• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 24 °C

Kürt'ün K'sı

Ayşenur ARSLAN

“Radikal gazetesi yazarı Avni Özgürel geçtiğimiz günlerde Kandil'e giderek Murat Karayılan ile bir söyleşi yapmıştı. Ancak söyleşi aradan günler geçmesine rağmen yayınlanmadı.

Hatta röportajla ilgili Özgürel'in bilgiler verdiği Ayşenur Arslan'ın Medya Mahallesi programı da kısa süre sonra yayından kaldırıldı.”

****

İnternet sitelerinde epey “tık” alan bu haber, meslek ve özellikle ekran yolculuğumun en ilginç dönemlerinden birini anlatıyordu.

Takvimler 2012 Haziran’ındaydı. Medya Mahallesi programı “güya” erken tatile girmişti. Ama kararın gerekçesi de sonrası da belliydi. Nitekim, Medya Mahallesi’ne ancak Akif Beki’nin “eşliğinde” dönebildim. Akif Beki de, kendisinden bekleneni yaptı. CNN Türk’ten gönderilmemi sağladı.

O günlere döneceğiz.

Ancak, yalnızca o günlerin kapıların ardındaki heyecanlı öyküsünü paylaşmak için değil.. Aynı zamanda, en azından “benim tanık olduğum” kadarıyla, MEDYADAKİ KÜRT’ÜN K’SI SENDROMU’nu anlatmak için..

İlk gençliğim, TİP saflarında siyasetle buluştuğum yıllarım, medyadaki serüvenim.. Meslekte ya da sokakta, Kürt meselesi pek çok kez karşıma çıktı.

O kadar ki (Ercan Arıklı sonrasındaki ikinci) Nokta Dergisi’nde, önüme dergideki tüm Kürt sözcükleri sarıyla çizilmiş olarak kondu. “Bu dergi sarılık çıkartmış” diye yüzüme parmak sallandı!

***

Hatırladığım pek az “farklı” örnekten ilki de Nokta’da yaşanmıştı oysa. Tabii, Ercan Arıklı’nın patron olduğu, efsane olmuş ilk Nokta’da. “DERSİM’İN 50. YILI” kapağını ben hazırlamıştım. Derginin kadrosu da, Kürt meselesini çok rahat konuşup tartışabileceğimiz isimlerden oluşuyordu.

nokta.jpg

Bir başka örnek de, atv’deki Siyaset Meydanı’ndan. 90’lı yılların ortalarından. Siyaset Meydanı, o akşam (program başlığı olarak kullandığımız ifadeyle) Güneydoğu meselesi üzerineydi. Ve hatırlanacağı üzere, yine çok geniş, zengin ve her kesimi temsil eden tartışmacıları ağırlıyordu.

Gecenin bir vakti, haber merkezindeki odamda telefon çaldı. Açtım. Bir ses,

“Ben Dinç Bilgin.. Ali’ye (Kırca) söyleyin, ‘DEVLET TERÖRÜ iddialarını sorsun. Ali’ye de bu programa da yakışır” dedi.

Telefonu kapattım. Şaşırmıştım.

Öyle ya. Ercan Arıklı’dan Dinç Bilgin’e kadar geçen 10 küsur yılda nice patron, genel yayın yönetmeni ile çalışmıştım.. Ama hiçbirinden böyle bir “öneri” gelmemişti.

İlk aklıma gelen “biri beni işletiyor” düşüncesiydi. Çünkü, o zamana kadar Dinç Bilgin’le telefonda ya da yüz yüze konuşmuş değildim. Sesini tanımıyordum.

Dahili numaradan arandığıma göre santral biliyordur diye sordum. Evet, arayan Dinç Bilgin’di.

Ali Kırca’ya, uygun bir anda notu ilettim. Ali de şaşırdı. Ancak, Siyaset Meydanı’nın sonraki bölümünde, pek az medya kuruluşunda konuşulabilecek olan o “TABU KONU”, devlet terörü iddiası tartışıldı...

Ali Kırca ile bu konuda benzer düşüncelerde olduğumuz için, 28 Şubat’taki, o “PKK’nın gazetecileri” başlıklı nefret söylemine hiç yüz vermedik. Linç kampanyasına katılmadık. Konuya hep “gerçek anlamda hassasiyetle” yaklaştık.

