• BIST 116.982
 • Altın 162,246
 • Dolar 3,7989
 • Euro 4,6397
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 18 °C

Kitap dünyasının gündemi ABC'de

Kitap dünyasının gündemi ABC'de
Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi...ABC Kitap iletişim: [email protected]

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim: [email protected]

-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için "Yeni çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" oluşturdular.

Büyük sermaye sahiplerinin bile artk 'Kapitalizm' eleştirisi yaptığı son günlerde isabetli bir şekilde Fernand Braudel'in "Kapitalizmin Kısa Tarihi" editörlerimiz tarafından 'Haftanın Kitabı' olarak kitapseverlere öneriliyor.

ABC Kitap sayfalarını okumadan sahaf turuna çıkılmaz.

İşte editörlerimizin sizin için seçtikleri.

YENİ ÇIKANLAR

Erdal Alova 
Birinci Çoğul Şarkı

İş Bankası Kültür Yayınları

Antik Çağ Anadolusu'nun "İnsan Manzaraları"…
-Alova-

Birinci Çoğul Şarkı'da Kibele'den Mithras'a, Anadolu Gizemleri'nin etkili olduğu bir coğrafyada yaşanan gizli Tarih'i resmi Tarih karşısında şiirle deşifre ederek, özel adların ve tarihlerin yer almadığı bir Karşı Tarih yaratıyor. Böylece, tarihsel önyargılardan, verili resmi bilgiden uzak bir düzlemde Anadolu uygarlıklarına yeni bir taraftan bakıyoruz. Bu şiir-kent'in giriş kapısının alınlığında Octavio Paz'ın şu sözleri kazılıdır: "Kalabalık Geçmiş'le ıssız Gelecek arasında, Çağımızın en büyük gizemi, hiç kuşkusuz, değişim içinde değişmeyeni bulmaktır." 
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Roberto Ampuero 
Neruda Vakası

Kırmızı Kedi 

Nobel Ödüllü şair Pablo Neruda ölümcül bir hastalığın pençesinde, geçmişindeki hatalarıyla yüzleşmektedir. En büyük umudu, hayatının sırrına ışık tutacak kişiyi, Doktor Ángel Bracamonte'yi bulmaktır. 

Devlet başkanı Salvador Allende'nin yakın dostlarından biri olan Neruda, Pinochet darbesi öncesinde Şili'de kimseye güvenememektedir. Ama bu durum, Kübalı sürgün Cayetano Brulé'yle tanıştığında değişecektir. Neruda, Cayetano'ya hayatını değiştirecek bir teklif sunar. Tereyağı ve sigaranın bulunamadığı, karneyle etin bile alınamadığı zamanlarda gelen bu dedektiflik teklifi Cayetano için bulunmaz bir fırsattır. İlk başlarda zorlanan Cayetano, yeni mesleğinin püf noktalarını şairin verdiği Georges Simenon'un ünlü polisiye romanlarında bulur. Araştırmalarında Şili'den Meksika'ya, Küba'dan Doğu Berlin'e sürüklenen Cayetano, Neruda'nın aslında başka bir şeyin peşinde olduğunu keşfedecektir. 

Ampuero, Şili'yi darbeye götüren süreci ve ülkedeki darbe öncesi gerilimi başarıyla anlatırken, hikâyeyi Pablo Neruda'nın hayatıyla; aşkları ve şiirleriyle harmanlıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Cemil Kavukçu 
O Vakit Son Mimoza

Can Yayınları

İçeri girdiğimizde boş gözlerle tavana bakıyordun. Sonra bize döndün, gülümsemeye çalıştın. Sana başka bir gözle bakıyordum artık. Yalnız ben değil, hepimiz öyle bakıyorduk. Bizi kandırmıştın. Ama en acısı, hiçbir şey olmamış, hastaneye yatacağın güne kadar gizli gizli içmemişsin gibi kandırmaya devam ediyordun. Ne yapabilirdik? Bu koşullarda kızamaz, eleştiremez, kalbini kıramazdık. Olan olmuş, her şey bitmişti artık.

