• BIST 116.251
 • Altın 162,447
 • Dolar 3,7746
 • Euro 4,6572
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 12 °C
 • Adana 19 °C
 • Antalya 13 °C

Kılıçdaroğlu: Bu kadınların zaferidir!

Kılıçdaroğlu: Bu kadınların zaferidir!
CHP Meclis Grup toplantısına çok sayıda kadın bulunuyor. Kılıçdaroğlu, cinsel istismar önergesinin geri çekilmesine "Bu kadınların zaferidir" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, çok sayıda kadının izlediği ve Meclis TV tarafından sansürlenen grup konuşmasında AKP'nin komisyona geri çektiği tartışmalı tasarıyı eleştirdi.

CHP Grup toplantısına katılmaya gelen kadın sivil toplum kuruluşu üyeleri CHP salonuna sığmadı. Kılıçdaroğlu konuşması sırasında ses sorunu yaşayınca kendi kürsüsünü bırakarak bir üst sıraya çıkıp konuşmasına oradan devam etti.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşması öncesi salona yerleşmeye çalışanlar zor anlar yaşadı. Yer kalmadığı için CHP’li vekiller toplantıyı odalarına giderek beklediler. CHP lideri salona kalabalık sığmayınca kendi kürsüsünü bırakarak bir üste çıkarak konuşmasını oradan devam ettirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AKP'nin önergesine tepki gösteren çeşitli kadın sivil toplum kuruluşları, Meclis önünde toplanarak protesto eylemi yaptı. Eylemciler  ‘Bu yasa Meclis’ten geçmeyecek’ diye slogan attı.

 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

AKP'YE GERİ ADIM ATTIRAN TÜRKİYE'NİN YİĞİT KADINLARIDIR"

"Bugün AKP geri atmışsa, bu adımı attıran bu ülkenin yiğit kadınlarıdır. Çocuklarımızı siz yetiştiriyorsunuz. Türkiye tarihinin en ciddi krizlerinden birini yaşıyor. Freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor. Bunların tek bir düşüncesi var, tecavüzcüleri hapishaneden nasıl kurtarırız diye. Bu ülkenin bütün kadınlarına yürekten teşekkür ediyorum.

KADIN KARDEŞLERİME YÜREKTEN ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Hiçbir ayrım yapmadan bütün kadın kardeşlerime yürekten şükranlarımı sunuyorum. İlk kez kadınlar güçlerinin farkına vardılar. Türkiye, eğitimden dış politikasına, savunmasından teröre kadar bir bataklığın içine sürüklenmiş vaziyette. Bu bataklıktan kadınlar kurtaracak.

TÜM GERİ ÇEKİLEN YASA ÖNERİSİ BİR GECE YARISI ÖNERGESİYLE METNE GİRMİŞTİR

Sizler genellikle, televizyonda Genel Kurulu görürsünüz. Genel Kurul dışında komisyonlar vardır. Kanun teklif ve tasarıları komisyonda görüşülür sonra Genel Kurula gider. Bazen alt komisyonlar kurulur STK'lar ile milletvekilleri bir arada çalışırlar. Sizler Genel Kurul'a gelen kanun ve teklifleri görürsünüz. Bugün geri çekilen yasa önerisi bir gece yarısı önergesiyle metne girmiştir. Komisyonlarda görüşülmemiştir, STK'ların görüşü alınmamıştır, 3 siyasi partinin görüşü sorulmamıştır.

 

83 KADIN ÖRGÜTÜ ORTAK BİR BİLDİRİ YAYINLAMIŞTIR

Önerge CHP'nin girişimleri sonucu bugüne sarkmıştır. En büyük tepkiyi kadınlar vermiştir. 83 kadın örgütü ortak bir bildiri yayınlamıştır. Bu teklifin kabul edilmemesiyle ilgili olarak. Teklif geri çekilme konusunda, AKP içerisinde kabul görmüştür. Kadınlar gücünü göstermiştir. İktidardaki bir siyasal parti bu teklifi geri çekmek zorunda kalmıştır. Bugüne kadar Türkiye'de ne kadar ciddi sorunlar çıkmışsa, bunların temelinde gece yarısı verilen önergeler yatmaktadır. Biz karşı çıkıyoruz, bütün partilerin de karşı çıkması lazım. İnsan gibi görüşmek, tartışmak, uzlaşmak varken, yeni sorunlara kaynaklık yapan önergeleri kabul ettirmemeliyiz"

 

ŞEHİTLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPAN HAİNDİR

Kılıçdaroğlu, son KHK'larla 15 Temmuz şehitleri olarak adlandırılan kişilerin yakınlarına sağlanan ayrıcalıklara da tepki göstererek "Şehitler arasında ayrımcılık yapan haindir" diye konuştu.

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)