• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 15 °C
 • Antalya 14 °C

Kuru incirde 'roket yakıtı' iddiası

Aydın Tabip Odası ve Aydın Ticaret Borsası Başkanları, kalitesiz kuru incirlerin merdiven altı işletmelerde hidrojen peroksit kullanılarak albenili hale getirilmeye çalışıldığını belirtti

Kuru incir üretiminde dünyada ilk sırada yer alan Aydın'da, düşük kalitedeki ürünün beyazlatılması amacıyla "hidrojen peroksit" kullanıldığı yönündeki iddia rahatsızlık yarattı.

Söz konusu iddia Aydın Tabip Odası'nın açıklamaları ile gündeme taşındı. Son dönemde özellikle "merdiven altı" olarak nitelendirilen işletmelerde, halk arasında "ballı kara" olarak bilinen kalitesi düşük incirin beyazlatılması için kimyasalın kullanıldığını savunan Tabip Odası Başkanı Metin Aydın, buna karşı önlem alınması çağrısında bulundu. Aydın, hidrojen peroksidin insan sağlığına büyük zararları bulunduğunu dile getirerek başta kanser olmak üzere, kısırlık, düşük, solunum sıkıntısı, mide kanaması, konjonktivit gibi rahatsızlıklara yol açtığını açıkladı.

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, Tabip Odası'nın açıklamaları sonrası gündeme gelen konuyla ilgili tartışmaları endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Bosnalı, Aydın'da yetişen dünyanın en kaliteli incirinin bu şekilde gündeme gelmesinin özellikle ihracata büyük zarar vereceğine dikkati çekerek, alınacak acil tedbirleri düşündüklerini belirtti.

Bu sezon ihraç edilen ve iç piyasaya sunulan kuru incirlerden alınan yaklaşık 6 bin numune üzerindeki tahlillerde hidrojen perokside rastlanmadığını bildiren Bosnalı, kaliteli ürünün ayıklanmasından sonra geriye kalan kalitesiz ürünlerin "merdiven altı" olarak nitelendirilen işletmelerde beyazlatılması sürecinde bu sıkıntının ortaya çıktığını anlattı.

NASIL YAPILIYOR?

Bosnalı, hidrojen peroksit kullanımının tamamıyla ortadan kaldırılması için "ballı kara" olarak tabir edilen kalitesiz ürünün devlet tarafından satın alınması ve değerlendirilmesi önerisinde bulunarak şunları kaydetti: 
"Aydın'da kaliteli kuru incir seçildiğinde geriye yaklaşık yüzde 6-7 oranında 'ballı kara' tabir edilen kalitesiz ürün kalıyor. Bu kalitesiz ürün ne yazık ki merdiven altı işletmelerde hidrojen peroksit kullanılarak albenili hale getirilmeye çalışılıyor. Bu sağlık dışı uygulamanın tamamıyla ortadan kaldırılması için yoğun denetimin yanı sıra kalitesiz incirin piyasadan kaldırılması lazım. Peki bu nasıl olacak? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kanalıyla kalitesiz incir satın alınarak yine özel girişimciler tarafından pekmez, sirke hatta alkol gibi değişik ürünlerin imal edilmesinde kullanılmalı. Piyasada kalitesiz ürün kalmadığı zaman merdiven altı sağlıksız uygulamalar da ortadan kalkmış olacak. Yeni kabine kurulduğunda bakanlıkla temasa geçerek bunun hayata geçirilmesi yönünde adımlar atacağız."

"KAPATMA CEZALARINA AĞIRLIK VERİLMELİ"

Germencik Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği İşletme Müdürü Caner Işlak ise sağlığa faydaları ile bilinen kuru incirin, bu şekilde yanlış uygulamalarla gündeme gelmesinin Aydın için büyük kayıp olduğunu dile getirdi.

