı.

ay.jpg

Ve ikimiz de buna “takılmadık”!!! O kadar ki, “Birand, benden kurtulmak için ne çok uğraştın ama kurtulamadın” diye iğnelerdim.. O da, “sorma şekerim” diye gülerek yanıt verirdi.

Tıpkı o gün hastane odasında ve daha sonra bir otelin lobisindeki görüşmemiz sırasında olduğu gibi!

O buluşmalarda da sakin sakin ve gülüp espriler yaparak CNN Türk’e geçişimi konuştuk.

(ARA NOT: Ayrıca, belirtmeliyim ki, Birand’ın yüzüne söylemediğim hiçbir şeye, bu yazı dizisinde yer vermedim. Her zaman olduğu gibi, pişman olacağımı bilsem de, Birand ile ilişkilerimde de “açık” davrandım. Belki de bu yüzden, günün sonunda konuşabildiğim (hatta zaman zaman dertleşebildiğim) bir insan oldu. CNN Türk’teki programıma da her davetimde katıldı.)

Birand, beni o sırada Ruşen Çakır ile Mirgün Cabas’ın NTV’de yaptığı ve çok ses getiren “Yazı İşleri” programının karşısına koyacaklarını söyledi. Yani, kaybetmesi garanti yarış atı gibiydim.

“Seçeneğim var mı” diye sordum. “Hayır, yok” dedi.

Ve birkaç hafta sonra kendimi –Birand’ın itirazlarına rağmen “Medya Mahallesi” adını koyduğum programla- ekranda buldum.

İlk programlar acemilikler, arayışlarla geçti. Bir yanda “işimi iyi yapma” takıntısı.. Diğer yanda “başarısız olup her an kapıya konma tehdidi” ile yeni biçimler aradım.

Bulduklarım arasında en ilgi çekeni, gazetelerin yazı işleri toplantılarından canlı yayın yapmak oldu. Doğrusu, benim açımdan da olağanüstü bir tecrübeydi.

***

İlk aylarda, Medya Mahallesi’ne konuk çağırmakta sıkıntı çekmiyordum. Çünkü henüz Ergenekon başlangıç safhasındaydı. Balyoz medyanın kafasına inmemişti! OdaTV operasyonuna da daha zaman vardı.

Bu yüzden, o ilk aylarda kimler gelip geçmedi ki programdan.. Ekrem Dumanlı.. Fehmi Koru.. Mehmet Metiner.. Hasan Cemal.. Mustafa Karaalioğlu.. Ve hatta (başıma komiser olarak atanmadan önce) Akif Beki!

Ancak, takvim 2010’a dönerken durum çok farklılaşmıştı. Kumpas davalarıyla rüzgâr iyice sertleşti. Kimi isimler, bırakın programa telefonuma bile çıkmaz olmuştu. Kabul edenler de, kavga etmek üzere geliyordu.

Ekranda ya da ekran arkasındaki kavgalar, aslında durumu çok net gösteriyordu. Türkiye gibi benim istikbalim de pek parlak değildi! Aydın Doğan’ın söylediği gibi “Medya Mahallesi cezaevi programına dönmüştü”.. Bu yüzden ya aklımı başıma alacaktım.. Ya da…

***

Her şeye rağmen, şunu söylemem gerek: Medya Mahallesi sürecinde CNN Türk’te asıl sıkıntıyı Kürt meselesinde yaşadım.

Zira, kendisiyle bu konuda hiç konuşmamıştım ama, tanıyanların bana “özellikle” aktardığına göre, Aydın Doğan en çok “Kürt meselesinde hassas” bir patrondu. Kastedilen “hassasiyet”, “aman bu iş çözülsün” anlamına gelmiyordu elbette. Daha ziyade “aman dikkat.. aman dikkat” demekti.

Örneğin en büyük “fırçayı”, Mayıs 2011’de sevgili Murathan Mungan’ın katıldığı program sonrasında yemiştim!

Patron çok ama çok sinirlenmişti. “Ne bu böyle, adam başladı Kürt.. Bitirdi Kürt..” diye telefona sarılmıştı. Tahmin edebileceğiniz üzere, mesaj sıcağı sıcağına “ayağımı denk almam” tavsiyesi ile iletilmişti.

En büyük kavga.. Hatta reji baskını, yine bir Kürt meselesinde Uludere katliamı konusunda patlak vermişti.

Akif Beki’nin yanıma komiser olarak atanmasına yol açan süreç de, Avni Özgürel’in canlı yayında Kandil’e gittiğini söyleyip, Murat Karayılan’ın anlattıklarını aktarmasıyla başlamıştı. Avni Özgürel’in programa çıktığı gün “Medya Mahallesi pek erken tatile girdiği” tebliğ edildi. Sonra da ekrana, dediğim gibi, ancak Akif Beki ile dönebildim.

bir.jpg

O günler iyiden iyiye tuhaftı. Kürt’ün K’sı tehlikeli ve yasaktı!

Ve, bu nasıl bir korku yarattıysa, Ankara’daki politika değişikliğine dair işaretleri görememişlerdi.. Avni Özgürel’in söyledikleri karşısında bu yüzden paniğe kapılmışlardı.. Birkaç hafta sonra, işaretler netleşmeye başladığında ise, herhalde beni ve programı çoktan unutmuşlar.. Ve “Ankara’dan gelen yeni talimata uyum sağlamaya” çalışıyorlardı!

İşin ucunda Türkiye’nin geleceği.. Meslek ahlâkı.. Akıl – izan falan olmasa gülüp geçeceğiniz.. Tuhaf günlerdi.

Haftaya, işte o günleri paylaşacağım.. İktidar korkusu akılları nasıl kilitliyor, gözleri nasıl bağlıyor.. Daha iyi anlayacaksınız!

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.