• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 23 °C

'Karanlık Korkusu' yeniden sahnede

Studio Oyuncuları, 2015 sezonunda Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve oynadığı Karanlık Korkusu’nu Cem Bender’in yer aldığı yeni düzenlemesiyle tekrar sahneliyor. 

Dünya tiyatrosunun önde gelen topluluklarından Studio Oyuncuları, 2015 sezonunda Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği ve oynadığı, daha önce oynandığında yurtiçi ve yurtdışında büyük ilgi görmüş olan Karanlık Korkusu’nu Cem Bender’in yer aldığı yeni düzenlemesiyle tekrar sahneliyor. 

Studio Oyuncuları 2015 sezonunu, Şahika Tekand’ın geliştirdiği Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi açısından büyük önem taşıyan Karanlık Korkusu’yla açıyor.

İlk kez 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen, yurtdışında sahnelendiği Belçika, Hollanda ve Fransa’da büyük ilgi gören, 2010 yılında İKSV Salon’da gerçekleştirilmiş ilk tiyatro gösterisi olan Karanlık Korkusu, yeniden Studio Oyuncuları sahnesinde. 

2009’da 0090 Festivali kapsamında sahnelendiği Brüksel, Antwerp ve Rotterdam’da büyük ilgi gören Karanlık Korkusu, daha sonra da İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France`in ortaklaşa yürüttükleri “Fransa`da Türk Mevsimi” kapsamında Paris’te Théâtre du Gymnase’de sahnelenmişti. 

Karanlık Korkusu’nda çağdaş kentli insan, sistemde var olmaya çalışan beş rol kişisinin tek bir karakterin monologunu oluşturan konuşma örgüsü ve en doğal insan hareketlerinden en soyut sonuca ulaşmayı hedefleyen bir sahneleme düzeni içinde anlatılıyor.  

Oyun, Aralık ayından itibaren her Pazartesi ve Cuma 21:00’de Studio Oyuncuları sahnesinde izlenebilir. 11 Şubat 2016 tarihinde ise “Boğaziçi’nde Performans” etkinlikleri kapsamında Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda sahnelenecek.

Studio Oyuncuları 20. İstanbul Tiyatro Festivali’nde Samuel Beckett’in yazdığı Godot’yu Beklerken oyununun dünya prömiyerini yapacak. Oyun, festivalin hemen ardından Belçika Antwerp Toneelhuis sahnesinde sergilenecek.

KARANLIK KORKUSU

STUDIO OYUNCULARI

Yazan/Yöneten: Şahika Tekand

Dekor ve Kostüm Tasarımı: Şahika Tekand

Işık Konsepti ve Tasarımı: Şahika Tekand

Ses Konsepti ve Tasarımı: Şahika Tekand

Dekor ve Işık Uygulama: Esat Tekand

Oyunda kullanılan müzik örnekleri Zeynep Gedizlioğlu bestelerinden alınmıştır.

Yönetmen Yardımcıları: Verda Habif, Nesli Kayalı, Nazlı Deniz Korkmaz, Arda Kurşunoğlu

Oyuncular: Şahika Tekand, Cem Bender, Ahmet Sarıcan, Arda Kurşunoğlu, Selen Kartay

Komut Masası Oyuncuları (Müzik-Işık-Sinyal): Nesli Kayalı, Nilgün Kurtar, Verda Habif

Oyun 21.00’de başlar, yaklaşık 1 saat sürer ve tek perdeliktir.

Bilet fiyatları: Tam 50 TL, İndirimli 25 TL

STUDIO OYUNCULARI

Valikonağı Cad. Akkirmanlı Sok. 30/38 Nişantaşı - İstanbul

Karanlık Korkusu’na Dair

- Karanlıktan kaçarken ışığın içinde kör oluş...

- Her reddediş çabasının itaat edilmesi gereken bir komuta dönüşmesi...

- Her atılan adımın hemen ardından bunun sistem tarafından, sistemi işleten kurallardan biri haline getirilmesi...

- Olup biteni şimdiki zamanda (ve gerçek zamanda) yöneten ve giderek tanıdık olan ve bir süre sonra da onlarsız hareket dahi edilemeyen komutlar, kodlar, simgeler...

- Sistemin dili...

- Maruz kalış... öğreniş... dönüşüm...

Yazar ve Yönetmenin Notlarından

- “Karanlık Korkusu” çağdaş insanın, sistemi işleten bir oyun taşına dönüşmesini, oyuncuların gerçek zamanda maruz kaldıkları “oyun” kuralları ile şekillenen eğlenceli ama bir o kadar da zorlayıcı bir sahne aksiyonu içinde var olma mücadelesi verdikleri ve oyun alanının adeta bir simülasyon odasına dönüştüğü bir sahneleme düzeni içinde ifade eder.

- Oynanan oyunun ve kurallarının, gerçek zamanda öğrenilmesi süreci hem oyuncu hem de seyirci için eş zamanlı bir deneyim gerçekleştirir.

- Oyunun müziği, sahne aksiyonunun oluşum sürecine bağlı olarak kompoze edilmiş olmasına karşın, performans sırasında sahne aksiyonunu manipüle eder ve sahne aksiyonunun bizatihi kendisinin şimdiki zamandaki en temel varlık koşullarından biri haline gelir.

- Beş rol kişisi, aynı koşullarda farklı tepkiler vererek var olmaya çalışırlar.

- Beş oyun kişisinin monologları belli bir matris düzeninde iç içe geçer.

- Bu beş monologu hem simultane hem de süperpoze (hem yan yana hem de üst üste) var edecek şekilde örülmüş konuşma örgüsü, sistem içindeki çağdaş kentli insanı ifade eden bir tek ana karakterin monologunu oluşturur.

- Şahika Tekand’ın kendi yöntemine de ironik bir yaklaşım sergilediği Karanlık Korkusu, en doğal insan hareket ve tepkilerinden en soyut sonuca varmayı hedefleyen bir sahneleme düzeni içinde gerçekleşir.

STUDIO OYUNCULARI

STUDIO OYUNCULARI, 1988'de Şahika Tekand ve Esat Tekand tarafından oluşturulan Oyunculuk ve Sanat Stüdyosu'nun gösteri topluluğu olarak kuruldu ve 1990 yılında profesyonel nitelik kazandı. Gösteri sanatlarında, özellikle de oyunculuk sanatında 'çağdaş olan'ın araştırılması ve uygulanması ilkesi ile yola çıkan topluluk, faaliyetini sürdürdüğü 20 yıl içinde, Şahika Tekand'ın geliştirdiği 'Performatif Sahneleme ve Oyunculuk' yöntemi ile sahnelediği bütün oyunlarla dünyada özellikle de Avrupa'da en dikkat çekici tiyatro topluluklarından biri oldu.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)