O Vakıt Son Mimoza, Cemil Kavukçu'nun belki en hüzünlü kitabı. Alkol bağımlılığı nedeniyle hastaneye yatırılmış bir dost, zaman kavramını yitirmiş yaşlı bir anne, batmak üzere bulunan, hedefsiz, menzilsiz bir gemiye toplanmış düşsel çocukluk kahramanları… Kavukçu'nun, yaşamı her yönüyle kavrayan, her duygunun hakkını veren öykülerinde sıra hüzünde… Ama okuyunca göreceksiniz; en umutsuz anlarımızda bile bahçemize bir fidan diker, bir sokak hayvanıyla dost olur, ölüm döşeğinde gülümseriz. Çünkü insan asıl umudunu kaybettiği zaman ölür. 
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Enis Batur 
Kanat Hareketleri Neyin Nesisin Sen
(Lirik Şiirler 1993 - 2006)

Kırmızı Kedi

Sizin için tuttum beş gül getirdim Sevgili,
durup dururken beş kırmızı gül getirdim, kan.
Beş beyaz gül süt, beş sarı gül altın yaprak,
tuttum beş pembe gül getirdim Sevgili, tan.

Başka bir el koparmış onları, benim elim
bunca korkak: Bir dikmeyi bilirim, bir de
dokunmayı: Tepeden tırnağa teniniz yangın
beldem, sizin için beş siyah gül parmaklarım,

kömür. Toprak, temas, sahi bir de ak kâğıt,
seçtiğim kelimelerin arasında nedense mağrur,
ilerlerim karda bıraktığım izler birer ağıt,
ayırdım dikenleri: Sizin için bu beş arı gül.
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Batıkan Köse 
Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler

İletişim Yayıncılık

"Abi bana iki öykü sar." "Az bekle, çıkar." Elleri yana yana tezgâha öyküleri bıraktı, üstü başı mürekkepti. Elimi uzattım, "Dokunma," dedi. Yazıcıdan yeni çıkmışlar. "Durum mu, olay mı yeğenim?" dedi. "Olay olsun," dedim, "bu ara pek durumum yok."

Batıkan Köse, metropollerin alelacayip teferruatlarını, narsistik aurasını ve matrak rutinlerini, ele avuca sığmaz muzip bir dille anlatıyor. Öpmek isteyince hata raporu veren robot sevgililer, rüya görmek için ödenen vergiler, yaratıcı intiharlar tasarlayıp satan departmanlar, Olimpos-Beşiktaş minibüsünde mitolojik şöhretlerle ayaküstü muhabbetler…

Yaşanmış ve yaşanması muhtemel anları ilmek ilmek birbirine bağlıyor. İlkokuldaki kalem hırsızı Çağdaş'tan yola çıkıp birisinin kalbini çalarak çağdaşlaşan ama bunu Batılılaşmayla bağdaştıramayan karakterlerin yarattığı bir çağrışımlar zinciri… Şahsi Düşler ve Onur Kırıcı Gerçekler sözcük oyunlarıyla renklenen ince bir mizahın öyküleri.

İstanbul, 2015

Nebil Özgentürk-Can Dündar-Coşkun Aral
Biz Kültür Yolcuları
(Türkiye'nin Yaşayan, Solan Renklerinin Peşinde)

Deniz Kültür Yayınları

Bu kitap, üç belgeselcinin kültür yolculuğudur. "Biz aşağıda imzası bulunanlar"ın gökkuşağı renginde, özgür, refah, sereserpe bir ülke düşüdür.

-Zülfü Livaneil
"Karadeniz'in Cırpındığı yer"de, Livane Kalesi'nde
-Yaşar Kemal
"Sözün bittiği yer"de Dengbej sohbetinde...
-Musa Eroğlu
"Erenler diyarı"nda Hacıbektaş Dergâhı'nda...
-Ayşe Kulin & Suzan Kardeş
"Suyun öte yanı"nda Balkan topraklarında...
-Fazıl Say
"Adalar yalnızlığı"nda Burgazada'da...
-Ahmet Özhan
"Son fasıl"da Dede Efendi'nin evinde...
-Ara Gürel
Ağrı Dağı'nın ardı"ndakilerin anıları arasında....
-Burhan Öçal
"Kuruyan Sulukule" Mardin'in sokaklarında...
-Kardeş Türküler
"Sesini yitiren şehir" Mardin'in sokaklarında...
-Erol Parlak & Kubat
Abdallar diyarında "Anadolu'nun kara çocukları"yla...
-Garo Mafyan
Ağrı Dağı'nın ardı"ndakilerin anlıarı arasında...

