• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 28 °C
 • Antalya 26 °C

KHK ile kapatılan TÜBİDER'in eski başkanlarından ortak açıklama

KHK ile kapatılan TÜBİDER'in eski başkanlarından ortak açıklama
KHK ile kapatılan dernekler arasına yer alan TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği'nin sıralı başkanları ortak bir açıklama ile karara tepki gösterdi. Açıklamada, Derneğin FETÖ ile ilişkilendirilmesi şiddetle reddedilerek Cumhuriyete bağlılık bildirildi.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında hükümete tanınan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)  çıkarma yetkisi ile pek çok kurum ve kuruluş kapatılırken, Gülen Cemaati'yle hiçbir ilgisi bulunmayan bazı meslek kurulışlarının da aynı kapsama alınması tepki çekiyor.

O kuruluşlardan biri de başkanlığını Bülent Vural'ın yaptığı TÜBİDER (Bilişim Sektörü Derneği) oldu.

Bilişim Sektörü Derneği'nin bugüne kadar başkanlığını yapan Bülent Vural, Dr. Ragıp Başbuğ, Erkin Fındık,
Niyazi Saral, İbrahim Durak ve Akif Şimşek  imzası ile bugün yapılan ortak açıklamada, söz konusu karara tepki gösterildi. Kararın "sehven" yapılan bir yanlışlık olabileceğinin vurgulandığı açıklamada, TÜBİDER'in, FETÖ ile ilişkisinin olduğu yönündeki idda şiddetle reddedilerek, Cumhuriyet, demokrasi ve laiklik değerlerine bağlı bir sektör derneği olduğunun altı çizildi. 

Hükümet nezdinde gerekli girişimlerin yapıldığı da belirtilen açıklamanın tam metni şöyle:
 
23.7.2016 tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan OLAĞANÜSTÜ HAL kapsamında alınan tedbirlere ilişkin olarak 667 sayılı KHK çerçevesinde TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği kapatılan dernekler arasında yer almıştır. Devamında buna bağlı olarak 5.8.2016 tarihli 29792 sayılı Resmi Gazetede 667 sayılı KHK’ye dayanarak Ekonomi Bakanlığı tarafından TÜBİDER İktisadi İşletmesi de kapatılmış ve sahip olduğu ‘’Uluslararası Piyasa Gözetim Yetkisi’’ de ayrıca iptal edilmiştir.

Bilişim Sektörü Derneği TÜBİDER’in kapatılması ve bu uygulamanın bir devamı olarak verilen diğer kararların, sehven yapılan vahim bir yanlışlık olduğuna inanıyoruz.

Bu nedenle, TÜBİDER’İN kapatıldığını öğrendiğimiz andan itibaren derhal ilgili mercilere resmi olarak başvuruda bulunduk ve gerçek durumu anlattık. Bu doğrultuda girişimlerimiz devam ediyor.

En kısa sürede sehven yapılan bu yanlışlığın düzeltileceğine ve TÜBİDER’in faaliyetine kaldığı yerden devam edeceğine inanıyoruz.

TÜBİDER Bilişim Sektörü Derneği, kurulduğu 1999 yılından bugüne kadar sadece meslek sorunlarının konuşulduğu ve ve sektörün mali, ticari ve yasal sorunlarının  çözümlenmeye çalışıldığı bir sivil toplum kuruluşu olmuştur. Hiçbir şekilde FETÖ/PDY yapılanması ile ilişkisi yoktur. Üzücü bir şekilde TÜBİDER için basında yer alan ‘’Cemaatçi Dernek Kapatıldı” ya da “FETÖ’nün Bilişim Ağına Darbe‘’ gibi TÜBİDER’i rencide eden, onu FETÖ/PDY yapılanması ile ilişkiliymiş gibi gösteren haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Sorumsuzca ortaya atılan bu iddia ve yakıştırmaları şiddetle reddediyoruz.

TÜBİDER kurulduğu tarihten bugüne kadar felsefi olarak Cumhuriyet, demokrasi ve laikliğe bağlı, mesleki sorunlarla ilgilenen bir sektör derneği olmuştur.

Kamuoyunun bilgisine sunulur. Saygılarımızla,
 
KAPATILMIŞ TÜBİDER BİLİŞİM SEKTÖRÜ DERNEĞİ ESKİ YÖNETİM KURULLARI ADINA;
Bülent Vural          (2015-2016 Y.K Eski Başkanı)
Dr.Ragıp Başbuğ  (2013-2015 Y.K Eski Başkanı)
Erkin Fındık           (2010-2013  Y.K Eski Başkanı)
Niyazi Saral           (2009-2010 Y.K Eski Başkanı)
İbrahim Durak       (2005-2006 Y.K Eski Başkanı)
Akif Şimşek           (2002-2009 Y.K Eski Başkan)

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)