• BIST 103.328
 • Altın 193,027
 • Dolar 4,6479
 • Euro 5,4758
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 30 °C
 • Antalya 31 °C

Katliamcıların avukatlarının AKP'de önlenemez yükselişi!

Katliamcıların avukatlarının AKP'de önlenemez yükselişi!
"Avukatların biri AKP'den bakan, sekizi milletvekili, üçü belediye başkanı oldu, biri de AYM üyesi seçildi. Bu kişileri kariyerlerinde yükselten AKP, katliamcılarla aynı zihniyete sahip olan IŞİD'le mücadelede ne kadar samimi olabilir."

Sivas Katliamı’nın 23. yıl dönümünde yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Katliam sanıklarını savunan avukatların biri AKP’den bakan, sekizi milletvekili, üçü belediye başkanı oldu, biri de AYM üyesi seçildi. Sivas katliamcılarını savunmayı adeta referans, prestij sayarak bu kişileri kariyerlerinde yükselten AKP, katliamcılarla aynı zihniyete sahip olan IŞİD’lemücadelede ne kadar samimi olabilir”dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, 37 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’nın 23. yıldönümünde yazılı bir açıklamayaparak yaşanan katliamı bir kez daha kınadı. Cankurtaran, aradan geçen 23 yıla karşın Sivas Katliamı’nın bütün yönleriyle aydınlatılamadığını ve acıların dinmediğini belirterek şöyle konuştu:

“IŞİD İLE SİVAS KATLİAMCILARI AYNI ZİHNİYETE SAHİP”

“Sivas Katliamı, hoşgörüsüz, kendisinden olmayana yaşam hakkı tanımayan bir zihniyetin ürünüydü. Bu zihniyet farklı coğrafyalarda farklı isimlerle kendini gösteriyor. Sivas’ta Maraş’ta katliamlarla kendini gösteren bu zihniyet,ortamını bulduğunda Suriye, Irak’ta IŞİD, Nusra, Nijerya’da Bako Haram, Somali’de Eş Şebabadıyla ortaya çıktı. Daha birkaç gün önce Atatürk Havalimanı’nda insanları katledenler ile Sivas’ta insanları yakanlar  arasında zihniyet açısından hiçbir fark bulunmuyor.”

“SİVAS KATLİAMCILARINI SAVUNMAK AKP’DE ADETA REFERANS KAYNAĞI”

AKP’nin Türkiye’ye yönelik gittikçe artan IŞİD tehditine karşı mücadele edemeyeceğini savunan Cankurtaran, “Sivas Katliamı sanıklarını savunan avukatlarınbiri AKP döneminde bakan, sekizi milletvekili, üçü belediye başkanı oldu. Biride AKP desteğiyle Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi seçildi. Başka sanık avukatları da bürokrasi de önemli görevlere getirildi. Denebilir ki avukatın görevi herkesi savunmak. Ancak Sivas davasında sanık avukatlarının neredeyse hepsinin AKP döneminde iyi noktalara getirilmesi şunu da gösteriyor. AKP, Sivas Katliamı’na gerçekten tepki duymamaktadır ve bu davada sanıklar lehine taraf olmayı bir referans, prestif saymaktadır. O nedenle Sivas katliamcılarını savunanları kariyerlerinde yükselten AKP, katliamcılarla aynı fikirlere sahip olan IŞİD’lemücadelede ne kadar samimi olabilir” dedi.

“KATLİAMCILARI ‘TAHRİK OLMUŞ VATANDAŞ’ SAYANLAR, IŞİD’İ ‘ÖFKELİ GENÇLER’ OLARAK GÖRDÜ”

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bir açıklamasında IŞİD’i “Öfkeli Sünni Gençler” olarak nitelendirdiğini hatırlatan Cankurtaran, AKP yöneticilerinin ezici çoğunluğuna göre de Sivas katliamının dini hassasiyetleri tahrik edilmiş vatandaşların galeyana gelmesi olarak görüldüğünü belirtti.

“YENİ SİVAS VE HAVALİMANI KATLİAMLARI PLANLANIYOR, SORUMLUSU AKP HÜKÜMETİ OLUR”

Cankurtaran, IŞİD’e yönelik operasyonlarda ele geçirilen belgelere göre IŞİD’inbaşta Alevilere ait dernek ve cemevleri olmak üzere ülke içinde bir çok farklı hedefe yönelik saldırılar planladığının iddia edildiğini belirterek, “IŞİD’intehditleri ciddiye alınmalıdır. Yeni Sivas ve havalimanı katliamları planlanıyor olabilir. Bunu engellemek en başta hükümetin görevi. Yeni bir saldırı olursa bunun bir numaralı sorumlusu mezhepçi ve cihatçıları koruyan politikalarıyla AKP hükümeti olacaktır” dedi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)