(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Hatice Çoban Keneş 
Yeni Irkçılığın Kirli ötekileri Kürtler, Aleviler, Ermeniler

Dipnot Yayınları

Sınıfa, ırka, etnik kökene, cinsiyete dair ayrımcı pratikleri sınırlamaya, denetlemeye, hatta gerektiği yerde yasaklamaya yönelen bütün önlemlere rağmen ayrımcılık, biçim değiştirmiş ve gündelik yaşamın içine sızmış ama görünürlüğü azalmış olarak önemli bir sorun olmayı sürdürüyor. Ayrımcılığın dolaylı biçimleri, özellikle medyanın gündelik yaşamın hemen her alanına dair yaydığı mesajlarda kendini gizleyen sıradan, ilgisiz bir haberin ya da metnin satır aralarında kaybolan ama yakından bakıldığında pekâlâ ırkçı olarak nitelenebilecek yargılarla üretilmeye devam ediyor. 

Ayrımcı ideolojileri birbirine eklemlemek yoluyla başta Kürtler olmak üzere Alevilere, Ermenilere, kadınlara, farklı cinsel yönelimlere yönelik nefret dolu ifadelerinden hareketle biyolojik temellere dayanan "eski" ırkçılıktan, daha çok cinsiyetçi, milliyetçi vb. ideolojilerin ittifak kurması ile üretilen "yeni" ırkçılığa evrilen süreçte kavramın nasıl bir dönüşümden geçtiğinin ve hangi anlamlara büründüğünün izi sürülüyor.

İstanbul, 2015

Christian Descamps 
Fransa'da Felsefenin Kırk Yılı
(Sartre'dan Deleuze'e Tekil Düşünce)

Bağlam Yayıncılık

Demokrasi ve felsefe ikiz doğmuşlardır. Her ikisi de "ortak fayda"yı hedeflerler ve her biri kendi çoklu yol alışlarında dünyada gerçekten de ikamet etmek isteyen biri için bunun belirleyici bir sorunsal olduğunu hisseder. Elbette demokrasi, güneşli ve zeytin ağaçlarıyla dolu bir ülkede aşağı yukarı yirmi beş yüzyıl önce icat edildi, fakat bugün küresel bir sorumluluk projesidir.

Bizim burada yapmak istediğimiz şey bir terminoloji oluşturmak değil ve filozoflara verdiğimiz önem onlara ayırdığımız satırlarla ölçülemez. Söz konusu olan kırk yıl boyunca Fransız felsefesini besleyenleri ortaya çıkartmaktır. Bu ortak ufuk dâhilinde bizim adına "tekil düşünce" dediğimiz şeyin ortaya çıktığını gördük. Eksiksiz olma iddiası taşımadan -zaten kim olabilir ki?- keşfetmeye davet ediyoruz. Bu yapıt bir ansiklopedi değildir. Milyonlarca böceği unutmaksızın bir milyondan fazla hayvan cinsi, beş yüz binden fazla bitki çeşidi olduğunu unutmuyor! Bıktırıcı bir sıralama olmaksızın okuyucuya, felsefe olmadan yaşayabileceğini bilen, fakat bu şekilde tam olarak insan olamayacağının farkında olan okuyucuya bir yetişkin gibi davranmayı uygun görüyor.
Chrıstıan Descamps
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