Ne var ki, daha sonra, farklı gazete ve televizyonlarda zaman zaman “tersine hassasiyetle” karşılaştım. Kürt olup olmadığımı soran bile oldu!! Hayır, Kürt değildim. Hayır, Kürtçü değildim. Hayır, PKK’lı hiç değildim. Sadece gazeteciydim. Gerçekleri ve insan haklarını önemsiyordum. O kadar!

****

Neyse ki, Mehmet Ali Birand ile çalışırken böyle sorularla karşılaşmadım. Bu yanıtları vermek zorunda kalmadım. En azından bu meseleye dair haberlerde herhangi bir sorun yaşamadım.

Ancak, CNN Türk’te, tüm meslek yaşamımda tecrübe ettiğimin çok daha fazlasına maruz kaldım. Medya Mahallesi’nde, en büyük sıkıntıyı bu yüzden çektim.

Örneğin, ilk doğrudan “fırça”, Murathan Mungan yüzünden geldi.

1975’lerden arkadaşım Murathan, ekrana çıkmayı pek sevmez. Bana da bin bir ricam sonrasında bir kez geldi. Mayıs 2011’de Medya Mahallesi’ne katıldı. Tanıyanlar bilir, Murathan yazdığı gibi konuşanlardandır. Yine öyle konuştu, anlattı. Ve öyle, şiir gibi bir program oldu.

Şiir mi!! Murathan’ı uğurladıktan sonra yaşananların şiirle hiç ilgisi yoktu doğrusu!!

Aydın Doğan çok ama çok sinirlenmişti. “Ne bu böyle, adam başladı Kürt.. Bitirdi Kürt..” diye telefona sarılmıştı. Tahmin edebileceğiniz üzere, sözleri de sıcağı sıcağına “ayağımı denk almam” tavsiyesi ile iletilmişti.

O sırada anlatıldı.

Aydın Doğan en çok “Kürt meselesinde hassas” bir patrondu. Kastedilen “hassasiyet”, “aman bu iş çözülsün” anlamına gelmiyordu elbette. Daha ziyade “Aman dikkat.. Aman dikkat” demekti.

Bunun ne anlama geldiğini.. En önemlisi, yönetici kadronun, o sözleri nasıl yorumladığını.. Kürt meselesindeki “hassasiyeti” 29 Aralık 2011 günü anlayacaktım.

Hem de, medya tarihinin en trajikomik vakalarından biri olarak.

****

Aralık 2011’de, henüz Twitter kullanmaya başlamamıştım. Haber merkezinde çalışmıyordum. Ve beni uyaracak asistanım / editörüm vs. yoktu. Dolayısıyla, 28 Aralık gecesi kopan fırtınadan haberdar değildim.

29 Aralık sabahı işe gelirken, yolda CNN Türk radyoyu dinliyordum. Parametre’nin sunucusu Ebru Baki, bir ara “Uludere’de bombardımanda 30 kadar kişi..” diye bir cümleye başladı. Ama cümlenin sonunu adeta yuttu! Sonrasında da bu konuda başka bir not, bilgi vermedi.

Ofise vardığımda nedenini ve durumu anladım: Uludere’de Türk jetleri bir grup insanı “PKK’lı diye” bombalamıştı. 30’dan fazla ölü vardı. Korkunç olay, Twitter mesajıyla Türkiye’ye ve hatta dünyaya duyurulmuştu. Bazı internet siteleri de haber yapmaya başlamıştı.

Peki “BİZ” ne yapıyorduk?

Haber masasındaki genç editör, “resmi açıklama bekliyoruz” dedi.

Odama geçtim.

Hazırlığımı yaptım. O günkü konuğum Can Dündar geldi. Konudan onun da haberi vardı. Derken, Anadolu Ajansı Şırnak Valisi’nden iki satırlık bir açıklama geçti. Vali, olayı doğruluyor ve ölenlerin sivil yurttaşlar olabileceği ihtimalinden söz ediyordu.

O açıklamayı da alarak stüdyoya gittik.