Özellikle merdiven altı işletmelerin tespit edilerek denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade eden Işlak, cezaların caydırıcı olmasının da önem taşıdığını vurguladı. Işlak, "Tarım il müdürlüğü ekiplerinin denetimlerinde para cezaları söz konusu olabiliyor. Ancak bu denetimlerin sıklaştırılıp kapatma cezalarına da ağırlık verilmeli" diye konuştu.

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan da hidrojen peroksit kullanımının ortadan kaldırılmasında tüketicilere de önemli sorumluluk düştüğünü anlattı.

Hidrojen perokside maruz kalan kuru incirin diğerlerine göre daha beyazımsı, dış yapısının albenili fakat tadının iyi olmadığını söyleyen Tarhan, "Çarşıda, pazarda, kuru yemişçilerde bu tür şüpheli ürünlerle karşılaşan kişilerin mutlaka Alo 174 Gıda Hattı'na şikayette bulunmaları, sorunun ortadan kaldırılması sürecinde büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

HİDROJEN PEROKSİT NEDİR?

Hidrojen peroksidin çok yaygın kullanılışı vardır. % 3'lük çözeltisi mikrop öldürücü olarak kullanılır ve buna halk arasında oksijenli su denir. % 3-6'lık çözeltisi saçları sarartmakta kullanılır. % 30'luk çözeltisine perhidrol denir ve kimyâ laboratuvarlarında, elektronik sanayiinde kullanılır. % 30-50 arasındaki konsantrasyonlar tekstil sanayiinde pamuklu kumaşları beyazlatmak maksadıyla kullanılır. Aynı çözelti, kâğıt hamurunu, ahşap yüzeylerini vb beyazlatmak için de kullanılır. % 70'lik çözeltisi geniş miktarda organik maddeleri ve anorganik iyonları oksitlemede kullanılır. Derişik hidrojen peroksit deriyi tahriş edicidir. % 90’lık hidrojen peroksit çözeltisi patlayıcı olmamakla beraber %75’ten %90’a kadar H2O2 ihtiva eden çözeltiler patlayabilir. Bileşik dezenfektasyon, oksitleme, antiseptik üretimi yanında roket yakıtı üretiminde de kullanılmaktadır.

Hidrojen Peroksit kullanan sektörlerden bazıları:  

Maden sektörü

Metalurji sektörü

Kozmetik sektörü

İlaç sektörü

Gıda paketleme sektörü

Atık su arıtmada sektörü

Tekstil sektörü

Kağıt üretim sektörü

"VATANDAŞLARIMIZ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA KURU İNCİR TÜKETİYOR" DEDİ ANCAK...

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2000 yılında başlattığı “İnsan Sağlığı İçin Risk Oluşturan Aflatoksinli Kuru İncirlerin İmha Projesi” adı altında her yıl aflatoksinli kuru incirler imha ediliyor. Proje kapsamında,15 yılda 8 bin tonu aşkın kuru inciri imha edildi.

Kuru incirin Aydın ve İzmir'de üretildiğini, dünya kuru incir üretiminde Türkiye'nin payının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Kuru incirde, 2000 yılında aldıkları imha kararla yurtdışına ihraç edilme şansı olmayan aflatoksinli kuru incirlerin Türkiye'de iç piyasada satılmasının yolunu kapattıklarını belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, "İnsan sağlığı açısından risk teşkil eden bu ürünleri imha ederken hem kendi insanımızın, hem de yurtdışındaki tüketicimizin sağlığını düşünüyoruz. Böylece insan sağlığı açısından risk taşıyan kuru incirlerin iç ve dış pazarlarda satışa sunulmasının önüne geçilmiş oluyor. Vatandaşlarımız bu proje sayesinde 15 yıldır doğal eneji deposu olan kuru inciri güvenle ve gönül rahatlığıyla tüketiyor" diye konuşmuştu. 

Ancak sağlıklı kuru incir yediğini düşünen vatandaşın hayalleri bu kez de 'hidrojen peroksit' ile yıkıldı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)