Osman Çakmakçı 
Konuşmanın İmkansızlığı Üzerine Bir Diyalog

İş Bankası Kültür Yayınları

"Pek anlamadım. Hele konuşmanın böylesine büyük bir sorun yumağı olabileceğini hiç anlayamıyorum. Ayrıca gereksiz de buluyorum. Abartılı da-" "Evet, ilk bakışta, konuşmak gibi basit bir eylemin böylesine karmaşık bir şeymiş gibi ele alınması saçma. Ama ilk bakış yanıltıcı olabilir, değil mi? Sanırım sen konuşmayı tek yönlü bir aktarım olarak anlıyorsun da ondan. Hâlbuki konuşma, merkezdeki bir noktadan dışarıya akıtılan bir ifade değildir. Aksine en az iki merkez noktanın karşılıklı birbirine akmasıdır. Yani 'ego'ların kendi kabuklarını çatlatması, o zırhta yarıklar açmasıdır. Konuşmak, bu anlamda insanın kendini yenmesini de gerektirir. Tehlikeli bir girişimdir bu; yani konuşmak tehlikeli bir girişimdir. İnsanın kendi varlığını tehlikeye atmasıdır." "Allah Allah, şimdi de konuşmanın tehlikeli bir şey olduğunu söylüyorsun-" 
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015


Jack London 
Uçurum İnsanları

Alfa Yayıncılık

Londra'nın fakir mahallerinde yaşayan, her türlü haktan yoksun ezilen bir halkın romanı Uçurum İnsanları. 1902 yazında İngiltere'ye ilk seyahatini yapan London, kılık değiştirerek Londra'nın Doğu Yakası'nda iki ay yaşadı. Karınlarının doymasından başka bir şey istemeyen alt sınıftan insanların arasına karıştı, onlarla birlikte yaşayarak, gözlemlerini edebi bir dille aktardı. Toplumsal adaletsizliği tüm yalınlığıyla gözler önüne seren Uçurum İnsanları önemli bir klasik eser olma özelliğini hâlâ koruyor.

"Benim başka hiçbir kitabım genç kalbimi yoksulluğun böylesi kadar burkmadı."
-Jack London-

İstanbul, 2015

Jack London 
Bir Alkoliğin Anıları

Alfa Yayıncılık

London, 1913 yılında yayımlanan Bir Alkoliğin Anıları'nda alkolle olan deneyimini kahramanı Barleycorn üzerinden anlatıyor. Kısa ama maceralarla dolu bir hayat yaşayan yazar, otobiyografik unsurlar kullanarak yazdığı bu kitapta alkolle olan uzun soluklu ve yıkıcı ilişkisine dair pek çok ipucu veriyor. Jack London dostlukların ve toplumsal ilişkilerin alkolizm kıskacında sürüklenişini anlatıyor.

"Tüm kafayı çekme serüvenlerinin en unutulmazlarından birisi."
-Times Higher Education Supplement-

"Olağanüstü bir eser. Önce böbürlenme sonra inkâr ... alkolden iğrenmeye dair kuşkulu bir protesto ... ama bir yandan da ağır içmenin maço yanına tam bir bağlılık."
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)


İstanbul, 2015

Colm Tóibín 
Brooklyn

Everest Yayınları

-2009, Costa Roman Ödülü-

50'lerin İrlanda'sının bir taşra kasabasında, birçok genç kız gibi Eilis Lacey için de imkânlar kısıtlıdır. Ablası ona Amerika'ya göç etme imkânı yarattığında, Eilis ailesini, arkadaşlarını ve geçmişini ardında bırakarak gitmesi gerektiğini hisseder. Brooklyn'de kalabalık bir evde oda tutan Eilis, katlandığı fedakârlığın yavaş yavaş farkına varır. Evinden uzakta, sıla hasreti içindeki genç kadın, yılmak yerine her gün adım adım yeni hayatına alışır, arkadaşlıklar kurar, kendine bir gelecek yaratır. Gelgelelim İrlanda'dan gelen bir haberle hayatı alt üst olacak, sorumlulukları ile arzuları arasında neredeyse trajik boyutta bir ikilem yaşayacaktır. Yayımlandığı yıl birçok eleştirmenin "Yılın Kitapları" seçkisine dahil ettiği Brooklyn, Costa Roman Ödülü'nü kazandı ve 2015 yılında John Cowley tarafından filme çekildi. 

