• BIST 115.634
 • Altın 166,283
 • Dolar 3,9458
 • Euro 4,8518
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 17 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 23 °C

'Kuran tefsiri yapan bir kişi olarak söylüyorum: Diyanet kapatılmalı'

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, yayınladığı fetvaları nedeniyle büyük tepki alan Diyanet fetvaları için 'diyanet sorunun bir parçası haline dönüştü. Bana göre kapatılmalı' diyor.

Beril Kaleli/ABC Gazetesi
Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı “Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu” resmi internet sitesinde geçtiğimiz günlerde yayımlanan "Babanın öz kızına şehvet duyması haram değil" fetvası, gelen tepkiler üzerine siteden kaldırılmıştı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş de dün, fetvanın yayımlandığı Dini Soruları Cevaplandırma Platformu'nu kapattıklarını açıklayarak yaşanan olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyrudu.

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, yayınladığı fetvaları nedeniyle büyük tepki alan Diyanet İşleri ve fetvalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Sorulan sorunun da verilen cevabın da çok yanlış olduğuna dikkat çeken İhsan Eliaçık, ‘’Verilen cevabın kendisi zaten sorunun bir parçasına dönüşmüş. Kur'an-ı Kerim’de ayetin ne olduğuna değinilmemiş’’ dedi.

İşte İhsan Eliaçık’ın açıklamaları:

‘SORUYU SORANA ÖNCE ŞUNUN SÖYLENMESİ GEREK...’

‘’Mezheplerin bugün için gereksiz, lüzumsuz kendi aralarındaki tartışmaları cevap diye verilmiş. Dolayısıyla bu yanlış anlaşılmaya sebep vererek sanki babanın kendi öz kızına şehvetle bakmasının bir mahsuru olmadığını hatta, sosyal medyada yayılarak İslamiyetin aile içi ilişkiye cevaz verdiğini, Diyanet’in de böyle bir fetva verdiği şeklinde bir algıya dönüşmüş.

Kur'an-ı Kerim’de Nisa suresinin 23‘üncü ayetinde kimlerle evlenilemeyeceği açıkça zikredilir. 12 sınıftan bahsedilir, anneleriniz, kızlarınız, halalarınız, teyzeleriniz… diye sıralanır. 12 grup sıralandıktan sonra evlenmenin size haram kılındığı belirtilir. Dolayısıyla ensest ilişki, aile içi cinsel ilişki bu ayetle açık ve net bir biçimde yasaklanmıştır. Soruyu soran vatandaşa önce bunun söylenmesi gerek. Bu söylenmeyip mezheplerin 300-400 sene önce yaptığı tartışmalar, soruya cevap diye aktarılmış.

‘TEDAVİ İÇİN BİR DOKTORA GİTMESİ TAVSİYE EDİLMELİ’

Öte yandan, kızına şehvetle bakan bir baba varsa, böyle bakmakla benim nikahım düşüyor mu diye soruyorsa, o kişiye önce Kur'an’dan bu ayet gösteririlip, kızına bu şekilde bakmanın doğru olmadığı, günah olduğu, tövbe etmesi gerektiği söylenmeli, daha da yetmiyorsa tedavi olmak için bir doktora gitmesi tavsiye edilmeliydi.

‘SORUNUN PARÇASI HALİNE DÖNÜŞMÜŞLER’

Verilen cevap yanlış anlaşılmaya yol açabilecek bir cevap. Gereksiz ayrıntıya girilerek asıl mevzuyu vatandaşa aktarmayıp ve doğrusu dini bir aydınlatma da yapmayıp mezhep istihkaklarıyla vakit kaybediyor, bunu cevap diye sunuyor, Verilen cevaba bakınca, ne yapıyor bunlar, babanın kızıyla ilişkisine cevaz mı veriyor, noluyoruz falan diye bir algı oluşuyor.

Öte yandan, Nisa Suresi’nin 22‘inci ayetinden Diyanet İşleri cevap kurulunun haberdar olmaması mümkün değil. İslamiyet’in enset ilişkiye, aile içi ilişkiye yasak getirdiğini, evlenilmesi yasak olanların 12 madde halinde sıralandığını bilmemesi mümkün değil. Düzgün yazılmamış iyi cevap verilmemiş. Meramlarını ifade edememişler. Verilen cevapla bir sorunu çözeceğiz derken sorunun bir parçasına dönüşmüşler.