Programın başında ben Anadolu Ajansı’nın haberini de göstererek haberi verdim. O an itibariyle bilgimizin bundan ibaret olduğunu söyledim. Ayrıntı gelirse paylaşacağımı duyurdum.. Ve sıradaki konuya geçtim.

Derken…

Hemen arkamdaki reji odasında bir gürültü koptu. “Birisi” masaya vuruyor ve avaz avaz bağırıyordu. O “birisi” daha sonra intercom aracılığı ile “kulaklığıma” avaz avaz bağırdı: “Sana bu haber verilmeyecek denmedi mi.. Bu konuya girmeyeceksin..”

“Birisi”, CNN Türk Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav’dı.

BBC’de uzun süre çalışmış.. Bilgi Üniversitesi’nde medya dersleri veren.. Yani, haberciliği sahada ve akademik olarak, aynı zamanda evrensel kurallarıyla “bilen” Ferhat Boratav!

Bağırmak yetmemişti anlaşılan. Birkaç saniye sonra önüme usulca bir kağıt kondu. Üzerinde el yazısıyla “Uludere konusuna girilmeyecek” yazıyordu.

can.jpg

Yaşananlar yüzünden konuşacak durumda değildim. Neyse ki Can Dündar olan biteni anladı.. Konuşarak durumu idare etti. Ben de –nefes alabilmek için- akışımdaki bir banda pas attım.

Bant yayınlanırken Can ile kısaca “ne yapacağımızı” konuştuk. “Can” dedim, “şeytan bana şu anda masadan kalk git diyor..”

Neyse ki O benden daha soğukkanlıydı. Beni sakinleştirdi. “Gerekirse konuyu ben açar, gelen bilgileri anlatırım” dedi.

Bant sonrasında canlı yayına döndük. Bir süre daha gündemdeki konuları konuştuk.

Ama, seyirciye söz vermiştim. Dile kolay 30’dan fazla insanın “kendi uçaklarımızın bombalarıyla öldüğü” bir olaydan bahsediyorduk. Hiçbir şey olmamış gibi programı kapatamazdım. Ben susup, konuşmayı Can’a bırakmayı da gururuma yediremez, meslek etiğine yakıştıramazdım.

Bu yüzden programın sonlarında bir kez daha Uludere’den söz ettim. Vali’nin açıklamasını tekrarladım. Sonraki saatlerde ayrıntıların ortaya çıkacağından söz ettim.. Programı noktaladım..

Ben önde, Can arkada, hemen Ferhat Boratav’ın odasına gittik. Ve aramızda, neredeyse bütün CNN Türk ahalisinin tanık olduğu (mealen) şu konuşma geçti:

****

BEN: Canlı yayında rejiyi nasıl basarsın öyle!

BORATAV: Sana o haberin verilmeyeceği söylenmedi mi?

BEN: “Resmi açıklama bekliyoruz” dendi. Ben de zaten Şırnak Valisi’nin açıklamasıyla birlikte verdim. Üstelik o açıklamayı da Anadolu Ajansı geçmişti.

BORATAV: O açıklama sayılmaz.

BEN: Nedenmiş o?

BORATAV: İşin içinde askeri uçaklar var. Vali nereden bilecek ne olduğunu? Biz, Genelkurmay’dan açıklama gelene kadar bu haberi veremeyiz.

BEN: Ne yani! Ne zamandan beri haber yapmak için Genelkurmay’ı bekliyoruz? Bizim gazetecilikten anladığımız bu mu olacak!

BORATAV: Evet, Genelkurmay’dan açıklama gelmeden biz bu haberi ve-re-me-yiz!

BEN: Ben verdim. Bu konuda gereği neyse yaparsın! Ama bir daha ben yayındayken reji basarsan o dakika masadan kalkar giderim, haberin olsun..

Elbette daha uzun bir tartışmaydı. Arada gazetecilik nedir / ne değildir kavgası bile yapıldı. Ama özetle bu konuşuldu. Bizim tartışmamızdan saniyeler sonra da Genelkurmay’dan açıklama geldi. CNN Türk, diğer haber kanalları gibi SON DAKİKA duyurusuyla yaklaşık 20 saat sonra Uludere haberini verdi.

Neredeyse, benim verdiğim bilgiler ve kullandığım sözcüklerle!!