"Öyle ustalıklı bir roman ki hayatınız boyunca aklınızdan çıkmayacak."
-Ali Smith TLS Yılın Kitapları Seçkisi-

"Brooklyn, incelikli ve ustalıklı üslubuyla bu yıl kalbime dokunan kitaplardan."
-David Vann Yılın Kitapları Seçkisi-

"Yüzeydeki basitliğin derin bir duygusal ve psikolojik karmaşayı maskelediği kitaplardan."
-John Lanchester Yılın Kitapları Seçkisi-

İstanbul, 2015


EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Pierre Bourdieu 
Ayrım /Beğeni Yargısının Toplumsal Eleştirisi

Heretik Yayıncılık

Pierre Bourdieu'nün Fransa'da 1979'da yayınlanan ve çok kapsamlı gözlem verilerine dayanan temel çalışması Ayrım kuşkusuz ki günümüz sosyal bilimler alanı açısından çağdaş bir klasik niteliğinde. Sınıfsal perspektif ile kültürel analizi biraraya getiren ve sınıfsal tahakkümün kültürel mekanizmalarını ifşaya soyunan eserin ayırt edici vasfı, sınıf mücadelesinin gizil bir boyutuna, kültürel tüketimin çok değişkenli ve müphem karakterine odaklanması. Bu sayede Bourdieu, en yoğun olarak Kant'tan bu yana felsefe tarihinin en muamma sorularından birine, beğeni yargısının kökeni ve işleyişi sorusuna sosyo-tarihsel ve ampirik bir cevap vermeye çalışıyor. 

Ayrım bu özelliklerinin yanında Bourdieu'nün merkezi kavramlarının (alan, habitus ve sermaye) kullanımının paradigmatik bir resmi de ayrıca. Muradımız, Bourdieu'nün tilmizi L. Wacquant'ın deyişiyle sınıf incelemeleri açısından "Kopernik devrimi tadındaki" bu çalışmanın yayınlanmasının, Türkiye sosyal bilimler alanındaki sınıf incelemeleri sahasına yeni bir soluk getirmesi.
(Tanıtım Bülteninden)

Ankara, 2015

Necib Mahfuz 
Yağmurda Aşk

Kırmızı Kedi

-1988 Nobel Edebiyat Ödülü-

Yağmurda Aşk, 1967 yılında gerçekleşen Altı Gün Savaşı sonrasındaki Kahire'yi ve başlarından geçen felaketlerin ardından kendi yollarını çizmeye çalışan farklı karakterleri anlatıyor. Savaşta kaybedilenlerin yanı sıra insanların zaafları ve kendi yarattıkları trajediler, başedilmesi gereken acıları gün yüzüne çıkarırken ülkede vatanseverlikten fuhuşa kadar her konuya karşı duyulan hassasiyet, "yeni" ile "eski"nin ahlaki değerler çerçevesinde çatışmasına ve gelecekle ilgili şüphelere neden oluyor. Yağmurda Aşk'ta toplumsal ikilemlerin yaşandığı bu ortamda, aşk acısı çeken unutulmaz karakterlerin mutluluğu ve aşkı aramasına ve yeni başlangıçlara yelken açmalarına şahit olacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)

İstanbul, 2015

John Berger 
Bir Fotoğrafı Anlamak

Metis Yayıncılık

Berger'in fotoğraf üzerine yazıları, onun düşünmeye verdiği dikkat ve özeni çok iyi kanıtlıyor. Yazılarını okumaktan bu kadar zevk almamızın bir nedeni olmalı: Düşünce onun için asla bir jest, kibir ya da entelektuel bir egzersiz değil. Küçük bir çocukken içgudusel bir merakla bakmanın yetişkin disiplinine kavuşmuş hali sanki. Kendini baktığı nesneyle içtenlikle ve şefkatle özdeşleştirmesinden gelen, bizleri de içine çeken bir hakikat. İkincisi, Berger'ın yalın bir biçimde tanımladığı o estetik ölçüt: "Bu eser insanların toplumsal haklarını öğrenmelerine ve haklarını talep etmelerine katkıda bulunuyor mu, onları buna teşvik ediyor mu?" Bir özelliği daha var bu yazıların: İnceleme Berger için hiç bir zaman sadece bir eleştiri ve sorgulama değil, her zaman fotoğrafa ait görünür ya da görünmez bir hikâye anlatıyor bize. Aynı zamanda bir hikâye anlatıcısı o.