‘DİYANET BUNU ÇOK YAPMAYA BAŞLADI’

Bu olay bağlamında kompozisyona dair nasıl cevap vereceğini bilemeyen bir usulde yazıldığı söylenebilir ama, Diyanet bunu çokça yapmaya başladı son zamanlarda. Sorulara, sorgulanmamış eski İslam kültürüyle cevap veriyorlar, mezheplerin görüşlerini aktarıyorlar. Halkımızı, değişen şartlar doğrultusunda, ilhamı Kur'an’dan alarak aydınlatmıyorlar. Yanlış cevaplar veriyorlar.

‘ALEVİ SÜNNİYLE, MÜSLÜMAN ATEİSTLE EVLENEBİLİR’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez yeni yılın ilk günlerinde yaptığı bir konuşmada, ‘cemevlerine hukuki statü verilmesi’ tartışmalarıyla ilgili, “cemevlerine hukuki statü verilmesi”ne değinerek “cemevlerinin caminin alternatifi, başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” açıklamasında bulunmuştu.

Görmez’in bu açıklamasından sadece bir kaç gün sonra da , Diyanet’in internet sitesinin ‘Fetvalar’ bölümünde “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna, “Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez” yanıtı verilmişti.

Diyanet’in bu fetvasınında da sorgulanmamış İslam kültürünün kalıntılarıyla cevap veren bir üslübun sonucu olduğunu vurgulayan Eliaçık, ‘’Alevilerle Sünnilerin evlenip evlenemeyeceği ile ilgili sorulan soruya ‘Müslümanla evlenilir, müslüman olmayanla evlenilmez diyerek, ima yoluyla Alevilerin Müslüman olmadığı, dolayısıyla onlarla evlenilemeyeceği gibi yine yanlış anlaşılacak, yine meseleye cevap vermeyen, sorgulanmamış bir üslüp görüyoruz. Bu da yanlış. Alevilerle Sünnilerin evlenmesinde bir mahsur yoktur; bir Müslümanla bir ateistin evlenmesinde hiç bir mahsur yoktur’’ dedi.

Eliaçık, Bakara Suresi’nin 221 ve Maide Suresi’nin 5‘inci ayetlerine değinerek, ‘ Bu ayetlere göre 3 evlilik kriteri belirlenmiştir: namus, iffet ve sadakat. Bunlara uyan herkes birbiriyle evlenebilir. Neden müşriklerle evlenilemez? Çünkü müşrik, saldırgan düşmandır. Burada da saldırgan düşman askerleriyle evlenmeyin demek istiyor, bunu da yanlış anlıyorlar’ dedi.

CEMEVLERİ TARTIŞMALARI

Cemevlerinin mabet olarak tanınması hakkında da yanlış fetva veriyorlar. Hac suresinin 40‘ınca ayetine göre, içinde Allah adının anıldığı her yer mabet olarak saygınlığa sahiptir. Cemevleri de buna dahildir.

‘DİYANET KAPATILMALI’

Diyanet İşleri son zamanlarda  ard arda yayımladığı sapkın fetvaları, Diyanet’in kapatılması yönündeki görüşleri tekrar gündeme taşıdı.

Son seçimler öncesinde de “Diyanet’in yeniden yapılandırılması” görüşü ortaya atılmış ve görüş havuz medyası’nda kara propaganda olarak adlandırılırken, yandaş medya’nın haberlerinde ‘Diyanetin çeşitli kademelerinde büyük bir temizlik operasyonu başlatılacağı’ iddiaları yer almıştı.

Diyanet’in kapatılmasına tarftar olduğunu belirten Eliaçık, ‘’Ben Kur'an-ı Kerim tefsiri yapan bir kişi olarak bunu söylüyorum. Kurani açıdan bakarsak insanlara bekçilik, vekillik yapmak ve herhangi bir dayatmada bulunmak Kuran’da yasaklanmıştır. İnsanları din namına koruyup kollayan, onlara vekillik yapan, onlar adına konuşan bir kurum olamaz. Bir defa Diyanet buna aykırı’’ dedi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)