Ertesi gün, medya siteleri Medya Mahallesi’nde yaşananları aktardı. Bazı ayrıntıları ve isimleri bilmeseler de “rejinin basıldığını” öğrenmişlerdi. Ne yazık ki, tartışmanın “gazetecilik” faslı yoktu haberlerde. Oysa, bana göre asıl mesele oydu. Gazeteciliği “yetkililerin açıklamalarını yayınlamak” zanneden bir kuşak için öğretici olabilirdi!

cnn.jpg

Elbette, o “YETKİLİLER” zaman içinde gazeteciliği yavaş yavaş öldürdü. Tesadüf mü bilmiyorum, Uludere katliamından yalnızca iki ay önce 20 Ekim 2011’de, dönemin Başbakanı Erdoğan gazete ve televizyonların patron ve yöneticileri ile bir araya gelmişti. Sonrasında hep yapacağı gibi!

Açıklama yapılmadı ama, öğrendik ki, Erdoğan o toplantıda medyadan “terörle mücadele konusunda destek ve hatta kimi haberlerde otosansür” talep etmiş.

Yine tesadüf mü bilmiyorum, bu toplantıdan sonra birden bire “TV haberlerindeki şehit cenazesi görüntülerinin toplumu rencide ettiği” keşfedilmişti. Köşe yazarları, “şehit aileleri de rahatsız” diye o görüntülerin yayınlanmaması gerektiğini yazmaya başlamıştı. Hiç unutmuyorum, o sırada atv Haber’de 10’a yakın şehidin haberi spikerin üç beş cümlesi üzerine 30 küsur saniyelik bir görüntüyle geçiştirilmişti.

Hatta o sırada Hürriyet Ankara Bürosu’nun “gelecek vaat eden” ve temsilci olacağı söylenen ismi Metehan Demir, şehit haberlerini uzun veriyor diye Birand’a resmen savaş açmıştı. Bunu da, CNN Türk’ün sabah kuşağında, isim vermeden ama “tarif ederek” açıklamıştı. “Şehit ailelerinin acısı üzerinden reyting yapıyorlar” demiş ve eklemişti: “Kanımın son damlasına kadar bunlarla mücadele edeceğim.”

(ARA NOT: Birand Demir’i, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’na SMS ile şikayet etmişti. Birand’ın anlattığına göre de, mesaj üzerine Enis Berberoğlu aramış ve “Ne yapayım, dizginleyemiyorum. Beni de dinlemiyor” diye yakınmıştı. Hatırlanacaktır, Metehan Demir’in hızlı yükselişi, Egemen Bağış ile “bakara makara” konuşmasından sonra hızlı inişe dönmüştü. Bir süre sonra da Enis Berberoğlu “kendisinin özellikle parlattığı genç yıldızı” Metehan’a “güle güle” demişti.)

****

Türkiye 2011 yılını böyle bitiriyordu. Hele yılın sonunda, aralarında çocuk yaşta gençlerin de olduğu Roboskili 34 köylünün katledilmesi, gündemi daha da karartmıştı.

Oysa..

Oysa, Mart 2009’da Cumhurbaşkanı Gül “Kürt sorununda yakında çok iyi şeyler olacak” demişti. O günlerde manşetlerden inmeyen o açıklamasında, “devletin içinde herkes artık daha açık seçik biçimde bu konuyu konuşuyor” diye ilginç bir vurgu da yapmıştı.

Devlet, yani hükümet + Türk Silahlı Kuvvetleri + MİT + yüksek yargı organları vs.

Kürt meselesini açık açık konuşmaya başlamışlardı. Ve Cumhurbaşkanı da “yakında çok iyi şeyler olacak” diye müjde veriyordu!

Nitekim, Gül harekete bile geçmişti. Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği’nin çatısı altındaki EKOPOLİTİK, “ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN PLATFORM” gibi kullanılıyordu.. 2010 yılında örneklerini gördüğümüz gibi, EKOPOLİTİK üyeleri, Gül ile Çankaya Köşkü’nde toplanıyordu.