Geoff Dyer'ın hazırladığı bu derleme fotoğrafa özel bir edisyon olarak tasarlandığı için Berger'ın önceki kitaplarından bölümler de içeriyor. Yanı sıra, sergiler için veya kataloglara sunuş veya sonsöz olarak yazılmış ama herhangi bir kitabında yer almamış metinler var aralarında. Berger okumaktan aldığınız zevkin bunlarda da süreceğini düşünüyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)


İstanbul, 2015

HAFTANIN KİTABI

Fernand Braudel 

Kapitalizmin Kısa Tarihi

Say Yayınları

Yirmiden fazla dile çevrilmiş olan bu eser dünya ekonomisinin XV. ve XVIII. yüzyıllar arasındaki tarihine ilişkin 30 yıl süren bir araştırmanın bulgularını ve sonuçlarını içeriyor. XX. yüzyılın en büyük tarihçilerinden biri olan Fernand Braudel insanın nüfusundan, ne yiyip ne içtiğinden, ne giydiğinden, ne tür teknolojiler kullandığından, neyi nasıl alıp sattığından ve ne tür mekânlarda yaşadığından söz ederek size kapitalizmin tarihinin bir özetini sunuyor.

Birgün gazetesinin kitap ekinde Nuriye Bilici bu konuda yerinde bir değerlendirmede bulunuyor. Aşağıda bu yazının bir bölümüne yer veriyoruz.

“Fransız tarihçi Fernand Braudel bizde daha çok kısaca ‘Akdeniz’ olarak bilinen ‘İkinci Philippe Dönemi’nde Akdeniz ve Akdeniz Dünyası’ isimli eseriyle tanınır. Fransa ordusunda subayken Naziler tarafından tutuklanarak götürüldüğü kampta 1940-45 yılları arasında neredeyse hiç kaynak kullanmadan yazdığı bu eserin bizde bu kadar tanınmasının sebebi, 16. yüzyılda İspanya ve Osmanlı İmparatorluğu arasında İnebahtı Deniz Savaşı’yla sona eren mücadeleyi dönemin tarih, coğrafya, tarım, teknoloji ve düşünce dünyası çerçevesinde ele almasıdır.
(…)
“Braudel, 1976 yılında Amerika’da bir dizi konferans verir. Bu konferanslarda hem çalışmalarının özeti sayılabilecek bir sunum yapmış, hem de çalışmalarına getirilen eleştirilere yanıt vermiştir. Konuşmaları daha sonra kitaplaştırılmış ve çeşitli dillerde çevirisi de yayınlanmıştır. Dilimize Say Yayınları tarafından İsmail Yerguz çevirisiyle ve Kapitalizmin Kısa Tarihi adıyla kazandırılan kitap, hem Braudel’i hem de ‘kapitalizm’i anlayabilmek adına iyi bir adım. 

“Kapitalimin Kısa Tarihi üç bölümden oluşuyor: ‘Maddi yaşamı ve ekonomik yaşamı gözden geçirirken’ adını taşıyan birinci bölümde ekonominin sadece ekonomi demek olmadığını, eğer ekonominin ne demek olduğunu anlamak istiyorsak gündelik hayata bakmamız gerektiğini vurguluyor. Bize miras kalan, karmakarışık biçimde biriken, bize gelinceye kadar sonsuzca yinelenen sayısız hareket ve tavrı bilmeden kimsenin karar almasının mümkün olmadığını, tüm bunların hem yaşamamıza yardımcı, hem de bizi hapseden, bizim yerimize kararlar veren şeyler olduğunu beliriyor. Bu ‘şey’ler, kışkırtmalar, itkiler, modeller, kimi zaman kökleri hayal bile edilemeyecek kadar çok eski çağlarda olan eylem biçimleri ve zorunluluklardır. Çok eski ve çok canlı, yüzyıllar öncesine dayanan geçmişi günümüze taşırlar.
(…)
“Özetle, iki tip alışveriş vardır; biri somut, saydam olduğundan rekabete dayalı alışveriş, öbürü yüksek düzeyde, çok gelişmiş, egemen alışveriş. Bunlar aynı mekanizmalar değildir, bu iki tip faaliyeti yönlendiren aynı faktörler de değildir ve kapitalizm dünyası birincinin değil, ikincinin içinde yer alır. Genelde kapitalizm ve Pazar ekonomisi birbirinden ayrılmıyorsa bunun nedeni ortaçağdan bu yana her ikisinin de aynı tempoyla gelişmesi ve kapitalizmin genellikle ekonominin motoru ve gelişmesi olarak takdim edilmesidir. Gerçekte her şey maddi yaşamın kalın sırtına yüklenmiştir; maddi yaşamda her şey genişleyip gelişir; Pazar ekonomisi de bedel ödeyerek hızla genişler, ilişkilerini yayar. Bununla birlikte bu yayılmadan karlı çıkan her zaman kapitalizm olmuştur.