Örneğin, 26 Ağustos 2010 günü Çankaya’da yine bir toplantı yapılmıştı. Buluşmaya, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’ten bir zamanların akil insanı Prof. Deniz Ülke Arıboğan’a.. O dönemin “yetmez ama evet”çilerinden Murat Belge’den bugünün HDP milletvekili Altan Tan’a kadar çok sayıda isim katılmıştı.

(ARA NOT: O günkü buluşmada yoktu, ama bir ismi anmadan geçmeyelim. Bir zamanlar Beyaz Saray (yani ABD) adına İsrail-Filistin arasındaki görüşmelere “gözlemci” olarak katılan Prof. Vamık Volkan EKOPOLİTİK grubunun en önemli katılımcısıydı. Politik psikoloji uzmanı olarak, bu tür konularda “değerli bir arabulucu” diye anılıyordu. Bu nedenle o sırada adını çokça duymuş, pek çok röportajını izlemiştik.)

+    +    +

EKOPOLİTİK grubundaki bir başka isim de, anılarımda sık sık kulağını çınlattığım bir gazeteciydi: Avni Özgürel.

Medya Mahallesi programına pek çok kez katılmıştı. Ve “derin konuları” ilginç yorumlarıyla birlikte analiz etmişti.

Bir yanda Abdullah Gül’ün açıklamaları ve EKOPOLİTİK toplantıları.. Diğer yanda Erdoğan’ın med-cezir halindeki açıklama ve tutumları.. 2010 ve 2011, Uludere katliamı, haberleri büyütülmeyen şehitler ve can yakıcı hale gelen Ergenekon / Balyoz davaları ile akıp geçti.

2012 Mayıs ayının son günleriydi. Avni Özgürel’i aradım. Programa çağırdım. “Gelirim ama, ancak Pazartesi.. Çünkü Kuzey Irak’ta, Erbil’deyim” dedi.

Ne güzel. Erbil izlenimlerini anlatırdı. Türkiye’ye bir de oradan bakardık. Pazartesi için sözleştik. Ama ertesi gün aradı, “Ankara’ya geçmem lazım” diye programı bir gün daha erteledi.

Neticede, 2012 Haziran ayının ilk günlerinden birinde programa geldi.

Konuşurken, bir ara “Erbil’den sonra Kandil’e gittim” deyiverdi.

Şaşırdım. Çünkü telefonda söylememişti. Kandil’e gittiğinden haberim yoktu. Dolayısıyla ciddi bir sürpriz olmuştu benim için.

Elbette, başka türlüsü “mümkün olmadığı / olamayacağı” için Kandil’de ne yaptığını, kimlerle görüştüğünü sordum. Karayılan’la görüşmüştü. Onun “çözüme istekli olduğunu” düşünüyordu. Karayılan “Oslo görüşmelerinin bu konuda umut vaat etmişken birileri tarafından sabote edildiğini” söylemişti. Vs.

k-001.jpg

Avni, Kandil izlenimlerini anlattıktan sonra, bana göre yine sormamanın “mümkün olmadığı / olamayacağı” bir soru yönelttim: “Bildiğim kadarıyla Erbil’den sonra Ankara’ya gittin. İsim vermeyeceğine göre ‘kimlerle görüştün’ diye sormayacağım. Ancak en azından şunu sorayım: Devlet ricaliyle görüşüp bu izlenimleri aktardın mı?”

Öyle ya, Avni çok uzun yıllardır devlet kademelerinde sözü / adı geçen biriydi. Sıradan muhabir olmadığına göre de herhalde Erbil ve özellikle Kandil’e “sırf röportaj yapmak için” gitmiş olamazdı. Ankara’da “birileriyle” görüşüp izlenimleri paylaşmış olmalıydı. Aksi, hayatın doğal akışına ters düşerdi.

Nitekim Avni, gayet rahat karşıladı sorumu. “Elbette” dedi, “İstihbarat yetkilileri dahil konuyla ilgili mercilere notlarımı anlattım.”

avni.jpg

Birkaç cümle daha konuştuk konuyu. Sonra başka mevzulara girdik. Program bitti. Avni gitti. Bir arkadaşım yanıma geldi, “sen programdayken yine fırtına koptu buralarda” dedi.

Yayın sırasında bir şeyler olmuştu anlaşılan. Ama sonrasında ortalık pek sakindi.

Medya Mahallesi’ni bir dönüm noktasına getiren açıklama da, yine sakin biçimde geldi.

CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Barış Tünay beni odasına çağırdı. Bir süre önce genel toplantılardan birinde önerdiğim (Maniki Dünya benzeri) programı hatırlattı. Fikri çok beğenmişti, yaz döneminde yapılmasını istiyordu.

Kabul ettim tabii. Ama iş orada bitmemişti. Programla ilgilenmek için Medya Mahallesi’ni bir an önce tatile sokmayı düşünüyordu. “Ne zaman” diye sordum. “Hemen bu hafta sonu” dedi.

Tahmin edersiniz, bunu duyunca güldüm. “Anlaşıldı” dedim.

Zavallı Barış, başka bir neden olmadığına beni inandırabilmek için epey dil döktü. Ben de onu üzmemek için daha fazla uzatmadım. Belli ki, Kandil’i konuşmak fazla gelmişti.

Zaten daha sonra söylenenlere göre, Avni Murat Karayılan röportajını önce Hürriyet’e götürmüştü. Ancak Enis Berberoğlu’na kabul ettirememişti. Daha sonra Avni’yi benim programımda röportajı anlatırken görünce O ve belki birileri daha sinirlenmişti. Ben yayındayken kopan fırtınanın nedeni de buydu.

Nedeni ne olursa olsun, belli ki Medya Mahallesi yolun sonuna yaklaşmıştı artık. Ferhat Boratav’ın bir süre önceki sözleri de bunun işareti gibiydi. Ferhat “Hürriyet tarafında, Erdoğan’ın senin bir an önce ekrandan uzaklaştırılmanı istediği konuşuluyor” demişti.

Doğru ya da yanlış, hükümet ve Doğan grubu çevrelerinde pek popüler olmadığım kesindi!!!

Avni Özgürel yayını, işin tuzu biberi olmuştu.

İyi de.. “Önümüzdeki hafta Bülent Arınç programa gelecekti” dedim Barış’a. O ne olacaktı peki!

Durumu Ferhat Boratav’la konuşup tartıştılar. Bir hafta daha “süre” vermeye razı oldular. Ancak Arınç bir türlü programını netleştirip bana gün veremeyince huzursuzlandılar. Artık “mış gibi” yapacak durum kalmayınca, açıktan “hadi bitir artık” diye baskı yapmaya başladılar. Bir haftalık süre sonunda Medya Mahallesi “tatile çıktı”! Hem de daha Haziran’ın başında. Bu karar dikkat çekmeyecek gibi değildi. Nitekim çekti. OdaTV’de yayınlanan yazı, her şeyi özetledi:

****

“Medya Mahallesi programı “Muhteşem Yüzyıl” gibi dizi mi, niye “yaz tatiline” sokulsun?

CNN Türk diğer programlarını “yaz tatiline” sokuyor mu?

Mesut Yar “Burada Laf Çok” tatile giriyor mu?

Türkiye siyasal söylemi bu kadar hareketli iken ve dolayısıyla Medya Mahallesi’nin yazdığı, söylediği önem arzederken, Ayşenur Arslan niye “tatile” çıkarılır? Temmuz değil, Ağustos değil niye Haziran başında bu tatil?

Kimse kimseyi kandırmasın...

Herkes her şeyi biliyor.

Ayşenur Arslan’dan rahatsızdılar. Kim mi?

Hükümet mi, cemaat mi?

“Yaz tatili” fırsat bilindi; program “pat” diye bitirildi.

Zaten Ayşenur Arslan’a da “pat” diye söylendi.

Yazın Ayşenur Arslan’ı unuttururlar. Muhtemelen Eylül ya da Ekim gibi işine son verirler.

Medya sahiplerinin geldiği yer burasıdır: Gölgelerinden korkar hale geldiler. Ekranlardan bir haberci daha yok edildi...”

****

OdaTV’deki dostlar bir konuda yanılmıştı. Ekim’de geri döndüm. Ama Akif Beki’yle birlikte. O fasıl ve sonrası, her yönüyle ve her anlamda trajikomikti. Anlatınca göreceksiniz!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.