“Üçüncü ve son bölüm ‘Dünyanın zamanı’ adını taşıyor ve günümüz kapitalizm anlayışını tartışmaya açıyor. Sonuç olarak boyutu küçük, içeriği büyük Kapitalizmin Kısa Tarihi yeterince doyurucu bir kitap.”

 

ABC ÇOK SATAN KİTAPLAR

 

EDEBİYATEDEBİYAT DIŞI
1. Elveda Güzel Vatanım
Ahmet Ümit, Everest Yayınları
1. Kadın 
Yılmaz Özdil, Kırmızıkedi
2. Kürk Mantolu Madonna
 Sabahattin Ali, Yapı Kredi Yayınları
2. Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
Yuval Noah Harari, Kolektif kitap
3. Yeşil Deniz Kabuğu
Sarah Jio, Pena Yayınları
3. Memleketi Ben Kurtaracağım
Gülse Birsel, Doğan Kitap
4. Mücella 
Nazan Bekiroğlu, Timaş Yayınları 
4. Suriye
Fehim Taştekin, İletişim Yayıncılık
5. Sen Benim Hayatımsın
Ferzan Özpetek, Can Yayınları
5. Enver
Murat Bardakçı, İş Bankası Kültür Yayınları
6. Küçük Prens
Antonie Saint- Exupery, Can Yayınları
6. Türklerin Tarihi
İlber Ortaylı, Timaş Yayınları
7. Tutsak Güneş
Ayşe Kulin, Everest Yayınları
7. Darbe Oyunu 
Veysel Ayhan, Alkım Yayınevi 
8. İçimizdeki Deniz
Sabahattin Ali, Yapı Kredi Yayınları
8. Oyuncu Anne
Rehber Kitap

Şermin Çarkacı, Elma Yayınevi
9. 1984
George Orwell, Can Yayınları

9. Yol Ayrımındaki Türkiye

Selçuk Şirin, Doğan Kitap

10. Saftirik Greg’in Günlüğü 
Jeff Kinney, Epsilon
10. Başarıya Götüren Aile
Doğan Cüceloğlu, Remzi Kitabevi

Kitap haberleri ve bültenlerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz...

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Editörün seçtikleri / 8 Ocak 201808 Ocak 2018 Pazartesi 19:29
 • Yeni çıkan kitaplar / 8 Ocak 201808 Ocak 2018 Pazartesi 18:44
 • Haftanın çok satan kitapları / 1 Ocak 201801 Ocak 2018 Pazartesi 17:47
 • Haftanın Kitabı: "Dünyaya ve Kendimize Dair"01 Ocak 2018 Pazartesi 17:43
 • Yeni çıkan kitaplar / 1 Ocak 201801 Ocak 2018 Pazartesi 17:34
 • Editörün seçtikleri / 1 Ocak 201801 Ocak 2018 Pazartesi 17:25
 • Ankara Valiliği'nden yılbaşı açıklaması29 Aralık 2017 Cuma 12:26
 • Haftanın Kitabı: "ABD Onaylı Yerli ve Milli Hükümet"25 Aralık 2017 Pazartesi 15:48
 • Haftanın çok satan kitapları / 25 Aralık 201725 Aralık 2017 Pazartesi 14:54
 • Editörün seçtikleri / 25 Aralık 201725 Aralık 2017 Pazartesi 14:39
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)